Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

multumesc ziuamarinei pentru poza de desktop.   :)))))))))))
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dany

Eu ca sa evit ce i s-a intamplat tipului astuia ,inainte de a ma casatori i-am zis regulile mele:
-niciodata sa nu zica ''NU''cand vreau sa ma duc la peste
-niciodata sa nu comenteze ca avem altceva de facut
-niciodata sa nu vrea sa mearga cu mine si cu baietii la pescuit[eventual si ei cu sotiile]
etc.....
Totul a tinut 15 ani.....dupa aia am divortat.....
A fost una din cauze,as minti daca as zice ca a fost singura ......[la cauze ma refer!]

momaul

Salut. la mine a fost altfel.in urma cu aprox 20 ani sotia a incercat sa puna lucrurile la punct si a zis sa mai termin cu pescuitul,cu barci cu motoare etc. Am raspuns,bine Mama e ok si asa ma cam plictisisem mai bine ma duc si eu cu baietii la o bere la un fotbal etc.Dupa cateva zile de plecat aproape in fiecare seara de acasa a inteles mesajul si a ziz ca mai bine e sa ma duc cand vreau la pescuit.De atunci nu am mai avut nici o discutie pe tema asta ba de vreo 15 ani merge si ea cel putin 1 data pe an cateva zile.

ziuamarinei

#753
  Hm, sotiile si pescuitul, cateodata se potrivesc alteori nu, dar sunt ale noastre si ne suporta asa cum suntem.
  A mea consoarta a trecut prin cateva partide de pescuit pe Prut toamna tarziu spre iarna si i-am explicat ca nu se trosnesc lemnele pe mal ca deranjam pestele si a inghetat saraca de frig am adus-o lemn acasa. In alta partida, deplasandu-ma spre locul de pescuit cu masina prin niste sleauri sapate de un tractor am cazut intr-un sant, bineinteles pe partea ei, s-a lasat cu cap spart in stalpul de rezistenta al usii.
  Nu mai vorbesc de tantari, serpi, broaste sau cate un soricel gasit chiar in bagajul ei de mana pe care jur ca nu l-am pus eu. Degeaba am incercat sa-i explic ca nu ei ne invadeaza ci noi suntem in mediul lor. A trecut cu brio si prin cateva partide in Delta dar mai asa de relaxare, a fost pescuit relaxant nu hardcore asa de barbati.
  Cu patru cinci ani in urma ne dadeam pe la Vadu pe mare cu un RIB nervos, adrenalina pura valuri, soare, frumos ce sa zic. Vine Pol de Frontiera cu o barca confiscata de braconieri la remorca, ne controleaza la acte, totul in regula dar nevasta-mea mai mult serios decat in gluma ii intreaba: Da pe asta mica nu o confiscati ca poate se linistete si barbata-miu ca numai cu inima in gat am stat trei zile. Politistii sau uitat unul la altul, eu la Cristina si am izbucnit in ras. Remarca lor a fost ca oricum ne-au urmarit tot timpul escapadele in viteza pe mare dar au fost intelegatori.
  Acum vreo doi sau trei ani era sa ne rasturnam cu un Lotus a fost ceva de vis si a jurat ca numai vrea. Acum doua saptamani eram la salau si ma suna  ca vrea la plaja cu barca. Mi-am facut cruce in cerul gurii, ma duc la un mal unde era acces cu masina am preluat sotia din dotare si dau sa plec in viteza catre locul de pescuit, avem ciocane in jiguri la fiecare lanseu, dar stai stai ca zici ca aveam ANR-ul cu tot cu TN-ul in barca, ca unde sunt vestele, am baut sau nu, ca de ce conduc in picioare, ca stia de cand a plecat de acasa ca se hazardeaza, ca sa merg in ralantiu, ooooffffff.
  Dar cu toate astea niciodata nu a comentat cu cheltuielile aferente pescuitului. S-a trezit acasa cu trei barci si trei motoare asa fara veste sau apropouri din parte mea. Cand mi-au speriat motorul de pe barca si am vandut Lotusul a doua zi a zis ca gata ma linistesc dar cand m-a vazut cu schite, machete si alte tampenii de ale noastre a zis ca sunt pierdut iremediabil. 
  Cea mai dura faza prin care a trecut a fost cand dupa o partida de cinci zile pe Valciu ajung in fata blocului deschid garajul cu gandul sa parchez barca si bagajele, cand ce sa vezi un amic care era si vecin cu mine incarca bagaje in masina cu destinatia Delta. Ce era sa fac sa-l las sa plece singur? NUUUUU , mai ales ca nu apucasem sa bag nimic in garaj. Fuguta sus, un tricou curat, o explicatie scurta cu motivul "Nu pot draga sa las omul asa sa plece aiurea, ca nu se descurca". Pana sa se dezmeticeasca eram deja la bac.
  Intr-un an am ajuns sa fac vreo noua partide pe Cernovca, intre 4 si 7 zile, chiar odata ma trezesc cu telefon pe la 7 seara ca ce fac de nu mai vin la masa, mai intarzii ai treaba?. Da zic intarzii vreo cinci zile ca sunt la Chilia.
  Dar ce sa faca, i-am explicat si eu ca si-a asumat un risc cand sa luat cu mine.
  A dar era sa uit mai iesim si la pasaj toamna sau la iepuri si mistret iarna ca am si prieteni vanatori, mai mult i-am facut creierii praf intr-o toamna cand ne antrenam cu niste chematori de rata. Sa vedeti ce de macaituri erau prin casa.
  Mai sunt si altele dar altadat'.

