Bun si ieftin

Creat de Mihaif99, Aprilie 30, 2012, 05:44:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Se pare ca multi dintre forumisti au copii.

Hai sa postam aici ce jucarii interesante, indedite, poate educative am mai cumparat pentru cei mici.
Nu e vorba de reclama, ci mai ales de idei bune.

Voi incepe prin Plasma Car. Jucaria e fenomenala. O poate folosi unul mic de un an jumate, dar si unul mai mare. M-am decis sa o cumpar cand am vazut niste copii la o gradinita facand curse cu asa ceva. Atingeau cei mici niste viteze destul de mari. Limita de greutate e de 100KG. Este un vehicul incredibil pe care il pote folosi mult timp. Are un pret pret decent pentru calitatea lui. Mami si tati au facut si ei niste ture cu el :), iar David la 19 luni, deja a inteles cum se foloseste un volan :) si se misca prin casa destul de bine.

Sunt sute de video cu asa ceva pe youtube, dar acesta e super:

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=ljTJf8ou0nI&NR=1

stavride

De unde ai cumparat-o? Am gasit ceva dar suporta max. 25 kg. Multumiri. Minunata!
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

#2
Am intrat pe google.ro si am cautat:

"plasma car romania" 

Asta e primul rezultat:
http://www.bebe-boutique.ro/Wheels%20for%20Fun/Plasma%20Car%20(Albastru)/index.html

Mi se pare cam cu 25% mai scumpa decat aicea, dar TVA-ul e mai mare, comerciantii romani mai lacomi :-) etc.

Cred ca se mai vinde in Europa si sub numele de "twist car".  Plasma car, e numele pe care i l-a dat promotorul canadian, care a "descoperit" jucaria intr-un chiosc din Ottawa, s-a minunat ca si noi, si a decis sa introduca jucaria in lumea vestica (Wikipedia).
Originalul are roti de poliuretan cu rulmenti si are rulmenti si pe coloana de directie, si e suficient de ieftin ca sa nu merite sa cumperi copii.

Bafta :)

stavride

Vazut cumparat :) Multumesc pentru pont.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

Tocmail am schimbat titlul topicului.

Mihaif99

Un alt lucru ieftin si bun este o tigaie de fonta.  Nu ar trebui sa lipseasca din casa nici unui iubitor de gratar: slanina, vaca, porc peste, o tigaie buna la toate.

Tigaia trebuie in prealabil asezonata, adica sa incinge bine si se pune intr-ansa ulei sau slanina. Uleiul e absorbit in porii metalului.

Pentru a face friptura incingem bine tigaia asezonata pina cand apa danseaza pe ea - nu se adauga ulei
Punem friptura in ea si o lasam 2 minute pe fiecare parte fara sa ne speriem de zgomote si pocnituri. Daca tigaia e bine asezonata carenea NU se va lipi.

Tigaia se introduce apoi in cuptorul incins la maxumum pentru 3-6 minute in functie de cum vrem sa fie carnea - in sange, medie sau bine facuta.

Se scoate tigaia din cuptor si se lasa cu un capc cateva minute, apoi se serveste.

Pestele se face simular, dar bine prin condimente in prealabil.

Nu va veti mai dori sa cumparati un gratar dupa asta.


nicu

si unde gasim tigaia ''bun si ieftin''?
am vazut la un magazin cu ciaune ,tuci .tigai si alte ustensile de gatit toate nemtesti ,cel mai mic costa 300 ron dar o tigaie mare sau mai bine zis normala 600-700 ron.
magazinul este pe galeria carrefour baneasa.

Vali

Citat din: nicu din Mai 16, 2012, 09:39:47 AM
si unde gasim tigaia ''bun si ieftin''?

Ce mai bine la comerciantii "colorati" :D. E mult mai ieftin decat sculele alea nemtesti, si fonta e poroasa din turnare. Singura problema e sa nu fie cumva "buleala", adica sa aiba hrube in metal acoperite cu lut sau mamaliga, peste care se da cu bronz  ;D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Citat din: Mihaif99 din Mai 16, 2012, 04:48:22 AM
Pentru a face friptura incingem bine tigaia asezonata pina cand apa danseaza pe ea - nu se adauga ulei
Punem friptura in ea si o lasam 2 minute pe fiecare parte fara sa ne speriem de zgomote si pocnituri. Daca tigaia e bine asezonata carenea NU se va lipi.
Dar cu fumul, cu fumul ce facem?
Ganduri bune !

