recomandare traseu acces cu barca pe bratul Cernovca

Creat de sorinc, Mai 29, 2017, 01:37:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sorinc

Buna ziua tuturor,

Am studiat putin Google Maps si am constatat ca pt a ajunge cu barca pana pe bratul Cernovca cel mai scurt traseu pare cel cu plecare din Murighiol, Uzlina, Canal Litcov, apoi la un moment dat stanga spre Crisan pe langa lacul Obretinul Mic si canalul ne scoate in bratul Sulina la intrare in Crisan, apoi intrat pe Dunarea veche spre nord-est, iar la un moment dat se face un canal la stanga pe directia N (putin spre NNE), care duce spre lacul Merhei, lasand lacul Sfistofca pe stanga si traversand lacul Lung de la S la N. Dupa intrarea in lacul Merhei se apuca pe directia NE, iar din acel buzunar de NE al Lacului (nu stiu cum ii spune), este un canal pe directia NNE care da in bratul Cernovca, nu departe de Periprava. Acest traseu are aprox 53 km conform masuratorilor facute in Google Maps, versus 71 km cat are traseul cu plecare din Tulcea, pe Garla Periteasca (canal Mila 35), si apoi in aval pe bratul Chilia, pana in acelasi punct.
Cunoasteti acest traseu descris mai sus cu plecare din Murighiol? Este navigabil in conditii de nivel scazut al Dunarii pe tot parcursul? Exista zone cu vegetatie care sa puna probleme unei barci cu bagaje? Exista plauri care pot fi imprevizibili in obturarea traseului descris mai sus?
Exista si alte trasee de luat in calcul in deplasarea cu barca de la soseaua Tulcea-Murighiol spre Cernovca?

Va multumesc!

radu andritoiu

salut,
mr D este in delta , cam pe acelasi traseu
te rog sa iei legatura cu el si te lamureste
te rog sa i spui sa nu mi obisnuiasca motorul lenes
so, keep floating for pleasure

Alex1958

Salut,
Traseul mentionat de tine l-am facut we 20-21 cu o barca deschisa de 5 m.
E adevarat ca s-a dragat Uzlina si intrarea in lac dar nu va dura mult pana se reastupa.
La ape mici nu se poate folosi Canalul Lung -din Litcov la Crisan.
Este greu de trecut de Lacul Lung pe canalul Dovnica- cel care iese in Merhei- chiar si acum la cote peste 200 la Tulcea.
Eu merg des la pescuit acolo si plec de la Victoria. Cel mai bine este pe Canalul 36 si Bratul Chilia, mai ales daca ai o barca mare si pleci din Tulcea.
Pe Litcov te intersectezi cu multe barci, sunt o gramada de reduceri cand treci pe langa ei, iar viteza e limitata la 40 km/h. pe Litcov si 15 km/h pe Dovnica si Sulimanca.
Daca vrei totusi s-o iei prin Crisan atunci trebuie sa te duci prin M23, Eracle, stanga pe Lopatna, apoi pe la Manastire si canalul Pardina la Chilia Veche. Traseul asta merge si pe apa mica dar cu atentie.
Per total, pare mai lung drumul pe 36 dar e mai sigur pe orice ape si permite deplasarea cu viteza mai mare.
Spor!

Gabytzu

Salutare !
Am fost  sapt 15-20 mai in zona cernovca cu o barca deschisa 5 m  cu plecare din mahmudia -murighiol-uzlina-isac-canalul lung -crisan -mila 23 -eracle-garla lopatna pana la intersectia babina cu matita - merheiul mare/mic- sulimanca, nu am intalnit probleme pe traseu .

numai bine !

sorinc

Multumesc de raspunsuri!
Din postarile voastre mi-am dat seama ca am uitat sa mentionez un aspect foarte important. Barca cu care ma deplasez este o barca deschisa de 5m lungime si 1,7 latime (gen Romcraft 500), cu pescaj mic, cu 15CP, deci nu prea sunt deranjat de restrictiile de viteza. In aceste conditii e ok traseul descris de mine, sau e musai ca din Crisan sa merg spre Mila, si apoi Lopatna? In aceasta din urma varianta nu mai am avantajul unui traseu mai scurt, dimpotriva, devine mai lung decat cel din Tulcea pe Chilia.

Alex1958

Salut,
Pe traseul descris de tine singura problema e la Lacul Lung unde un plaur a blocat Dovnica. Cu un Romcraft 500 treci, poate mai greu cand va mai scadea apa, dar se poate. Eu am trecut ocolind pe dreapta prin Lacul Lung. Desigur ca situatia se poate schimba de la o zi la alta. N-ar fi rau sa intrebi localnicii. Sigur este pe Eracle -Lopatna.
Toate cele bune!

sorinc

Multumesc Alex1958.
Intradevar din Google Maps - Satellite view, acel punct pare singurul cu probleme, accesul dinspre sud in Lacul Lung pe canalul Dovnica pare cam astupat.
Asa voi face, in preajma plecarii voi intreba localnicii.