DAYSAILER

Creat de draken, Februarie 12, 2012, 08:33:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

menestras

Ai dreptate, dar cabina nu este importanta, iar in cazul acestui proiect merge micsorata la minim, astfel incat sa ramana cat mai mult loc de gratar si o grasoveanca, o perinita sau un piguin, ceva traditional


Vali

Citat din: Florio din Februarie 16, 2012, 05:01:26 PM
Un daysailer foarte bun, cu potential mare de pocket cruiser imi pare a fi Thor, al d-lui Eugen Cubassa ( http://eugencubassa.wordpress.com/category/povestiri-din-delta-dunarii/)

Am stat ieri la o discutie cu Edi Cubassa despre ce altceva decat barci ? Din toate povestirile se deduce cata satisfactie poate aduce o barca mica si cate lucruri minunate se pot face cu ea :) !

Off topic: Stiu barca asta de multi ani, e parcata la Sfantu, in bazinul de vest. Pe vremuri (inainte de portul nou), statea undeva ascunsa sub niste salcii, si mergeam si ma uitam la ea, gandindu-ma ce altceva ii trebuie unui barcagiu pasionat de Delta. Velierul "Thor" are ceva deosebit, e o barca din fibra in clin, care parca e facuta exact ca sa se integreze in peisajul deltaic.
Asta vara eram acolo la sfarsitul lui august, exact cand dl. Cubassa isi dezechipa barca, fiind ajutat de militianul local. Am vrut "sa ma bag in seama", dar n-am indraznit totusi sa-i deranjez din treaba, gandindu-ma ca voi avea poate alta ocazie. Oricum, alaturi de Excaliburul lui Bogdan, "Thor" era celalalt velier cu resedinta permanenta la Sfantu.
De vreo 10 ani cred tot incerc sa ajung sa intru in vorba cu dl. Cubassa, dar inca n-am reusit. Oricum, surpriza a fost in septembrie, cand am vazut ca pasionatul velist s-a inscris pe forumul nostru :D.
Daca-l intalnesti Florio, transmite-i te rog multe salutari de la un vechi admirator :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

solpet

Citat din: draken din Februarie 15, 2012, 11:59:17 PM
Zicea cineva ca draciile-astea merg repede-repede-repede? Mi se par lla fel de tentante
Exact!
Repede-repede-repede si
ud-si-mai-ud-ud-leoarca   ;D

Bineinteles depinde mult si de zona de utilizare.
Personal, n-as vrea sa stau pe bolidul acela, repetitiv, 16 ore,
la 10°C temperatura apei si vant de 15m/sec , sau peste, infofolit in neopren.

Ahhh, da in Cuba sau Bahamas, acolo da, dar e cam departe.

Este principalul dezavantaj al catamaranelor mici:
- spatiu protejat (cockpit) in adevaratul sens a cuvantului nu exista sau daca da, este infim

- acest fapt limiteaza utilizarea lor (in afara de raceing/regate) majoritatea se vor gandi de 2-3 ori inainte sa se imbarce daca apa este rece si vantul este ceva mai "aspru" decat o briza calduta

Cele de mai sus  reprezinta o parere subiectiva , desigur.
E ca su cu go-go girls, e fain, si chiar foarte, dar pentru o perioada f. limitata  ;)

Rumpi


Pai daca ne dam cu ereticii si vorbim despre multicoci atunci nu pot sa tac si trebuie sa arat cu degetul spre ultima creatie din Noua Zeelanda. Inca nu e gata, ii puteti urmari progresul pe http://www.boatdesign.net/forums/multihulls/alternative-marvelous-buccaneer-24-a-32382.html
Dimensiuni 8x8m, greutate fara greement 165kg, greutate tinta 250kg, derivoare portante, posibilitate de pliere (nerealizata la prototip), constructie placaj. Astept probele de mars. Mafalda din mine zice ca unul dintre constructorii nostrii mai experimentati il face in timp record daca se tine de treaba si cu niste costuri de rupe gura targului de ieftin ce e. Dupa parerea mea asta e scula ideala sa bei cafeaua in Bosfor. (ma rog, eu as vota alt mecanism de pliere si un greement mai putin radical, da asta sa fie problema)  Atasez poza smanglita, alte poze, detalii, etc. sub linkul de mai sus.
P.S. Nu stiu cat de ud o sa fie dar cred ca pe chestia aia as sta si in neopren.

Captan

Cred ca sunteti cam off-topic. Ideea era un daysailor!!! Nu? Cu ati ajuns la ozeneurile astea?

@Vali. Am la mine acolo la Ghiol in "parcare" o barca exact gen "Thor" ,care sta de 3-4 ani nefolosita. Am tot incercat sa vad a cui este si ce are de gand cu ea (daca nu o vinde), dar nu dau de propietar, se zice ca are la mine acolo vreo 3-4 barci, toate veliere si nefolosite. Cat mai sunt pe acasa, o sa insist sa vad care-i smenu' cu barcile astea!.

