Forum > Barci de pescuit

Mikro 500 cabinata

(1/4) > >>

ionpescarul:
Buna seara,anul asta am  incercat o schimbare,cred ca evolutia pleaca de la nevestele noastre,fa ma si tu,vreau si eu mai bine,merg si eu ,dar nu am conditii si uite asa ,mai evoluam putin.initial  am vrut mikro 590,,am renuntat ,apoi Triton 560 cred ,am renuntat si la ala,cauza ,ambele aveau pe fund o scandura cum au lotcile pescaresti.pentru motorizari pana in 20 cai ,trebuie un unghi mic si simplu.si am ajuns la Mikro 500 care am admirat-o de la inceput,avand forma lui Black Sea dar fara corp dublu ,avand doar 120 kg.barca poate fi ridicata in sus de 2 persoane sanatoase.Asa a rezultat Mikro 500 cabinata,urmatoarea etapa,obligatorie,toata structura din lemn va fi data cu primer ,apoi cu poliurea.Cun am facut si la a doua  barca ,poliurea care sa dovedit o protectie ,fara cuvinte ,mers prin gheata ,parcata pe sulina pe pietre vreo 2 luni ,impecabil fundul barci.cu poliurea pe fund , sunt date si barcile din aluminiu ,care le vedem noi pe youtube cum traverseaza uscatul dintre 2 lacuri taraas.Apoi probabil va fi vopsita cu o vopsea bicomponenta poliuretanica.Va urma o proba sa vedem ,daca acei 20 cai vor mai putea sa care in parametri ceruti barca cu greutatea maxima sperata .Daca nu ,va trebui schimbat motorul.Vom vedea.cabina cu toate suplimentele ,estimez ca va cantari in jur de 80-100 kg ,poliurea inclusa.

link cu pozele

https://photos.app.goo.gl/5V2Ke24Er3xcmcR8A

diles:
arata foarte bine dar cum ai sa treci de la pupa la prova?

ionpescarul:

--- Citat din: diles din Septembrie 08, 2022, 08:10:33 a.m. ---arata foarte bine dar cum ai sa treci de la pupa la prova?

--- Terminare citat ---

Actualizez albumul azi

ionpescarul:

--- Citat din: ionpescarul din Septembrie 08, 2022, 02:51:18 p.m. ---Actualizez albumul azi

--- Terminare citat ---

https://photos.app.goo.gl/5V2Ke24Er3xcmcR8A

ionpescarul:
Maine va fi ziua cea mare ,va veni o firma ,( sunt prieteni ) se va da cu poliurea ,azi sa dat primerul , maine dimineata se va da inca o mana de primer ,iar  dupa masa poliuera ,la sfarsitul saptamani proba pe snagov ,cat va mai mai putea  duce acesti 20 cai pretentile sperate ( 2 persoane + bagaj de crap ,bagaj de crap ,adica vreo 150 kg  ,bagajul de crap va fi adaugat progresiv in mai multe transe ,sa vedem ,unde e limita glisari ,viteza glisari,trim ,teste.Saptamana viitoare o vopsea poliuretanica ,aplicata peste cabina unde sa dat  poliurea .la final vom vedea ,ramane motorul asta sau schimbam.Sincer ,cabina imi place ,prietenul asta e drac in lemn ,are zeci de ani de experienta in mobila ,prototipuri ,toate nebuniile posibile care pot fi facute in lemn ,el le face ,iar poliurea va sigila,impermeabiliza ,rigidiza ,nu mai zic ca nu are rost ,cine vrea sa face conexiuni le va face .Va mai fi o etapa ,usile din spate,dupa multe soluti ,am ajuns la ideea urmatoare. pe acei 2 stalpi inclinati din spate se va monta 2 piese ,complet detasabile prin fermoare folosite pe corsarele care bat delta ,compuse din sunbrela si pvc flexibil transparent ,protectie uv ,etc.,iar suplimentar  tot in spate o plasa de tantari + o masuta rabatabila intre cele 2 canapele ,+un gratar intre canapelele din spate ,pe 2 nivele ,care va asigura vizibilitate mai buna ,la condusul ,din picioare cu prelungitor la maner ,sau la manevre de acostare.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina urm─âtoare

Du-te la versiunea complet─â