Serie Yamaha

Creat de Danillo, Iunie 02, 2012, 03:13:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Danillo

Salut,

Am o Yamaha Autolube in 2 timpi, 3 cilindri din 1997. In factura externa este trecut model 40 DMO / 45 S - model care nici o cautare Google nu genereaza nimic iar seria este compusa doar din 6 cifre...., serie care se afla si pe o dop tehnologic ( pastila) de pe blocul motor. Arata ca cel din poza.

Ma poate lumina cineva care se pricepe, s-au are un motor identic?

Multumesc

Mihai Irimia

Buna! Nu vreau sa ma bag aiurea, vrei sa te ajut?

Danillo

Sigur ca vreau, daca poti.

mario38

ce inseamna "factura externa" ,,,placuta de pe bracket? unde zice 1997?

Danillo

Este o factura belgiana, destul de simpla si am facut un act notrial cu cel care m-i la vandut.

Acum este depozitat si destul de greu sa ma uit dupa alte serii respectiv -bracket-, posibil sa o aibe, urmeaza sa-l scot si voi verifica. Stiu te gandesti la un eventual motor furat, ca si eu m-am gandit la asta, dar cel care l-a vandut, a mers la notar, l-am probat la el acasa...etc

totusi asta e un model foarte utilizat, ce cod / denumire are?

Vali

#5
Salut Danillo, am pus mai jos 2 poze facute dupa un pliant mai vechi cu motoare Yamaha, unde sunt prezentate si cele in 2 timpi - Autolube. Din ce se vede in prima poza, motorul tau e intr-adevar cel in 3 cilindri de 40 CP, avand acelasi design, singura diferenta fiind menghina mai mare a celui din poza pusa de tine.

In a 2-a poza se gasesc toate datele tehnice de interes ale motoarelor 2T Autolube intre 15 si 50 CP. Acolo gasim inclusiv denumirile exacte si greutatea fiecarui motor (al 6-lea rand). Cred ca e un bun inceput pentru identificarea motorului tau, iar pentru relatii mai detaliate, sugestia mea e sa iei legatura cu dl. Enachescu - directorul tehnic de la firma Spat Galati, care cunoaste foarte bine tot ce tine de Yamaha. Pot trimite pe pm numarul dumnealui de telefon.

Apropo, pentru cine e interesat, daca se urmaresc coloanele de date tehnice aferente motoarelor de 20 si 25 CP, se vede ca motoarele sunt identice. Singura diferenta este deschiderea mai mare a "muzicutei" (supapa unisens de admisie), care la 25 de cai are cursa de 7,2 mm, iar la cel de 20 de cai are cursa de 5,4 mm. Sursa: fisele tehnice ale celor 2 motoare. Deci prin simpla schimbare a limitatoarelor de cursa la "muzicuta" se poate modifica puterea, lucru foarte util pentru cineva care are un motor Yammy 2T - 25 CP, si vrea sa-i reduca puterea la 20 CP pentru a nu mai inmatricula barca ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Danillo

Multumesc mult Vali, mi-ar prinde bine telefonul, daca crezi ca nu deranjez!

Vali

Am trimis pm, si nu deranjezi in nici un caz, Catalin Enachescu e un om mult mai cordial decat altii din tagma mecanicilor de motoare outboard ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mario38

nu ma gindesc la ceva rau , dar mie imi da ca motorul ar fii 1990

Danillo

Aha, asta este pana la urma, nu este foarte important, el arata si merge impecabil aproape nou, initial cand l-am vazut bagam mana in foc ca este peste 2000.

In In 1990 la motoarele de 40 cp, erau doatate cu trim electric, chock automat si aprindere electronica CDi?

Multumesc de ajutor, mai da-mi detalii daca mai ai - orice

Vali

Citat din: mario38 din Iunie 05, 2012, 06:06:43 PM
nu ma gindesc la ceva rau , dar mie imi da ca motorul ar fii 1990

Mario, ai obtinut anul 1990 dupa seria postata de Danillo, sau dupa datele din pozele postate de mine? Intreb fiindca in prezent sunt in posesia a 2 motoare, unul de 25 si unul de 30 CP, ambele din 2002, care sunt perfect identice cu designul din pliantul caruia i-am facut poze. Acum nu stiu daca prima lor generatie dateaza din anii 90 sau incepand cu 2000.
Daca ai vreun rezultat din cautari, poate ni-l arati si noua. Multumim anticipat :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mario38

#11
problema cu fabricatia de YAMAHA este mai complicata , pt ca asa vor ei , schimba codificarea chiar si in functie de unde e vindut initial motorul , S.U.A. -AUSTRALIA-EUROPA . http://www.yamaha-motor.com/outboard/faq/viewfaqanswer/14/6/119/home.aspx si http://www.boating.fr/serv-bibl/modules/forum/read.php?id=47939&ancre=47956

Vali

Multumim pentru linkul cu FAQ despre outboard-urile Yamaha, am gasit chestii interesante acolo, de exemplu:
http://www.yamaha-motor.com/outboard/faq/viewfaqanswer/14/18/86/home.aspx
Sau si mai important:
http://www.yamaha-motor.com/outboard/faq/viewfaqanswer/14/6/138/home.aspx
Din acest ultim link aflam ca pana in anul 2005, ultima litera din numarul de identificare al motorului semnifica anul de fabricatie (ultima coloana din tabel). Din cauza ca literele corespunzatoare anilor de fabricatie sunt in ordine alfabetica, incepand cu P pentru 1991, rezulta ca intr-adevar O corespunde anului 1990.
Oricum, serial-number-ele mai vechi contin de obicei doar 3 litere, inclusiv ultima cu anul fabricatiei. In schimb, cele noi contin 4 litere (semnificatia o regasim in tabel), iar data de fabricatie e inscrisa pe un sticker lipit pe partea dreapta (tribord) a menghinei de fixare, si contine luna si anul fabricatiei.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Danillo

Este foarte interesant ce a-ti postat, dar mai rau m-am dezorientat,  singura serie care o cunosc este seria pansonata pe motor (capac/dop tehnologic) si este trecuta in acte este 404786. Imediat cum imi fac acces la el ( curand) am sa ma uit cu atentie si pe menghina!

Va multumesc pentru incercarea de ajutor!

Vali

Pai in linkul pus de Mario (in filmuletul respectiv) se da cam tot ce trebuie pentru identificarea motorului. Seria pe care ai gasit-o poansonata probabil e exact numarul de serie de pe placuta (numarul mai lung, din dreapta).

Am sa fac niste poze cu placutele de serie la 3 motoare Yamaha din generatii apropiate, pentru comparatie. Pana atunci, poate obtii si un raspuns de la dl. Enachescu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau