Caiac cu 2 vele

Creat de Imi, Iulie 02, 2011, 02:52:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Imi

Salutare comunitate !

De 2 ani de cand am caiacul, i-am montat deja 2 tipuri de vela, dar fara sa fiu foarte multumit de ce a iesit. Si pentru ca mi-au ramas o gramada de piese din incercarile anterioare, m-am gandit sa fac si a treia varianta, mult mai simpla ( zic eu ) si sper functionala.

gvincentiu

1. Am inteles cum il ridici pe cel din prova, dar cu cel din pupa? Eu zic sa-l tii scos, cu ghiul pliat undeva pe un bord si sa-i montezi talpa (paharul) aproape de spatarul scaunului, sa-l poti pune dintr-o miscare. Sau pliat catre pupa.
2. Daca baza e  balama, el nu se va roti => ghiul e autovoltant si poti limita bratarea ghiului mecanic, printr-o stopa / stift intr-un arc de 45 grd in ambele borduri. Asa zic ca ai mai putine manevre curente si simplitate.
Ganduri bune !

Vali

Salut Imi, chestiunea velelor la caiac ne intereseaza si pe urmatorii: Bucius, Vince si eu. Bogdan a optat pentru o velatura tip randa+foc, Vince pentru o vela de feluca, iar eu inclin spre o simpla randa.
In trecut, si eu am incercat diverse vele pe caiac sau canoe, si cea mai buna solutie pt. mine a fost o randa pusa in fata cockpitului. Era in schimb incomod de facut volte, fiindca vorba lui Bogdan, cam luai "ghiuluri in tampla" :D.
Mie velatura propusa de tine mi se pare putin cam complicata, insa avantajul e ca zona cockpitului ramane libera. Important e, ca la orice velier, ca barca sa fie echilibrata sub vele, adica sa nu fie nici prea ardenta, nici prea moale. In plus, cu cat velatura e mai joasa, cu atat e mai stabila barca, deci velatura ta divizata va face caiacul tau mai stabil decat unul cu aceeasi suprafata velica, dar cu o singura vela.
Am mai gasit o solutie simpla si eleganta, in filmuletul despre Belouga de pe "Voiles et voiliers":
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Si cum toata noaptea m-a chinuit problema: o vela pe caiac doar ajuta la mers, nu inlocuieste complet padelatul.
Ganduri bune !

Vali

CitatSi cum toata noaptea m-a chinuit problema: o vela pe caiac doar ajuta la mers, nu inlocuieste complet padelatul.

Si totusi Vince, daca te uiti la filmuletul despre Belouga: http://www.voilesetvoiliers.com/classique-tradition/video/888/la-renaissance-du-belouga-sur-la-vilaine, la minutul 1.49 se vede clar ca omul foloseste padela doar ca sa guverneze si sa-si tina echilibrul, si caiacul este destul de nervos cu bucatica aia de vela :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Imi

Am montat de proba catargul din prova. Vincentiu, buna idee mi-ai dat, am mutat catargul din pupa in spatele scaunului ( deocamdata in schita ).

Imi


Imi


Imi


Imi


gvincentiu

Meserie, daca vreodata o sa renunti la el, ma bag eu la recuperat piesele componente :D
Ganduri bune !

Florio

Imi, doza ta de nebunie te face fermecator :) .
Caut sa imi imaginez ce ai putea face daca te-ai ocupa de un velier  :o