cea mai frumoasa barca din lume....

Creat de Danutzazpr, Mai 09, 2012, 09:13:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Danutzazpr

"The sea, the great unifier, is man's only hope. Now, as never before,
the old phrase has a literal meaning: We are all in the same boat."

ss

Ce ti-e cu liniuta subtire intre sublim si ridicol!

Personal, daca as primi-o cadou, as incerca s-o vand manelistilor, fotbalistilor sau manechincelor  ;)

Mihaif99

Citat din: ss din Mai 10, 2012, 07:15:21 PM
Ce ti-e cu liniuta subtire intre sublim si ridicol!

Personal, daca as primi-o cadou, as incerca s-o vand manelistilor, fotbalistilor sau manechincelor  ;)

Eu as pastra-o, decoratiunile mi se par de bun gust si armonioase.

Camionagii de exp prefera barci cu motoare de mii de CP care uruie cat mai tare decorate cu cat mai mult nichel
Harley de exemplu iar e un motor pentru cei cu suflet de camionagiu - in special cu tevile de esapament inlocuite.
Cuvantul in engleza e obnoxious, adica ofensiv pe fatza.
Obnoxious si kitsch

Manelistii si fotbalistii sunt un pic kitsch, cu preferinte spre lucruri scumpe de firma si aur mult.
Muzica lor e kitsch si felul in care e prezentata e ofensiv la fel si atitudinea.

Lasa ca si metalul e plin de kitsch si ridicol.

Barca asta e exact opusul.

bradutzu

Este la fel de opulenta ca si cele cu aur si mai stiu eu ce zorzoane stralucitoare!
Pe de alta parte este o barca de expozitie, de show room, un exercitiu de imaginatie care sa genereze idei si care permite privitorului sa isi aleaga o posibila tema pentru constructia propriei barci, este o demonstratie a ceea ce poate face constructorul care bineinteles poate face si chestii standard, este o declaratie de calitate si nu in ultimul rand poate fi orice isi doreste clientul, etc, etc, etc
Ganditi-va ca este sinteza unei carti de design transpusa intr-o singura fila si asa trebuie judecata!
Considerant cele de mai sus cred ca este superba si daca as fi un pasionat al genului probabil ca m-as duce la ei sa imi renoveze barca sau sa imi construiasca una noua!
Salutare!
Sa auzim numai de bine!

nicu

sincer nici eu nu gust acest design dar poate nu il inteleg eu...si cred ca sunt si f multe ore de munca,pasiune...
de gustibus non disputandum.asta asa ca sa ma dau mare...

kmbh69

Arata ca unul care s-a tatuat pe tot corpul, cu peisaje si alte traznai (in fiecare zi se interneaza la noi la psihiatrie nebuni din acestia, apoi nu mai vorbesc de piercing-urile pe care le au; de, metalistii sunt echivalentul occidental al manelistilor, la fel de inteligenti).
Asa, si palatele tiganesti pot fi considerate atunci "opere de arta", cu acoperisurile lor din tabla de pleu, cu tot felul de zorzoane la care munceste cate un trib intreg.
Pacat de atata munca. Putea sa fi iesit altceva cu bun gust.
Pe scurt, nu-mi place.

Mihaif99

Citat din: kmbh69 din Mai 12, 2012, 12:23:02 AM
Arata ca unul care s-a tatuat pe tot corpul, cu peisaje si alte traznai (in fiecare zi se interneaza la noi la psihiatrie nebuni din acestia, apoi nu mai vorbesc de piercing-urile pe care le au; de, metalistii sunt echivalentul occidental al manelistilor, la fel de inteligenti).
Asa, si palatele tiganesti pot fi considerate atunci "opere de arta", cu acoperisurile lor din tabla de pleu, cu tot felul de zorzoane la care munceste cate un trib intreg.
Pacat de atata munca. Putea sa fi iesit altceva cu bun gust.
Pe scurt, nu-mi place.

Asa e cu arta, nu tot omul o recunoaste, d-aia criticii fac astistii si tot ei ii darama.

Daca asceasta barca era expusa intr-un muzeu de ara moderna si se vinedea cu n'spe milioane de $ parerile erau diferite. Asta sigur.
Adica poate ar fi spus unul, altul  "nu imi place"  dar nu ar fi existat comparatia cu un lucru kitsch, sau vreo tiganie o nuuu.... doar e opera de arta.....

Macrameurile si decoratiunile pirogravate, precum si portretele la 15 minute, alea sunt exemple de kitsch

Pe de alta parte, in fatra subiectului de fatza, am fost tot timpul curios, dar nu am intrebat, cum miroase materialul de la barca ta plianta?

Vali

In primul rand nu cred ca poate exista titlul de "cea mai frumoasa ... din lume", pentru ca "beauty is in the eye of the beholder". Cat despre barca din poze, e un exercitiu de manufactura care s-a dorit inedit, dar a rezultat un colaj supraincarcat si caraghios, asemanator cu barcazele aerografiate cu flacari, sirene etc. Pacat de munca depusa, fiindca de (prea) multe ori frumusetea adevarata sta in simplitate.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#8
Citat din: Vali din Mai 12, 2012, 06:23:57 AM
.......a rezultat un colaj supraincarcat si caraghios, asemanator cu barcazele aerografiate cu flacari, sirene etc...

