Lotca Bratesul Galati versus Lotca Black Sea

Creat de capitanu, Martie 29, 2018, 11:09:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ovidiu66

Foarte faina, lotca lui Fritz.Ma bate gandul sa cumpar si eu o lotca, pentru mers la vasle si in regim de deplasament cu un motor electric, sau termic de putere mica.

Am intrat pe site-ul bulgarilor si am vazut ca sunt doua modele de 6,5m.
Unul dintre modele este lotca lui Fritz, cu pupa mai lata, iar celalalt model are pupa ingustata.
Postez linkul http://lodkostroitel.com/product.php?id_product=145

Nu am mers niciodata cu o lotca si va rog sa imi spuneti, spre care dintre cele 2 modele sa ma orientez si daca forma diferita a pupei are influente majore in mers.

bluenote

ovidiu66: daca vrei lotca pt a te deplasa dand la vasle, e mai indicata una cu doua ciocuri, dar in nici un caz lunga de 6,5m. Nu pt un singur vaslas! Lotca cu pupa ingusta, din proprie experienta, iti spun ca se apupeaza foarte mult la un motor de peste 5cp . De fapt, daca ma gandesc bine, nu puterea sau greutatea motorului sunt problema, pt ca apuparea se produce de fiecare data cand turezi motorul mai tare, indiferent de puterea lui. Asa am constatat. O lotca e o barca cinstita, daca stii pt ce o vrei. Pt regim de deplasament (lent, dar stabil), pt carat diverse lucruri, e chiar barca ideala. Cauta sa te consilieze cineva in privinta motorizarii adecvate pt lotca aia, sa nu-ti para rau dupa. I-am vazut pe unii cu lotca mergand la un unghi de 30-35 de grade de planul apei, te apuca si rasul, nici macar nu cred ca vedeau in fata :)
Mai intreaba si citeste, inainte sa te arunci cu banii. Bafta!

ovidiu66

Multumesc pentru interventie, bluenote, foarte utile informatiile.
Nu stiam ca o lotca de 6,5m se manevreaza greu de catre un singur vaslas, va trebui sa ma reorientez.
Nevoia mea, ar fi o barca pentru deplasare decenta la rame, suficient de spatioasa si stabila(pt 4 persoane), pe care sa o pot manevra singur si care sa se comporte bine si in conditii de vant.Un motor electric sau termic, de putere pana in 5 cai, este o optiune secundara.
Am studiat inclusiv varianta unei canotci, dar as dori ceva mai mare, pentru deplasare in conditii de siguranta, plimbari lente si pescuit.

Alex1958

Salut,
Cu Lotca Bratesul 515 am mers 5 persoane la vasle si la motor vreo 5 zile prin delta, aha.... prin 2002, ce vremuri!
De incapatoare e incapatoare fara discutie. Persoanele trebuie instruite deoarece e usor instabila lateral.
Apuparea e un efect al formei chilei si nu se produce decat cand barca este goala- doar carmaciul.
S-ar putea ca cele doua flotoare adaugate la modelul initial sa mai atenueze fenomenul. Nu trebuie sa te astepti la mai mult de 15 km/h.
Dar, in schimb treci plaurii usor!

bradutzu

salut
Am fost si eu in delta cu lotca si este o super barca atunci cand nu te grabesti, ai timp sa te plinbi usor in toata delta si tot asa!
In momentul in care vrei sa faci un pescuit de weekend si vrei sa fii pe locul de pescuit in doua ore, nu te auta!
Barca se alege in functie de necesitatile fiecaruia!
Sa auzim numai de bine!

Fritz

Citat din: ovidiu66 din Aprilie 16, 2018, 04:16:02 PM
Foarte faina, lotca lui Fritz.Ma bate gandul sa cumpar si eu o lotca, pentru mers la vasle si in regim de deplasament cu un motor electric, sau termic de putere mica.

Am intrat pe site-ul bulgarilor si am vazut ca sunt doua modele de 6,5m.
Unul dintre modele este lotca lui Fritz, cu pupa mai lata, iar celalalt model are pupa ingustata.
Postez linkul http://lodkostroitel.com/product.php?id_product=145

Nu am mers niciodata cu o lotca si va rog sa imi spuneti, spre care dintre cele 2 modele sa ma orientez si daca forma diferita a pupei are influente majore in mers.

Ovidiu , ambele sunt bune . In apa calca foarte putin . Pupa e un fel de cioc taiat . Jos e chiar ce a ramas din forma ciocului. La deplasament lungimea conteaza. Iar flotoarele adaugate de cei de la bratesul dragheaza . Strica forma de deplasament . Eu merg lejer la rame, iar cu motorul de 6 cai merg la jumatate, sau maxim la 3/4 din putere. Dupa ce tragi vreo doua rame si o pui in miscare , merge lejer si tine si directia.     Daca vrei sa faci o proba ...stii unde ma gasesti . Barca e pe apa la un vecin . Sambata sunt pe balta.

ovidiu66

Multumesc Fritz, am sunat in Bulgaria, la Turtucaia si dureaza 3 saptamani sa o produca, se fac doar la comanda.
O sa comand acelasi model ca si al tau, arata super si ma bucura faptul ca merge bine la vasle.

Va trebui sa vin cu motorul la revizie la Euronautica, apoi o sa merg la bulgari sa le platesc avansul.
Multumesc inca odata, daca ne vom intalni, o sa te cinstesc, m-ai ajutat cu informatii pretioase de fiecare data.