Bun si ieftin

Creat de Mihaif99, Aprilie 30, 2012, 05:44:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 15 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Cred ca cel din link-ul lui Ovdiu e pentru vatra, la 45 cm e mare de tot. I-ar trebui si capac
Ideala pt aragaz e o tigaie de 22 cm, la 20 e o idee mica, la 25 e o idee prea mare.

ovidiu66

#16
Citat din: Mihaif99 din Mai 16, 2012, 06:34:09 PM
Ahaa, asadar tu exti doar impotriva grataragiilor. Vad ca iti place gratarul

Misto vasul ala, pare mare la 45 cm in diametru.

Asa ceva, daca nu vrei sa mai gatesti in el, e bun si de facut focul, in caz ca vrei sa faci un foc in curte.
Discul nu l-am folosit niciodata, de cand am trecut la viata nautica ,nu mai am timp pentru "matz."
Sa stii ca la 45cm in diametru, este chiar util, punctezi mai mult dintr-o lovitura.
Impotriva grataragiilor, sunt din cauza gunoiului pe care il lasa in urma lor.O sa fac niste poze, pe care o sa le postez cu prima ocazie.

update:
Da, ai dreptate, in cuptorul unui aragaz obisnuit nu incape.
Se poate pune pe aragaz, dar apare problema fumului, iar capac nu are.

ovidiu66

Citat din: Thor din Mai 16, 2012, 06:38:18 PM
Citat din: ovidiu66 din Mai 16, 2012, 05:56:09 PM
Acum un an, am cumparat un disc din fonta cu 100 RON, de la un magazin de artizanat situat pe marginea soselei.
Mai nou, am observat ca se comercializeaza la DOMO si METRO.Sunt produse in Ungaria, iar pretul este pana in 100 RON.Se gasesc si ceaune din fonta, cu trepied.
Discul meu este identic cu cel din link http://www.euroglass.com.ro/content2/12/350/Disc-gratar-fonta-Pret-75-lei
Picioarele sunt demontabile.

Ai incercat sa-l pui si pe aragaz?
Se poate pune pe aragaz, picioarele fiind demontabile.
Eu nu l-am folosit inca, zace prin balcon.
Am inteles ca fonta se incalzese uniform pe toata suprafata, chiar daca sursa de caldura nu o acopera in intregime.
Discul l-am preferat ca alterntiva la gratar, pentru ca intr-o emisiune TV, se spunea ca grasimea care se scurge pe jar,degaja un fum foarte toxic, care face nesanatoasa carnea de pe gratar.

bogdanbuciu

Citat din: ovidiu66 din Mai 16, 2012, 05:56:09 PMse spunea ca grasimea care se scurge pe jar,degaja un fum foarte toxic, care face nesanatoasa carnea de pe gratar.

asa este, substanta respectiva se numeste acroleina si in afara de toxicitate este iritant pentru ochi, afecteaza teaca de mielina a nervilor si cel mai important din punctul meu de vedere ca este ca obiceiul de a manca gratar face ca natia noastra sa nu performerze in veci la probele sportive de viteza, acroleina fixandu-se pe fibrele musculare, scazand rata de contractie si amplitudinea contractiei.
Cine vrea sa-l saboteze pe Usain Bolt sa-l invite la un mic de 3 ori pe saptamana.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Mihaif99

Citat din: bogdanbuciu din Mai 16, 2012, 10:50:21 PM
Citat din: ovidiu66 din Mai 16, 2012, 05:56:09 PMse spunea ca grasimea care se scurge pe jar,degaja un fum foarte toxic, care face nesanatoasa carnea de pe gratar.

asa este, substanta respectiva se numeste acroleina si in afara de toxicitate este iritant pentru ochi, afecteaza teaca de mielina a nervilor si cel mai important din punctul meu de vedere ca este ca obiceiul de a manca gratar face ca natia noastra sa nu performerze in veci la probele sportive de viteza, acroleina fixandu-se pe fibrele musculare, scazand rata de contractie si amplitudinea contractiei.
Cine vrea sa-l saboteze pe Usain Bolt sa-l invite la un mic de 3 ori pe saptamana.