Mihaif99

#9
Citat din: gvincentiu din Mai 16, 2012, 11:48:25 AM
Citat din: Mihaif99 din Mai 16, 2012, 04:48:22 AM
Pentru a face friptura incingem bine tigaia asezonata pina cand apa danseaza pe ea - nu se adauga ulei
Punem friptura in ea si o lasam 2 minute pe fiecare parte fara sa ne speriem de zgomote si pocnituri. Daca tigaia e bine asezonata carenea NU se va lipi.
Dar cu fumul, cu fumul ce facem?


Hota, geam deschis la bucatarie, nu e cine stie ce fum...
Serios, e cea mai misto metoda pentru pesti mari:  rechin, ton, marlin, nisetru morun pastruga si cega ;D

Pestele trebuie acoperit cu mirodenii mmmm

Mihaif99

Citat din: nicu din Mai 16, 2012, 09:39:47 AM
si unde gasim tigaia ''bun si ieftin''?
am vazut la un magazin cu ciaune ,tuci .tigai si alte ustensile de gatit toate nemtesti ,cel mai mic costa 300 ron dar o tigaie mare sau mai bine zis normala 600-700 ron.
magazinul este pe galeria carrefour baneasa.

Vorbim aici de tigai nesmaluite

Eu am tot "de firma", da am dat echivalentul a 50-60 ron pe una de 25 cm. Una de 30 era cam 70-80 ron echivalent. Desi e "de firma" e facuta in China, dar nu am ce sa ii reprosez.

Se gasesc(gaseau) tigai de fonta nesmaltuite la mana adoua, aproape pe gratis - vechi dar de o calitate superba.

Lumea nu le foloseste, nu stie sa le foloseasca si prefera teflonul.

ovidiu66

#11
Acum un an, am cumparat un disc din fonta cu 100 RON, de la un magazin de artizanat situat pe marginea soselei.
Mai nou, am observat ca se comercializeaza la DOMO si METRO.Sunt produse in Ungaria, iar pretul este pana in 100 RON.Se gasesc si ceaune din fonta, cu trepied.
Discul meu este identic cu cel din link http://www.euroglass.com.ro/content2/12/350/Disc-gratar-fonta-Pret-75-lei
Picioarele sunt demontabile.

ovidiu66

Citat din: gvincentiu din Mai 16, 2012, 11:48:25 AM
Citat din: Mihaif99 din Mai 16, 2012, 04:48:22 AM
Pentru a face friptura incingem bine tigaia asezonata pina cand apa danseaza pe ea - nu se adauga ulei
Punem friptura in ea si o lasam 2 minute pe fiecare parte fara sa ne speriem de zgomote si pocnituri. Daca tigaia e bine asezonata carenea NU se va lipi.
Dar cu fumul, cu fumul ce facem?

Fumul se inhaleaza, este pacat sa se piarda bunatate de miros!

Mihaif99

#13
Ahaa, asadar tu exti doar impotriva grataragiilor. Vad ca iti place gratarul

Misto vasul ala, pare mare la 45 cm in diametru.

Asa ceva, daca nu vrei sa mai gatesti in el, e bun si de facut focul, in caz ca vrei sa faci un foc in curte.

Thor

Citat din: ovidiu66 din Mai 16, 2012, 05:56:09 PM
Acum un an, am cumparat un disc din fonta cu 100 RON, de la un magazin de artizanat situat pe marginea soselei.
Mai nou, am observat ca se comercializeaza la DOMO si METRO.Sunt produse in Ungaria, iar pretul este pana in 100 RON.Se gasesc si ceaune din fonta, cu trepied.
Discul meu este identic cu cel din link http://www.euroglass.com.ro/content2/12/350/Disc-gratar-fonta-Pret-75-lei
Picioarele sunt demontabile.

Ai incercat sa-l pui si pe aragaz?