insula mica a brailei

Creat de dan dragos, Februarie 06, 2012, 10:25:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Catalin

#75
Multumim de informatie...dupa iesirea din delta vreau sa dau o tura pe acolo cu familionul.

ionitzady


ionpescarul

Citat din: ionitzady din Februarie 28, 2012, 11:02:52 AM
Asa este Florio ai perfecta dreptate , dar tin sa mentionez ca masina nu era a noastra ci a invitatilor nostri din ardeal , pt ca eu nu prea stiam ce este aia masina, in familie nu aveam proprietari auto. Atunci cand mergeam pe balta aveam locuri bine stabilite si nu era nimeni pe o raza de minim 500m ,pt ca era o regula de bun simt '' sa nu deranjez''. Pe unde ne asezam construiam masa ,deasupra umbrar , carlige pt oale si tigai , scurgatoare pt vaze etc. Construiam o adevarata tabara , totul era din lemn provenit din padure adus de Dunare . Aveam hamace din plase de AVA , care facea deliciul lumii si a copiilor. Nu vreau sa-mi amintesc cate s-au intamplat la acele hamace , de cate ori s-au rupt sub greutatea mai multor persoane ( m-a refer la cei doi pari de la capat sau la cele doua funii tot din capat ) sau de cate ori se rasturnau cu baietii sprituiti ( un adevarat aparat etilotest) sau cum m-a trezeam dimineata si vedeam ''baietii'' plantati unul colo altul colo dupa o noapte plina de '' suc de strugure'' tinut la groapa combinat cu somn afumat facut din si in productie proprie . Ce somn mai iesea din afumatoarea aia sapata in pamant  si afumat cu lemn de salcie batran si noduros. 
I-mi cer scuze daca v-am plictisit dar m-a cuprin febra amintirilor si incerc sa ma stapanesc sa nu plictisesc mai mult, daca mai doriti o sa mai revin cu povesti exact ca in '' amintiri din copilarie''
  sa auzim numai de bine.

Ionita ai amintiri de invidiat.
Multa sanatate

ionitzady

Multumesc nea- Ioane , asa este , ma simt norocos ca am avut copilaria frumoasa  ce a stat la baza dezvoltarii individului din mine .

Catalin

Individuleee  sper sa te gasesc pe apa inca pentru o plimbareala pe lacul Misaila...

ionitzady

 ;D ;D ;D  abia acu ma chinui sa-mi revin dupa o tura super tare cu intersect  , aoleu eram inebuniti ce am gasit acolo .
Vor veni si poze dar acum sunt prea obosit .

Intersect

Born to fish,forced to work!!!

ionitzady

 :-[ , aaaa    :o   pai pozele le-am facut cu 8mp si  ??? , aoleu am crezut ca rezolvi tu  ::)

Intersect

Citat din: ionitzady din Octombrie 06, 2014, 07:35:59 PM
:-[ , aaaa    :o   pai pozele le-am facut cu 8mp si  ??? , aoleu am crezut ca rezolvi tu  ::)
OK sa facut...Ma ocup de ele.
Born to fish,forced to work!!!

ionitzady

 ;D multumesc George ;) ce bine ca i-mi esti prieten 

ionitzady

deci dragilor dupa cum bine stiti eu , Intersect si impreuna cu un prieten de-al lui am avut bucuria de a petrece o zi pe Dunarea si mai ale in zona lui Fundu Mare .
  Asa ca in acea frumoasa dimineata la 06:30 am pasit pe barca lui Intersect , am dat noroc cu cei de la bord , am facut o igenizare bucala la 55 grade si dai bice spre Hogeoaia canalul ce avea sa ne deschida in prova noastra RAIUL ce se afla la 10 min de BRAILA .

ionitzady

Acest canal ne-a oferit detoate : frumusete , salbaticie , abilitate de conducator ( George la inaltime ) cat si munca .

ionitzady

Dupa ce am reusit sa mutam un copac intreg ce ne bloca accesul , Capatanosul si-a facut bine treaba strunit de Intersect , am inaintat curiosi fotografiind cu tel dar si cu privirea fiecare peisaj , fiecare copac , fiecare pasare si eram nerabdatori la ce v-om mai gasi si fotografia ...

ionitzady

Doamne ce zi , ce vreme frumoasa , ce visinata , ce bericeaice , nici macar lipsa stiucilor nu ne-a mahnit sau sa ne faca sa simtim ca ne lipseste ceva

ionitzady

dupa ce am golit ce era de golit si ne-am minunat de ce era de minunat , am avut norocul si buna vointa lui Intersect sa preiau mansa , ne-am mai invartit putin dupa care am revenit pe canal pt a iesi inapoi in dunare