Obtinere permis conducator - Manualul conducatorului ambarcatiunii de agrement

Creat de bradutzu, Februarie 24, 2012, 11:58:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

eugen67tl


Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cristiantutuianu


eugen67tl

 Imi cer scuze pentru intarziere,dar din cauza conditiilor meteo (viscolul care ne-a blocat  :'( dar asa am avut mai mul timp sa invat) a trebuit sa aman data examenului asa ca abia pe 17 am dat examenul. L-am luat  :) .Examenul s-a tinut cu doar 5 candidati(2 bucuresteni, unul din Focsani ,unul din Galati si un tulcean ),toti pentru cat.D.Oricum trebuie sa inveti,examenul e pe bune,se da pe calculator intr-o sala supravegheata video.(nici vorba sa ai vreo ,,sursa de inspiratie" ;D
Trebuie neaparat sa mentionez comportamentul deosebit al d-lor din comisie  care ne-au atras atentia asupra unor greseli frecvente la acest examen inaintea inceperii acestuia.


cristiantutuianu

Citat din: eugen67tl din Februarie 19, 2014, 02:16:13 PM

Trebuie neaparat sa mentionez comportamentul deosebit al d-lor din comisie  care ne-au atras atentia asupra unor greseli frecvente la acest examen inaintea inceperii acestuia.
greseli frecvente ...??? ce anume ???

eugen67tl

Cred ca nu m-am exprimat corect,ma refeream la faptul ca ne-au atenționat in momentul depunerii actelor pentru dosar ca bibliografia postata pe site(cu excepția RND-ului) nu este suficienta și  pot apărea întrebări care nu sunt în documentația de pe site,lucru pe care de altfel l-am întâlnit în chestionarele primite,și ca trebuie sa cautam noi diverse surse de informare.De asemenea la RND sunt întrebări și din regulile speciale pe navigație  (partea a 2-a si a 3-a) iar la examen am avut doua astfel de întrebări .

tc_ct

Salutare!
Imi poate trimite si mie cineva din cei care au dat de curand examenul, intrebarile de "conducere si manevra ambarcatiuni" valabil pentru categoria D? Adresa de mail tcct232003@yahoo.com.
Multumesc!

bbl81

Salutare,
daca te ajuta eu am documentatia data de cei de la capitania Timisoara. Dupa cum au spus si colegii mai sus, nu este suficienta dar daca o vrei da un semn.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

MBG

Citat din: tc_ct din Iulie 03, 2014, 12:45:04 PM
Salutare!
Imi poate trimite si mie cineva din cei care au dat de curand examenul, intrebarile de "conducere si manevra ambarcatiuni" valabil pentru categoria D? Adresa de mail tcct232003@yahoo.com.
Multumesc!

Salut,
Ti-am trimis mail.
Bafta!
LIfe is to short to stay on the dock!

tc_ct

Citat din: bbl81 din Iulie 03, 2014, 02:13:58 PM
Salutare,
daca te ajuta eu am documentatia data de cei de la capitania Timisoara. Dupa cum au spus si colegii mai sus, nu este suficienta dar daca o vrei da un semn.

Multumesc! Documentatie am tot gasit pe net, numa' ca daca ma apuc sa o invat pe toata pot sa devin profesionist.   


Citat din: MBG din Iulie 03, 2014, 03:43:00 PM
Citat din: tc_ct din Iulie 03, 2014, 12:45:04 PM
Salutare!
Imi poate trimite si mie cineva din cei care au dat de curand examenul, intrebarile de "conducere si manevra ambarcatiuni" valabil pentru categoria D? Adresa de mail tcct232003@yahoo.com.
Multumesc!

Salut,
Ti-am trimis mail.
Bafta!

Multumesc Bogdan! Nici in cele din urma nu am regasit intrebarile de la Capitania Galati (dupa cum ti-am spus am dat o data examen si am picat la manevra cu 6). E posibil ca cele trimise de tine sa fie pentru cat C, pentru ca la D sunt doar intrebari cu 3 raspunsuri. La RND si Marinarie am regasit in totalitate intrebarile din testele care circula pe net (am aruncat un ochi si la intrebarile celor de langa mine, respectiv stanga si dreapta mea si toate se ragaseau in testele mai sus mentionate). Despre testele de manevra si conducere insa ....nu am gasit nimic care sa semene.
Am avut o intrebare in test de genul : Pe ce parte se va lega nava salvatoare la cea esuata?
a) pe partea mai inalta, cu prova in vant si curent;
b) pe partea mai joasa, cu prova in vant si curent;
c) pe ambele parti, cu prova in vant si curent.

Mai era o intrebare de genul cum se executa manevra de intoarcere in rond cu ajutorul ancorei?



MBG

Mai caut si mai intreb si eu  sa vad ce se mai gaseste.
Poate mai sunt si altii care au intrebarile si vin si in ajutorul tau.
Eu cand am dat examenele pur si simplul am citit documentatia si m-am prezentat la examene.
Oricum pana la urmatorul examen mai este ceva timp si sigur se va gasi o solutie pana atunci.
LIfe is to short to stay on the dock!

eduard

Va salut!
domnilor, sunt interesat de o serie de chestionare pt obtinerea permisului de navigatie categ D.
structurarea materiei fara chestionare...o face f dificil de invatat.
multumesc!
eduard.dinu@meteoromania.ro

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

george_sbx

Salut,

Am si eu nevoie de chestioanarele pentru obtinerea permisului de categ. C si D.
Se poate sa mi le trimiteti si mie la adresa de mail george_sbx@yahoo.com ?
Daca se intampla sa aveti si ceva documentatie folositoare in plus fata de cea care se gaseste pe site-ul rna.ro as aprecia un share.

Multumesc

as69

Salutare domnilor

Doresc si eu testele pentru categoria d , va rog adresa mea ;daylyintercom@yahoo.com
Cineva dispus sa incerce luna viitoare la Giurgiu?