Barci usoare pentru pescuit sau iesiri pe apa fara probleme de logistica

Creat de Mihaif99, Februarie 24, 2012, 05:10:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

corsarul

O parere...asa este cu cioatele dar pe tuburi ,pe partea scufundata in apa se pot pune (lipi) niste "intarituri" din cauciuc care v-or proteja tuburile...

bradutzu

Citat din: corsarul din Martie 15, 2012, 09:33:21 AM
O parere...asa este cu cioatele dar pe tuburi ,pe partea scufundata in apa se pot pune (lipi) niste "intarituri" din cauciuc care v-or proteja tuburile...

De acord si cu tine dar pe de alta parte banuiesc ca si prezervativele se pot vulcaniza.................
Stiu ca sunt groaznic dar........pur si simplu nu pot inghiti ideea de a sta intr-o chestie care la un moment dat se va sparge (mai devreme sau mai tarziu, dupa norocul fiecaruia) :)
Sa auzim numai de bine!

Mihaif99

Nimica nu e vesnic.
Poti extrapola afirmatia asta cat vrei, motociclete vs masini, masini mici vs masini de teren, etc.
In rest nu inseamna nimica.

Uite ceva adevarat:
Nici eu nu vreau sa stau intr-o coaja de nuca care se poate scufunda foarte usor.
Pentru aceeasi lungime prefer intr-o secunda siguranta, stabilitatea si seaworthinesul superior al unei gonflabile.
Cel putin la lungimi sub 12 picioare, e un adevar irefutabil.

Or avea dezavantaje gonflabilele, dar nesiguranta nu e unul dintre ele. Si propun sa ne bagam cu pareri cand stim despre ce vorbim. Cand nu stim, sa intrebam.

In ultima vreme tot omul are o parere spre tot si despre toate.

bradutzu

in alte posturi mi-am argumentat parerea!
dupa cum ai spus sunt seaworthy not danubeworthy!
BR
Sa auzim numai de bine!

Vali

Ca sa fie lumea impacata, cred ca o alternativa foarte buna ar fi tipul de barca Walker Bay "rigid dinghy", careia i-am facut proba acum vreo 3 ani impreuna cu Vince: e o barca rigida, care poate fi folosita ca atare, dar care are ca optional un colac gonflabil, care o transforma intr-un fel de RIB. Colacul respectiv nu e indispensabil pentru plutirea sau stabilitatea barcii, insa adauga o rezerva importanta de flotabilitate, si o protectie foarte buna la stropirea de la valuri.

Deci, fara a fi exclusiv rigida sau pneumatica sau RIB, barcuta e foarte seaworthy sau "Danubeworthy", si chiar daca din nefericire se inteapa, asta nu o impiedica sa ajunga in siguranta la destinatie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Pai nici pe pneumaticele mari nu le impiedica o intepatura, sau chiar defect catarstrofal
Sunt video pe youtube cu pneumatice mergand in planaj cu doua, chiar trei compartimete dezumflate (colapsate)!

Adica daca asta nu inseamna ca e mai sigura decat o barcute de AL, nu stiu ce sa zic.

Daca ai o gaura cat pumnul in barca de AL, esti in pom, cu pneumatica te intorci frumos acasa.

Trebuie sa facem distinctia dintre argumente si temeri/asumptii  .


Dar nu asta era subiectul topicului.   Voiam sa discutam despre barci care pot fi transportate fara peridoc, de toate felurile, despre constructia de rowing frames, chestii tehnice ca de pilda: unde plasezi ramele ca sa fie eficien vaslitul la barci inguste. Barci pentru oameni care stau in apartamente, sau isi doresc o iesire pe apa cateva ore fara complicatia transpoartului unei barci mari.
Nu mi-am dorit sa fie o disputa cu cineva care vrea sa isi ia barca de 50 de cai si/sau sa campeze pe ea. 




gvincentiu

Yeap, si cumnata-miu vrea sa o vanda fiindca de ceva timp nici nu a mai avut timp de ea. E pe undeva prin Delta si ar trebui sa o iau de acolo. E buna rau, mai ales ca dupa ce i-au umplut smecherii cu fite si multi CP, barca cu apa bordurile gonflabile l-au tinut fara emotii la suprafata. EU ma gandeam si la un sistem de vele, asa cu e dat pe ste-ul lor.
Ganduri bune !

corsarul

#37
Citat din: bradutzu din Martie 15, 2012, 09:50:31 AM

De acord si cu tine dar pe de alta parte banuiesc ca si prezervativele se pot vulcaniza.................
Stiu ca sunt groaznic dar........pur si simplu nu pot inghiti ideea de a sta intr-o chestie care la un moment dat se va sparge (mai devreme sau mai tarziu, dupa norocul fiecaruia) :)
Pana una alta ioo i-mi construiesc un RIB (ce sa faci ...dupa posibilitati )...si o v-oi ranforsa asa cum v-am spus si....la Delta cu ea ! Da' n-oi lua eu toate cioatele de pe Dunare !
Acum sa va argumentez" de ce RIB ?"
Pai ...ioo vreau sa car si barca si rulota...RIB-ul pe masina ,motorul in bena,si rulota pe carlig !
Nu mai spun ce mai bag in masina : generator ,mese ,scaune aparatul de aer conditionat ...catel ,purcel,maimute etc :D
Asa ca o pneumatica are si avantaje si....evident...si dezavantaje. Un RIB are deja un plus....si anume : chila fixa am proiectat-o sa fie perfect etansa...practic eu cred ca este un plus de flotabilitate
Daca toate v-or fi bune... la probele pe care le v-oi face o sa desumflu pe rand din tuburi ca sa vad comportamentul RIB-ului in caz de taiere ,intepare sau mai stiu eu ce..