Cred ca si grasimea scursa pe fonta incinsa tot acroleina degaja, insa cred ca mai putin toxica friptura/pestele facut in tigaia de fonta fara ulei decat pe gratarul cu carbuni/jar

Prajelnitele cu ulei foarte incins si mai ales refolosit, la fel.

Prajelnitele cu ulei foarte incins si mai ales refolosit, la fel.

Daca faci la carbuni, mai pui si hidrocarburile pe care le maninci, extrem de cancerigene.

Cat se poate de serios, cine tine la sanatatea lui, nu trebuie sa se indoape cu d-astea!


Ai un applaud Bogdan

Desi americanii in general se hranesc numai cu burgeri la gratar, plini de grasime, sportivii de performanta au nutritionisti si te crucesti cum se hranesc adecvat tipulul de antrenament. Iau treaba asta foarte in serios.

Florio

Citat din: bogdanbuciu din Mai 16, 2012, 10:50:21 PM
Citat din: ovidiu66 din Mai 16, 2012, 05:56:09 PMse spunea ca grasimea care se scurge pe jar,degaja un fum foarte toxic, care face nesanatoasa carnea de pe gratar.

asa este, substanta respectiva se numeste acroleina si in afara de toxicitate este iritant pentru ochi, afecteaza teaca de mielina a nervilor si cel mai important din punctul meu de vedere ca este ca obiceiul de a manca gratar face ca natia noastra sa nu performerze in veci la probele sportive de viteza, acroleina fixandu-se pe fibrele musculare, scazand rata de contractie si amplitudinea contractiei.
Cine vrea sa-l saboteze pe Usain Bolt sa-l invite la un mic de 3 ori pe saptamana.

Deci m-ai sabotat cu gratare,  inainte sa incerc acel eskimo roll. Ca sa nu dau performanta.
De acum inainte vin cu sarmale in sufertas, la chefurile din herastrau, fi-ti-ar acroleina :) !

P.S>
     Oare Federer o sti forta micului si perfidia berii ? :D 

Mihaif99

#21
Sanasa Clip+

Un player portabil, excelent, exclusiv pentru muzica este Sansa Clip+, care accepta pe langa MP3 si formatul lossless FLAC, plus alte cateva formate.

Nu mi-a placut niciodata cum suna i-pod-ul, desi am avut unu ipod din generatia 5.5, care e foarte laudat (calitate audio). Ipad-ul nu ma impresioneaza nici el, si nici i-phone-ul diverse generatii, unele suna chiar oribil. Nokia 5800 Xpress music nici el nu e cine stie ce. Am acces la un player hifiman de 600$, si pot sa spun ca e o tzeapa. Am folosit mai mult playerele Sony S series, care sunt bunicele.  Pot sa spun cu mana pe inima ca Sansa clip le bate pe toate acestea.

Daca luam in considerare pretul, echivalent a 100 RON pentru modelul de 4 GB si ne gandim ca accepta extensie de memorie, plus calitatea superba audio, si faptul ca poate fi folosit cu casti de studio FARA amplificator dedicat pentru  casca, Sansa Clip poate fi recomandat drept cea mai buna alegere pentru un iubitor de muzica de inalta fidelitate.

Cu adevarat bun si ieftin.