Mihaif99

"nefolosita" sau parasita ?

E pa apa sau pe uscat pe proprietatea omului?

Captan

#66
Este pe uscat si asa a stat toti anii astia. Nu e pe propietatea lui, este a noastra,a asociatiei care ne chinuim sa o infiintam de vreo 2 ani! Plus alte barci nefolosite acolo, plus cateva epave!! care doar ocupa spatiul degeaba si noi nu prea avem loc de barci, plus salupe de pe la diversi "smecheri" care le trantesc fiecare pe unde apuca!


Mihaif99

Pai de obicei se percepe o taxa. Daca taxa nu este platita, ambarcatiunea se confisca. Procesul e un pic mai complicat, dar asa se face aicea. Nu platesti x timp(un an, doi ani), se considera ca ai parasit-o. Sunt multe barci de vanzare care au fost parasite.

Daca o lasa pe apa, e si mai simplu, pentru ca intra in vigoare legea "salvage". Adica e a cui o gaseste. 

Proprietatea e ceva care poate fi pierdut cu mare usurinta ;)

Captan

Cred ca e mult mai usor la tine ptr ca exista o legislatie, aici, ciu-ciu. Terenul respectiv este inca al primariei, care nu a vrut sa ni-l vanda, dar nici inchirieze,doar ne lasa sa-l folosim ptr barci, printr-un acord tacit fara sa platim nici o taxa  :D. Preferam sa platesc, dar nu are nici o facilitate cat de mica, doar ca l-au ingradit altii si paznicii de la Ceronav se mai uita si la barcile noastre!

In legatura cu confiscat barcile nefolosite de ani si ani, nu cred sa existe ceva in privinta asta!Mi-ar fi convenit! Eram armator pana acum,daca exista asa ceva, ;D.

Florio

Citat din: Mihaif99 din Februarie 17, 2012, 05:22:52 PM

Daca o lasa pe apa, e si mai simplu, pentru ca intra in vigoare legea "salvage". Adica e a cui o gaseste. 

Proprietatea e ceva care poate fi pierdut cu mare usurinta ;)

Mihai, alcatuiesc eu o grupa de elevi premianti, si venim acolo sa gasim niste barci :) . Daca tot e la oferta :)

Vali

@Peter: ai mare dreptate despre multicocile spartane de racing, faci baie permanent pe ele, plus ca sunt "naravase". Cred ca variantele mai "soft", tip cruiser-racer ar fi mai potrivite inclusiv pentru daysailing ocazional. Mie imi faceau tare cu ochiul trimaranele de 22' ale lui Ray Kendrick, avand toate calitatile discutate cateva posturi mai sus.
@Rumpi: ozn-ul respectiv e spectaculos, dar cred ca la utilitate nu sta chiar foarte "pe roze". Nu stiu cum s-ar comporta pe mare montata, n-am idee ce incarcatura poate duce, insa mai am de citit pe boatdesign.net, mai ales ca subiectul e foarte promitator ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

#71
Citat din: Rumpi din Februarie 13, 2012, 03:31:19 PM
Intr-un fel refacem evolutia de acum 100 de ani a nemtilor, sarind peste etapa caiacelor pliante si trecand direct la cele rigide transportate pe masina.
Ah, de cand vreau sa pun poza asta ! De 5 zile nu mai aveam liniste, rememorand cuvintele colegului. Că bine le mai spune !
Ganduri bune !

Florio

#72
Sau la cele rigide transportate in spate :) : http://www.youtube.com/watch?v=FPay2kMo8xA

Stiu, nu e un daysailer, dar ideea e magnifica :)

draken

http://www.youtube.com/watch?v=6Ma_hZ00Nqk

trailerabila, cabina, buna la pret, cred ca merge si home-made, excelenta si pt Delta, pescuit/gratar - deja cred ca are potential de creator de nisa.
daysailer in "adevaratul inteles". cool as hell  :-X

Florio

Ca sa ma intorc la daysailer-e, acum la miez de noapte (prietenii stiu de ce nu dormim, ci tropaim pe net dupa barci :) ) , mai spun ca imi plac asa mult ambarcatiunile cu bompres, ca ma bate gandul sa montez unul la Mac 26 :) ! Desi teoretic l-ar face mai "moale" , ar fi mai rapid la volte si focul n-ar mai atinge balconul prova ( o "boala" de care sufera aproape toate barcile ) .

O barca interesanta, semanand cu Lynx-ul lui Byteworks, facut de Vali : http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=JcM4XrwDsXQ
Si cat de bine se misca sub vele !

Uitati si o "testoasa tenace" cu bompres si roller la foc  :D http://www.youtube.com/watch?v=FPay2kMo8xA