mariusm piesenoi111

Ce îmi place când încep sa se depene amintiri......Băgați mare!

iulian_cioclin



Ieri am facut o partida scurta de clonc la mine pe Siret. A fost o partida plina de adrenalina, am avut inca un dril de vreo 20 sec de am crezut ca sar din barca. Pana la urma a iesit frumuselul asta.


mariusbig

Bravo Iuliane ! Fire intinse in continuare si multa sanatate.

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

A fost cred una din cele mai calduroase zile in care am pescuit. La recomandarea celor de pe media am stat hidratat tot timpul :D. Pot sa ma laud ca am cel mai mare pahar de cocktail.
Reteta care ne-a tinut in viata: rom alb superior, sirop de zmeura, lamaie, menta, gheata multa si sifon rece rece. Asa am reusit sa trecem prin pojar.
In rest ciortanei si relaxare maxima.


ulise70@

Citat din: bbl81 din Iulie 20, 2015, 04:10:20 PM
bravos Liviule, asa mai vi de undeva.
tura următoare aduci un miel,când vii pe insulă!!!!::)))ai uitat că mă cheamă Iulian??ești dator cu un miel,eu aduc vinul,și așa facem insula Golu să fie iar voioasă!!
nu ma lasati pe uscat,ma impiedec des!!!lasati=ma pe apa,sunt in elementul meu!!

bbl81

dada, scuzele betzivanului. Pai zaibarelul nu ii rau, asa ca un berbecut om gasi noi pe undeva. Da si purcelusii de Golu merg la protap cu zaibarelul. :P
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Dbr

Va salut,
O informatie poate buna: Tin legatura zilnic cu prietenul meu de la Sfantul Gheorghe si in ultimele zile s-a dat crapul bine  de tot. Spre exemplu ieri 20 kg intre orele 09-13. Numai bucati de 3-5 kg. In schimb un alt prieten la Harsova  vineri -sambata-duminica nici macar un tzac, cu lansetele la apa non stop!

iulian_cioclin

Si cum nu ma pot abtine, azi am mai fugit la o partida de clonc.
Cu toate ca vremea se anunta cam nefavorabila, am riscat. Dupa nici 5 minute de cloncanit un frumusel de 176 isi face aparitia.


Nici nu am apucat sa ma dezmeticesc bine si iar eram in drill.


Bucuria mea a durat o ora si jumate pana a inceput un vant puternic. Am iesit la mal in speranta ca se mai lasa. Neinspiratia mea a facaut ca am iesit pe celalt mal si nu pe cel cu masina.
Dupa vreo 3 ore de asteptat am hotarat sa traversez lacul pana la masina, am avut parte de o adrenalila mai ceva ca un drill, abia am ajuns la masina cu barca pe un sfert cu apa.
Una peste alta a fost o partida f scurta dar traita la intensitate maxima

ionpescarul

Citat din: iulian_cioclin din Iulie 31, 2015, 12:19:49 AM
Si cum nu ma pot abtine, azi am mai fugit la o partida de clonc.
Cu toate ca vremea se anunta cam nefavorabila, am riscat. Dupa nici 5 minute de cloncanit un frumusel de 176 isi face aparitia.


Nici nu am apucat sa ma dezmeticesc bine si iar eram in drill.


Bucuria mea a durat o ora si jumate pana a inceput un vant puternic. Am iesit la mal in speranta ca se mai lasa. Neinspiratia mea a facaut ca am iesit pe celalt mal si nu pe cel cu masina.
Dupa vreo 3 ore de asteptat am hotarat sa traversez lacul pana la masina, am avut parte de o adrenalila mai ceva ca un drill, abia am ajuns la masina cu barca pe un sfert cu apa.
Una peste alta a fost o partida f scurta dar traita la intensitate maxima


Iuliane fa tată o poza la cloncul ala ,vreau sa cumpar unu ,cum se numeste cloncu tau? Invatăne si pe noi cum dai ce ace folosesti si ce pui in ele.

dany

Gand la gand ,nea Ioane!!!M-a spart asta cu pestoii lui prinsi pe siret!!!!
Adrenalina de care ai avut parte in momentul iesirii la mal pe vreme rea,nu se compara cu nimic,asa-i!!!!!!Cred ca am sa te sun.Sa ai temele facute!!!