Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

Mai ales asta ....Ar trebui predata la scoala..Sau daca se baga examenul pentru permisul de pescuit(inutil in Romania din cauza baietilor)...
http://www.rapitorimania.ro/articole/recomandari/12-reguli-de-etica-in-pescuit-ial-bratescu-voinesti-1938-10095

@Ziuamarinei foarte frumoase poze..Ma prins fiica-mea uitandu-ma la ele si ma taxat cu un tur intre ale noastre la Sfantu.
Foarte frumoase felicitari.
Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

Manualul e plin de reguli de bun simt, pe care sunt sigur ca in proportie de 90% toti le respectam, dar nu examenul si manualul e problema.

citez din articol:

"Campionul luptei eterne cu AGVPS, Stefan Popescu, un fauritor de Federatii de Pescuit, ma suna si-mi spune la fel de triumfator ca are o veste minunata despre pescuitul in Delta Dunarii. Zice omul cu vocea plina de bune intentii ca va reusi sa faca ordine insfarsit in debandada pescuitului din Delta. Cum? A propus la ARBDD, din partea Federatiei – ca unic for legal si reprezentativ al pescuitului sportiv din Romania – ca pescuitul cu undita si lanseta in Delta Dunarii sa fie permis numai in zona administrata de primarii, cam doi kilometri in jurul asezarilor."


Cu camparea s-a rezolvat, proiect pt monitorizarea barcilor si acces exista, daca o rezolva si pe asta cu limitarea arealului de pescuit sportiv in zona administrata de primarii trebuie sa ne cautam alta Delta. >:( >:( >:(





ziuamarinei

Citat din: Intersect din Februarie 06, 2015, 09:27:50 PM
Mai ales asta ....Ar trebui predata la scoala..Sau daca se baga examenul pentru permisul de pescuit(inutil in Romania din cauza baietilor)...
http://www.rapitorimania.ro/articole/recomandari/12-reguli-de-etica-in-pescuit-ial-bratescu-voinesti-1938-10095

@Ziuamarinei foarte frumoase poze..Ma prins fiica-mea uitandu-ma la ele si ma taxat cu un tur intre ale noastre la Sfantu.
Foarte frumoase felicitari.

Merci pt aprecierea pozelor, mai ales din partea ta, mai am un pic si plec in Brazilia definitiv ::) ::)


Mama ce ma enerveaza ecologista asta cu cutitoiul ala cat casa, am si eu o maceta in garaj e ruginita da i-o dau poate mai are nevoie de una. Si federatiile de pescuit  niste bullshit-uri, nu vad padurea din cauza aschiei din ochi.

Intersect

Citat din: ziuamarinei din Februarie 06, 2015, 09:59:40 PM
Merci pt aprecierea pozelor, mai ales din partea ta, mai am un pic si plec in Brazilia definitiv ::) ::)


Mama ce ma enerveaza ecologista asta cu cutitoiul ala cat casa, am si eu o maceta in garaj e ruginita da i-o dau poate mai are nevoie de una. Si federatiile de pescuit  niste bullshit-uri, nu vad padurea din cauza aschiei din ochi.

   Voi stiti mai bine care bate-ti balta de ani si o stiti asa in forma care ii place EI mai mult.Pasajul este din A.I Bratescu-Voinesti in anul de gratie 1938,nimic nu am invatat in anii astia.
Ecologista fiind printesa Lavinia nu? ;D O fost primul lucru care l-am facut pe facebook cand am ajuns in tara sa o vad donm-le si eu pe Amazoana  ;D acum suntem prieteni buni.
Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

Citat din: Intersect din Februarie 06, 2015, 10:05:38 PM
  Ecologista fiind printesa Lavinia nu? ;D O fost primul lucru care l-am facut pe facebook cand am ajuns in tara sa o vad donm-le si eu pe Amazoana  ;D acum suntem prieteni buni.