Castile cu care a fost testat:
AKG k240 Studio
Beyerdynamic 880 - versiunea de impedanta medie
Shure SRH 750 DJ
Shure 840
Si preferatele mele: Koss Pro DJ100   (o versiune cu cablu interschimbabil)

stavride

Salut Mihai, ce muzica asculti? De unde ti-ai luat Koss Pro DJ100?
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

#23
Mai mult jazz contemporan electronic, dar si alte genuri

Uite cateva din albumele pe care le am acum de pe Clip+ (VA inseamna various artists)):
VA: Cafe Melies Vol 4
Oregon:   Crossing
VA: Chillout Excellence - un dublu album rar, absolut mortal
Lhasa: La Lorrona
Chris Coco: Remasterpiece
Italian Baroque Favorites
Peter Erskine: Time Being
Alice Coltrane: Translinear Light
VA: African Odissey

Stiu ca toate sunt destul de relaxante, dar folosesc castile la munca....

KossProDJ 100 le-am vazut pe Amazon.com la 55$ - care e o valoare mortala. Cred ca se gasesc si in Europa.

Eu am versiunea Tonny Benett al castilor ProDj100 care imi permite sa schimb firul. Am platit ceva mai mult pe ele, dar am un fir de 30 cm si Sansa prinsa cu elestic pe banda castilor, ca sa nu ma incurce.

stavride

Respect pentru muzica.
Ma interesa daca basul se aude bine? Sunt orientate spre DJ - CLUB - House sau Rock etc?
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

#25
Citat din: stavride din Mai 18, 2012, 06:15:18 PM
Respect pentru muzica.
Ma interesa daca basul se aude bine? Sunt orientate spre DJ - CLUB - House sau Rock etc?

Sunt superbe. Basul se aude exact asa cum trebuie, e un bas texturat, adica simti vibratia si materialul corzii sau membranei tobei mari. Ai senzatia ca e palpabil. Ti se ridica parul pe tine.

Daca ai vazut le compar cu lista casti de 5-6 ori pretul lor, iar cand iau din dulap Koss-urile in loc de Beyerdynamic 880(care sunt absolut mortale si ele), asta spune multe.

Desi sunt numite DJ, Koss ProDJ 100 sunt casti de muzica. Pentru munca de DJ, Shure 750 sunt o alegere mult mai buna, dar astea au un bas distrugator de timpane. Asta mi-a permis sa folosesc pad-uri textile, care le-au calmat. Au fost mult timp preferatele mele pentru luat pe drum.

Vali

Intrebare: castile proprii ale playerului sunt bune de ceva? Sau trebuie musai casti aftermarket?
Interesanta muzica asculti, cand ma fac mare iti arat si eu ce muzici mai ascult :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#27
Pe scurt: sunt excelente, dar sunt "ear buds".

Daca se poate spune asa, sunt unele dintre cele mai bune earbuds pe care le-am auzit. Adica bune bune :)
Defectul lor principal este ca sunt ear-buds, atata tot.

Dar daca vrei portabilitate extrema JVC HA-FX66 vor face o treba un pic mai buna, doar pentru ca izoleaza.

Ce e mortal insa la playerul asta minuscul e ca poate sa "drive" fara ajutor casti dificile de studio.

Mihaif99

#28
Citat din: Vali din Mai 18, 2012, 06:42:44 PM
.....Interesanta muzica asculti, cand ma fac mare iti arat si eu ce muzici mai ascult :).

Stii ca ar fi interesant sa facem un topic cu melodiile mai interesante pe care le gasim

Un  petit caudeaux: Charlotte Savary :) in viziunea lui Wax Taylor
http://www.youtube.com/watch?v=2ACVtpokgU4
sublim:
http://www.youtube.com/watch?v=tq3m3_ZEJZ4&feature=branded
http://www.youtube.com/watch?v=kgqD8GA9Vhs&feature=branded
Si mai paminteasca:
http://www.youtube.com/watch?v=SvGl0LvL6K0&feature=branded

Discul se numeste "Tales of The Forgotten Melodies"

Vali

Avem aici un topic cu muzica: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,24.15.html , poate putem continua acolo.
Si acum o spun din nou: misto muzica asculti :). Mai am putin si ma fac mare, deci pot scrie si eu ce muzici imi plac ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau