Vesta salvare pentru caiac - ERGONOMICA - Recomandare, va rog.

Creat de stavride, Iunie 22, 2012, 10:45:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

stavride

Bun' ziu',
Am o vesta (vezi poza atasata) care din momentul in care ma asez in caiac pana ma dau jos din el (indiferent de caiac), se ridica in zona umerilor acoperindu-mi urechile :). Din experientele voastre, ce vesta recomandati astfle incat ea, vesta, sa stea pe umeri si sa nu se mai ridice (incomodeze)? Cele cu bretele .... poate? Daca da, imi puteti spune ce model sa caut? Pretul conteaza destul de mult. Nu facem iesiri de 8 ore pe zi ca sa investim in veste foarte scumpe. Zic si eu :).
Multumesc
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Besto aia e pentru barci si sporturi unde stai mai mult in picioare. Mai bine vorbesti cu Catalin de la barci in bagaje sau la hibiscussport. Te apropii de 220-250 lei.
Ganduri bune !

mario38

dar nu este mai ieftin sa adaptezi o chinga intre picioare ca vestele de copii , care sa nu o mai lase sa se ridice?

stavride

Citat din: mario38 din Iunie 22, 2012, 11:57:05 AM
dar nu este mai ieftin sa adaptezi o chinga intre picioare ca vestele de copii , care sa nu o mai lase sa se ridice?

Imagineaza-ti ... ce zambet ciudat o sa am pe fata dupa cateva ore de padelat.  :o
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Vesta aia ajunge undeva la jumatatea fundului iar de-i pui chinga trebuie sa-i faci cumva loc pentru oo. Si asa, tot se ridica.  ::)
Lui ii trebuie una sa-i ajunga putin sub burtica si sa aiba șnur pentru strângere. ;)
Ganduri bune !

stavride

Citat din: gvincentiu din Iunie 22, 2012, 12:43:20 PM
Vesta aia ajunge undeva la jumatatea fundului iar de-i pui chinga trebuie sa-i faci cumva loc pentru oo. Si asa, tot se ridica.  ::)
Lui ii trebuie una sa-i ajunga putin sub burtica si sa aiba șnur pentru strângere. ;)

Nu ma menaja Vince... spune-i burta. :)
Poate imi pun aripioare dintr-alea de au copii care doresc sa invete sa invete sa inoate.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Nu-mi permit glume nici cu cei mai aprigi dușmani, da' păi cu colegii de forum.
Ganduri bune !

Mihaif99

Ti-am raspuns pe barcaholic. Topicurile astea paralele ma omoara!

stavride

Multumesc pentru raspuns.
Tu esti inscris si acolo si aici. Multi dintre noi suntem. Altii sunt inregistrati unici. Raspunsurile de aici cu cele de acolo nu coincid.
Pe mine ma intereseaza in mod direct. Poate si pe altii.
SPer ca nu este deranjul prea mare acest dublu post. Nu vand nimic, din contra.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Ute ce mi-am luat eu azi: http://www.okazii.ro/scuba-diving/veste/vesta-salvare-yamaha-nou-nouta-a115197336, mărime L, pentru soață. Este excelentă și deși vestele L sunt pentru 50-60 kg, pe asta scrie 90+.
Ganduri bune !

Mihaif99

Citat din: stavride din Iunie 24, 2012, 11:24:40 PM
Multumesc pentru raspuns.
Tu esti inscris si acolo si aici. Multi dintre noi suntem. Altii sunt inregistrati unici. Raspunsurile de aici cu cele de acolo nu coincid.
Pe mine ma intereseaza in mod direct. Poate si pe altii.
SPer ca nu este deranjul prea mare acest dublu post. Nu vand nimic, din contra.

Nu mai pune si tu la suflet orice.
Mai mult, doar exprimama un gand ( ma vaicaream ), nici vorba sa iti bat obrazul ca faci topicuri similare pe doua forumuri.

Doar ca mi se pare mie un pic ciudat sa fac copy-and paste dintr-o parte in alta.
Asa ca pe cei de pa Barcaholic ii trimit aici, iar pe cei de aici ii trimit sa citeasca acolo... cand e cazul :)

Cele doua forumuri sunt complementare.

stavride

Nu pun la suflet. Oricum eu citesc informatiile de pe ambele forumuri. Este suficient sa postezi intr-un singur loc. Multumesc pentru sfaturile legate de vesta.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99