    Da ea e printesa razboinica, mama ce as vrea sa o vad cu atitudinea ei de luptatoare eco cu parul in vant, buricul gol si maceta in dreapta (ma bufnit rasul ce postari are pe facebook) pe la gura Siretului printre braconierii aia din RFG , sau pe la Tacau sau Stancuta nu @ionitzady cand noatea ti se aprind ochii daca bagi mana in apa, prin Delta cand se recolteaza icra de stiuca de prin incinte, pisicanii cand dau cu plase la fund pentru o cega de 20 cm...... Pe astea nu le vede si nu le combate da are initiative pentru pescarii sportivi care distrug ecosistemul prin nepracticarea unui catch and release, socotind ca pot sa ma duc sa cumpar peste cu 20.. 30 kg la piata.
Cine spune ca nu a retinut peste la o patida de pescuit pentru consumul propriu acasa sau pe balta e un ipocrit.
Eu recunosc ca manac un peste prins de mine cu placere. La o partida buna eliberez o buna parte si retin cat mi se pare mie normal si de bun simt sa pot face o mancare de peste proaspat. Oare se gandeste ca pestele din pescarii mai mult de jumatate provine direct din braconajul cu plase sau in timpul prohibitiei din pescuitul asa zis stiintific sau de cercetare, daca iesiti in prohibitie pe Dunare o sa vedeti cati au autorizatie pentru asa ceva si ce fac cu pestele? Va spun eu ajunge in pescarii cu 20 30 ron pe kg. Oare asa nu se incurajeaza direct braconajul? Sau borcanasele de icre de stiuca proaspata care se gasesc prin piete? Sa nu credeti ca tot pestele din pescarii e pe acte si provine din bazine private.
Faceti o socoteala cu banii cheltuiti pe barci, motoare, service, lansete si scule de pescuit, benzina, permise, momeli si altele, si o sa vedeti ca kg meu de peste retinut e de patru sau cinci ori mai scump decat cel din pescarie. Si macar am satisfactia ca banii cheltuiti pe pescuit implicit pe peste nu finanteaza cine stie ce toana de pescuit.
Da de ce nu spune unde a aparut c&r, in tari in care se gaseste si se consuma peste oceanic. Sa se duca ea sa manance imputeniile ale de pesti din pescarii , pangasius si ale macrouri pescuite si inghetate acum doi ani.
Stiu si eu daca as trai prin Italia sau Grecia sau cine stie ce tara cu traditie in pescutul de mare sau oceanic as manca numai fructe de mare, pe bune.

http://www.whytraveltofrance.com/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-pangas-fish-in-france-or-anywhere-else-for-that-matter/
Cititi si pofta buna Lavinia.

Da ca la noi nu e nicaieri in lume, unu cu o Federatie vrea sa limiteze pescuitul sportiv, pe Lavinia o freaca "braconajul" facut de pescarii sportivi , Anpa si Rezevatia no comment.
Poate gresesc dar asa gandesc eu.
Na ca m-am racorit , de fapt Lavinia e chiar simpaticuta dar nu ca o luptatoare amazoana cum se crede. ;) ;) ;)

Betto

#575
Poate confirma cineva daca chiar este adevarat ??  "Pescarii pescuiesc inca la stiuca, pentru ca autoritatile nu s-au obosit sa publice in Monitorul Oficial , Ordinul de prohibitie pe 2015. De fapt nici nu stim daca a trecut in forma de proiect propusa..Ori in lipsa unui Ordin de Prohibitie nimeni nu poate fi tras la raspundere pentru ca pescuieste la stiuca.."

ziuamarinei

Da Betto linkul asta l-am postat si eu mai sus, despre asta vorbesc sau scriu sau ce naiba fac aici.
Maine ploua si ninge dar Duminica tot ma duc sa braconez putin. ;D ;D ;D.

ziuamarinei

Citat din: Betto din Februarie 06, 2015, 11:21:48 PM
Poate confirma cineva daca chiar este adevarat ??  "Pescarii pescuiesc inca la stiuca, pentru ca autoritatile nu s-au obosit sa publice in Monitorul Oficial , Ordinul de prohibitie pe 2015. De fapt nici nu stim daca a trecut in forma de proiect propusa..Ori in lipsa unui Ordin de Prohibitie nimeni nu poate fi tras la raspundere pentru ca pescuieste la stiuca.."

Da asa e nu e publicat ordinul de prohibitie, deci logic stiuca nu e pohibita.

Vali

S-a mai scris despre personaje p'afariste precum Lavinia. Atata vreme cat nu cunosti sistemul din interiorul lui, mai bine iti vezi de treaba, jucandu-te cu macetele si facebook-ul.
Eu as pune-o pe Lavinia in barca cu rfg-istul de Chivu si as trimite-o la toana, sa vada ce inseamna cu adevarat braconajul. Mai ales la braconat fier as trimite-o, s-o puna rfg-istii sa scoata sufe sau ancore de pe fundul Dunarii sau Siretului. Sau la furat cocs de pe banda portului mineralier. Bine ca n-a prins vremurile lu' alde Spataru, o intepau aia cu bahorul pana-i trecea de anti-braconaj.