Ei papuci, au contraire moncher! Nu ai cum sa compari cu kitsch-eriilea alea. In DESIGNUL de fatza fiecare obiect e extrem de simplu nepretentios, sunt lucruri marunte din viata de zi cu zi, nici vorba de pretentios, multitudinea lor e asemanatoare cu gandurile in capul cuiva. Ganduri, amintiri alea alea.
Barca asta e o lucrare de arta. Cu totul altceva decat mestesugarie. Nu e ceva suprem, dar e arta. Herb & Dorothy din NY  ar fi de acord cu mine te asigur :)


Vali

Te cred, insa dupa cum spuneam, fiecare are perceptia si parerea proprie. Pentru mine tot ansamblul din poze e complicatie inutila, care disipeaza atentia de la obiectul principal, anume o reusita barca sportiva cu vele. In fine, IMHO toate intarsiile alea isi aveau locul mult mai bine intr-o compozitie plana expusa intr-un muzeu.

Sunt de acord ca sunt oameni care apreciaza suficient de mult respectivul ansamblu, insa pentru mine alaturarea unei barci cu vele cu o sumedenie de intarsii nu e in nici un caz ceva de care sa spui ca e "cea mai frumoasa din lume".

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss


kmbh69

Citat din: Mihaif99 din Mai 12, 2012, 01:04:46 AM

Pe de alta parte, in fatra subiectului de fatza, am fost tot timpul curios, dar nu am intrebat, cum miroase materialul de la barca ta plianta?

Nu inteleg intrebarea.
Barca e montata, sta afara, gata de folosire (asezata pe un carucior de iole in curtea clubului), o las in apa de pe carucior, ma plimb cu ea si o asez apoi din nou pe mal cand termin plimbarea. Deocamdata sunt multumit de ea. E o solutie temporara, mi-am dorit ceva ieftin, pe moment. Cand celelalte planuri pe care le am se vor concretiza, voi posta niste poze.
In mod sigur, decat sa dau banii pe asa o "opera de arta", mai bine la acelasi pret as cumpara un velier din fibra de sticla, intr-o singura culoare, mai spatios sau mai performant.
Oricum, nici mie nu-mi plac pirogravurile sau portretele la minut.

Mihaif99

Citat din: ss din Mai 12, 2012, 10:13:15 AM
Citat din: Vali din Mai 12, 2012, 06:23:57 AM
... frumusetea adevarata sta in simplitate.

DA!

Aiurea  ::), nu au nici o legatura si pot exista independent. Exemple sunt cu duiumul. Merg pina acolo incat sa zic ca simplul e frumos cand e o abstractizare a complicatutui.
O dreapta vs o curba armonioasa 3d


Mihaif99

Citat din: kmbh69 din Mai 12, 2012, 04:55:15 PM
Citat din: Mihaif99 din Mai 12, 2012, 01:04:46 AM

Pe de alta parte, in fatra subiectului de fatza, am fost tot timpul curios, dar nu am intrebat, cum miroase materialul de la barca ta plianta?

Nu inteleg intrebarea.
Barca e montata, sta afara, gata de folosire (asezata pe un carucior de iole in curtea clubului), o las in apa de pe carucior, ma plimb cu ea si o asez apoi din nou pe mal cand termin plimbarea. Deocamdata sunt multumit de ea. E o solutie temporara, mi-am dorit ceva ieftin, pe moment. Cand celelalte planuri pe care le am se vor concretiza, voi posta niste poze.
In mod sigur, decat sa dau banii pe asa o "opera de arta", mai bine la acelasi pret as cumpara un velier din fibra de sticla, intr-o singura culoare, mai spatios sau mai performant.
Oricum, nici mie nu-mi plac pirogravurile sau portretele la minut.

Cum miroase materialul ala, aia era inrebarea. Se simpe mirosul de vechi cand esti cu ea pe apa? Chiar ma intereseaza, fara nici o legatura cu alte prostii. Am mers odata intr-un feathercraft mai vechiutz si simteam mirosul de vechi, de pivnita permanent.

Crede-ma ca respect intru totul  preferintele tale! Barca decorata e o barca de performanta stil mini -transat, tu preferi un cruiser, treaba ta.

kmbh69

Materialul nu miroase, sau, în fine, are un fel de miros de pvc de pe vremuri (foarte slab miros, de altfel, abia se simte, dacă stau cu nasul în material), dar nu miroase a mucegai sau a stătut. Până să o cumpăr, barca a fost depozitată montată, nu pliată, într-o magazie, împreună cu alte caiace, într-un club din Berlin, locul e foarte bine ventilat, trăgea curent de aer destul de puternic în acea magazie. Barca e în stare destul de bună de altfel. Atât doar că e pentru ape interioare, are bordul liber destul de mic iar la valuri mari se mai întamplă să ia apă (are totuşi flotoarele laterale mari, pentru nescufundabilitate). Pentru urgenţe, am oricum o pompă mică de santină, manuală, cu un furtun care iese în exterior, pompă care e destul de eficientă, am avut deja nevoie să o folosesc.