bradutzu

Ei bine.................RIB-ul este o alegere excelenta care combina f bine afantajul greutatii reduse cu rigiditatea si practicabilitatea unei barci de fibra!
Sa auzim numai de bine!

corsarul

#39
Si totusi accept ideea ca nu este pentru Delta !..dar cum sa impac si capra si varza !
Daca ma duc numai cu rulota ...ma "arde" aia la chirie barca...daca ma duc numai cu barca ,am pus-o...ma rupe la cazare ,basca haleala. Noi, cu rulotele ne pregatim singuri de haleala ! 

gvincentiu

O rulota cu fundul etans, cu osia si rotile detasabile. Pui un outboard pe protap si pleci unde vrei pe Dunare cu houseboatul tau. Mai mult de 20 cm pescaj nu o sa ai.
Ganduri bune !

bradutzu

Citat din: corsarul din Martie 15, 2012, 07:54:09 PM
Si totusi accept ideea ca nu este pentru Delta !..dar cum sa impac si capra si varza !
Daca ma duc numai cu rulota ...ma "arde" aia la chirie barca...daca ma duc numai cu barca ,am pus-o...ma rupe la cazare ,basca haleala. Noi, cu rulotele ne pregatim singuri de haleala !

Ei bine..................daca vrei sa simti delta cu adevarat nu te duci cu rulota  pentru ca nu vei avea acces decat in zone suprapopulate si de unde orice plecare catre zonele salbatice, izolate care sunt cu adevarat oaze de liniste si unde ai parte de peisaje ce iti taie rasuflarea sunt mult prea costisitoare !
Exceptie: Chilia cu mentiunea ca drumul este groaznic
Asta din punct de vedere al pescarului, fotografului, iubitorului de natura salbatica!
Daca vrei doar sa stai pe malul apei si sa te plimbi pe langa mal cu barca, atunci iti faci treaba fara probleme cu o pneumatica desi iti recomand sa te opresti me malul Dunarii in zone mai ferite de EX: zona intre Tulcea si Mahmudia!
Daca vrei sa pleci km distanta, saintri in japse de multe ori luand o in viteza" zburand" prin stuf atunci renunta la pneumatica!
(Fiind un forum se exprima pareri personale formate in urma orelor mai multe sau mai putine petrecute in barca si la pescuit. Cine doreste o parere avizata si argumentata poate trimite o scrisoare catre Facultatea de constructii navale si probabil ca raspunsul va fi unul cat se poate de academic dar sa nu uitam ca uzul impune norma)
Sa auzim numai de bine!

Vali

Stai calm Cristi ca aia de la Nave sunt ultimii la care as apela, daca ar fi sa cer un sfat despre alegerea unei barci :D. Ce stiu ei e exclusiv despre vapoare, iar un sfat avizat despre barci dupa cum bine ai zis se obtine tot de la barcagii. Cu toate astea, eu am un fix, anume ca fiecare om ar trebui sa-si formeze parerea dupa ce s-a dat chiar el cu barca dorita ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

Exercitiu practic:
Acum 2 ani undeva la inceput de decembrie am fost la pscuit la Sulina si intr-una din zile am ales sa pescuiesc pe Rosu unde am gasit o japsa cu un diametru de vreo 300 - 500 m unde de altfel am avut si singurele capturi ale zilei!
Tot zabovind dupa cumetre un mic plaur a blocat intrarea asa ca am avut 2 solutii:

1. dezbracarea si trecerea barcii peste plaur dar la marginea stufului era pojghita de gheata asa ca nu era o optiune prea grozava(desi am facut asta cu alta ocazie) avand in vedere ca pana la Sulinaaveam 2 ore de mers
2. Baga viteza si zboara prin stuf peste plaur ca nu aveam de trecut decat  vreo 2 metri

As vrea sa vad pe cineva cu o pneumatica executand o cascadorie din asta stiind ca este 2 ore distanta de orice sursa de caldura!

Nu am nimic cu pneumaticele si sunt excelente in anumite situatii dar nu in delta unde daca nu ai experienta sau nu tratezi lucrurile cu bun simt poti sa mori

Asta nu inseamna ca daca nu esti atent sau nu stii ce ai de facut nu te poti trezi cu o barca de fibra facuta capac pe mijlocul Dunarii in timp ce o pneumatica cu siguranta nu ar fi patit nimic pentru ca trebuie sa recunoastem ca la stabilitate sunt superioare barcilor de dimensiuni mici de fibra!

Sa auzim numai de bine!

bradutzu

Citat din: Vali din Martie 16, 2012, 10:21:43 AM
Stai calm Cristi ca aia de la Nave sunt ultimii la care as apela, daca ar fi sa cer un sfat despre alegerea unei barci :D. Ce stiu ei e exclusiv despre vapoare, iar un sfat avizat despre barci dupa cum bine ai zis se obtine tot de la barcagii. Cu toate astea, eu am un fix, anume ca fiecare om ar trebui sa-si formeze parerea dupa ce s-a dat chiar el cu barca dorita ;).
De acord cu tine dar sa nu uitam ca poate nu toata lumea are ocazia sa incerce o barca sau alta sa isi faca o parere si atunci citeste seci de pagini ptr a cristaliza face o parere!
Pana la urma cea mai buna barca este aia pe care o ai sau ti-o permiti fie ea pneumatica, tabla, fibra sau mai stiu eu ce atata timp cat o tratezi cum trebuie si ii cunosti limitele! Important este sa ne satisfacem nevoia de iesire pe apa!
Ptr mine barca visurilor este Janneau, Merry Fissher cam la 7 m dar mi-am cumparat ce mi-am permis si de fapt ce am gasit la acel buget si sunt sigur ca voi avea multe satisfactii cu ea!

Sa auzim numai de bine!