Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mariusm piesenoi111

Modestie la un pescar......Hmmmmmmm.....rar,foarte rar!
Felicitari!
Și eu încerc sa învăț de ceva timp cu cloncul dar deocamdată reușesc doar sa mă racoresc (stropesc) nici poveste de sunetul dorit!Insistam...insistam!

bradutzu

#736
Azi dupa 6 ore de spinning si 4 ore de clonc au iesit la iveala 2 somotei pe la 700 grame
Sa auzim numai de bine!

bbl81

haha, Bradutzule..cred ca te-am intrecut :)  la stationar, dupa 3 nopti si zile de pescuit. a tras 30 de minute, am prins 2 pisicuti.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ulise70@

am luat și eu un motan,dar la vobler!locația Ogradena,pe clisura Dunării::)))
nu ma lasati pe uscat,ma impiedec des!!!lasati=ma pe apa,sunt in elementul meu!!

bradutzu

Frumos.
La vobler a muscat?
La mai mare!
Sa auzim numai de bine!

bbl81

bravos Liviule, asa mai vi de undeva.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dany

Ne arati si noua vobleru?
Acum ceva timp,povesteam cu tipa ce reprezinta tubertini in romania si spunea ca are voblere la care somnul nu-i rezista.Urma sa-mi iau si eu dar intre timp am uitat....Sunt de la tubertini?

ziuamarinei

#742
       Vin si eu cu poze din utimile iesiri care s-au incheiat cu un towing scurt (asa de vreo 4 ore  >:() , strapi la limita decentei dar destul de numerosi, cativa ciortanei intre 2 si 4 kg asa ca de inceput de sezon. Am reusit in ultimele saptamani sa aloc destul de mult timp pescuitului si am atacat Canalul Macin, Chiciul si zonele lui din aval si bineinteles Ostrovul varsare Prut. Toate iesirile au fost super atat a companiei, vremii, capturi ok, plus o perdea de apa racoroasa si revigoranta oferita de un remorcher in probe de la Damen  :D bineventa pe canicula din ultimile zile. A se observa floarea soarelui crescuta dintr-o samanta adusa de apa care a gasit intr-o crapatura din capul de mol loc de incoltit. In toamna iesim la treierat  ;D ;D.

       Fire intinse si c@c@t in traista.

PS:  Toti salaii sacrificati si o stiuca erau infestati cu viermele sarma. Cred ca si somnul are aceeasi problema, daca cineva a gasit paraziti poate sa ne dea de veste.

ziuamarinei

Au, am uitat barca a primit si ea o sirena tip air raid , compas , proiector si lumini navigatie un panou nou de comanda. Ce sa mai zic tuning curat. ;)

PS cred ca am inceput sa uit ca babele:
Aviz amatorilor, aval Cotul Pisicii pescarii se afla in Rezervatia Biosferei DD si sunt necesare permise de pescuit emise de ARBDD , inspectorii umbla insotiti de jandarmi si fac controlul actelor si a marimii capturilor, nr de lansete. Intram in normal, e bine zic. Nu?

momaul

Salut.Dragos,zine si noua despre viermele sirma,unde sa-l cautam cat de periculos este eu personal nu am auzit de el pana acum.

bbl81

cel putin salaul este infestat TOT. nu prea cred ca mai gasiti exemplare care sa nu fie infestate de viermele de sarma. daca este gatit pestele, nu este periculos viermele.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Ciby

Viermele sarma il gasesti in mai toate speciile de pesti rapitori si in cele pasnice (mai rar la ultimii), pozitionat in interiorul cavitatii toracice. Cand spinteci pestele, cauta cu atentie printre intestine, un vierme gros de 0,4 - 0,8 mm, cu lungimea intre 4 si 7 cm, de culoare rosu - maroniu. Ii mai gasesti intre pielea din interiorul cavitatii si coaste, sub forma unor "banuti" cu diametrul de 4-5 mm, in care respectivul vierme sta incolacit sub forma de spirala. Tot la fel stau si pe sub pielea pestelui, la exterior.
La sararea pestelui sau la congelare, acesti viermi incearca sa paraseasca acei "banuti" si la pregatirea de consum, ii vei gasi prin cavitatea toracica, cu toate ca tu stii ca l-ai verificat "la sange" si n-a mai scapat niciunul.
Cazurile de imbolnavire la om, sunt destul de rare (eu unul n-am intalnit personal un astfel de caz) si daca ne gandim cat peste infestat se consuma in Delta Dunarii, fara a vedea pe la stiri macar un caz de astfel de imbolnavire, ne dam seama ca nu trebuie sa ne facem griji prea mari din cauza asta. Eventual, sa gatim mai bine pestele si sa-l verificam temeinic inainte.

Pentru mine, singurul inconvenient legat de acest aspect, este scarba viscerala produsa de intalnirea cu acest "extraterestru" in farfuria cu mancarea preferata de peste! Barrr!


ziuamarinei

Citat din: momaul din Iulie 21, 2015, 07:41:36 AM
Salut.Dragos,zine si noua despre viermele sirma,unde sa-l cautam cat de periculos este eu personal nu am auzit de el pana acum.

Salut,
ce sa va mai zic, ca saptamana trecuta am facut si eu cunostinta cu el. Ciby a dat un raspuns destul de cuprinzator. Poze cu viermii daca vrei data viitoare setez aparatul pe macro si am sa fac, da sa spuneti daca va e scarba ca nu am sa le postez.
Sunt convins ca la o precongelare si preparare corespunzatoare mor parazitii. Am mancat cred, vreo cateva sute fara sa stiu,  ;D, salaul si bibanul sunt in topul preferintelor mele culinare.

ziuamarinei

#749
Poate ati mai vazut-o, mesajul e tare. ;D