Scuze de interventia acida, dar chiar nu pot concepe cum poate cineva sa se bage in seama intr-o chestiune despre care nu stie nimic. Lumea braconierilor de la Dunare e mult prea complexa pentru a putea fi macar creionata de cei care o cunosc in mod direct.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Fritz

#579
 Vali ...ai perfecta dreptate... Sistemul...



Sa aplica noi restrictii pescarilor cu permis ...dar braconierii fara scrupule isi fac de cap in continuare ...
Cel mai distructiv e pescuitul electric ...care distruge TOT. ..de la icre la reproducatori.

Uite raspunsul unui distribuitor de astfel de aparate !!! :) Tupeu Obraznic !! Nu e pleonasm !!! :-X
,,De braconat, cine braconeaza, se braconeaza cu plase, cu substante chimice, cu aparate electrice homemade, deci cine vrea sa braconeze...BRACONEAZA!!!
CU deosebit respect si consideratie,acelsi, Tudor

  Ar trebui interzisa in primul rand detinerea, fabricarea ,comercializare si folosirea tuturor astfel de ,,aparate ..de pescuit electric" !!! pe tot teritoriul Romaniei ...inclusiv balti, lacuri private. Interzis total ...fara portite... si gata.

http://www.infopescuitul.ro/aparate-pescuit-electric.html/comment-page-1
http://www.tocmai.ro/samus-mp-725-20353528.html
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/view_anunturi_detalii/ia/57089/i/13/of/null/var_anunturi/Samus-725-Mp-Original/bb/null/nm/null/cat/Accesorii/
http://www.aaz.ro/detalii/634779/Vand-samus-725
http://olx.ro/electronice-si-electrocasnice/mures-judet/q-vand-samus/

E plina tara de astfel de aparate de KKT aduse din Polonia si China ..care se vand pana si pe site-urile de pescuit sportiv.
Pe bratul Borcea se confisca bateriile.  :)Politia de frontiera !!!  :) Un lucru bine venit !!! Pai daca are un motor de 4-5 cai si autorizatie de pescuit industrial ..la ce draqu-i trebuie ditamai bateria de tractor !!! Aaa ...asculta manele ...si aparatul ala ,,samus " e de fapt amplificatorul...sau are o coaja de lemn ..si se duce dupa vreascuri in balta ...si bateria e pentru muzica...bla..bla,
Ce vedem pe sticla ...pesti imensi ...prinsi  la momeli ,,minune" sunt basme.  Sa fiu sincer ..un crap de ,,balta privata" mai mare de 2 kg nu e comestibil...E numai grasime ...gelatina si chimicale.
Am cumparat din hala de peste de la Obor un crap ,,de Dunare" de 3 kg. L-am facut la cuptor ..umplut cu legume..ciuperci, orez. Nu l-am putut manca. Mirosea a canalizare.  Pentru copil am luat un salau. L-am aruncat . Plin de viermi sarma . Salau de Dunare...

Pe Dunare NU mai e peste ...Mai urca morunas , platica ...Curenteaza nemernicii astia tot. Nici guvizii ..care nu te lasau sa prinzi nimic nu mai pun botu'...

bradutzu

in ultimul timp au fost destule voci care au spus stop braconajului si mai mult de atat atunci cand au intalnit pe ape electricieni au pus mana pe telefon si au sunat la politie!
in acelasi timp lucrurile vor evolua pentru ca nu avem de ales si UE ne va forta sa o facem (pescuit normal) si atunci e mai bine sa nu mai ai martori pe ape!
Sa auzim numai de bine!

schummyford

'Electricienii  de apa'ar trebui trasi in teapa ca pe vremea lui Tepes.Am vazut si eu pe bratul Sf Gheorghe.Spun ca branconeaza ca sa traiasca.Jur ca daca aveam putere i-i trageam in teapa.
Legile sunt prea blande in Romania,sau nu se aplica corect.
Fa tu asta pe Dunare in Germania,si sa te prinda politia.

ziuamarinei

Am gasit tratatul de pescuit de care amintea Intersect:
E interesanta, asa ca o lucrare despre pescuit scrisa pe la 1938.
Daca mai aveti pe acasa lucrari de acest gen, hai sa le postam.

http://we.tl/cqvotOeSqU


dany

Profitand de vremea prielnica  si de alti factori discutati mai sus ,pescarii de stiuca au reusit capturi remarcabile.S-au prins doua de 7 si una de 8kg pe un lac de pe bistrita.Nu mai spun de astea de 2-3kg,care au fost destule.Eu n-am avut nici timp nici chef sa ma duc,in schimb am mai ''tunat'' niste lansete ....da asta-i alta poveste