Cazare Delta-Dunarii

Creat de republicii, Februarie 05, 2012, 11:04:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

republicii

Tot mai tine iarna si m-am gandit sa schimbam impresii din experianta fiecaruia despre,cum,conditii si unde ne-am cazat chiar si cu cortul in Delta,si o sa incep eu NU?
-Sulina - Casa Maxim strada a-4-a chiar in dreptul centrului pret 70-80 lei/noapte depinde de sezon -este OK
           - Pensiunea Vihocenco strada I-a are si loc de parcare barca pret in septembrie 80 lei-este OK
           - Pensiunea Josana-am stat  acolo si NU o recomand
           - Casa Ana nu am stat dar am vizitat-o -NU
-Sf.Gheorghe - am stat numai la particulari depinde de noroc dar ai de unde alege.
-Gura Portitei- am stat la casute este OK dar nu in lunile iulie august ca lesini de cald noaptea in ele eu am vrut
                        sa stau in august 7 nopti dar am plecat dupa doua din cauza caldurii.
-Dunavatul de jos-am stat cu cortul pe malul opus in dreptul canalului 4 nopti nu s-a luat nimeni de noi,in octombrie
                              2011
Acestea sunt cele mai recente din ultimii 3 ani.Multumesc pentru rabdare.

Captan

Nu prea am auzit lucruri bune despre cazarea si serviciile oferite la pensiunile din Delta. Chiar m-am ferit sa ma duc pana nu am "hotelul"(barca) care sa ma asigure.

Vali

Salut Catalin si multumim :). Daca nu deranjez, as muta topicul de fata la categoria despre Delta Dunarii.
Despre Sulina si Sf. Gheorghe, am stat mai intotdeauna la particulari sau cu cortul. La Sulina am un amic galatean din timpul liceului - Nicu (a facut la Marina), dupa armata s-a insurat in Sulina, si la el am tras de cele mai multe ori. In rest, am foarte multi cunoscuti unde pot sa parchez, dar in ultimii ani mai rar, fiindca prefer linistea si aerul patriarhal de la Sfantu.
La Sfantu am stat de cele mai multe ori la madam Diţa Condrat (cand era copilul mic), conditii bune si mancare dumnezeiasca :). In plus, am stat si am mancat bine la nea Nicu, are casa in capatul de nord-vest al satului, e bucurestean, si in sezonul cald vine la pescuit la toana la scrumbii sau la ave.
Foarte misto a fost de fiecare data la actorul Stefan Sileanu, unde nu ne-am cazat, ci am fost de multe ori in ospetie la invitatia dumnealui, e un tip misto si foarte pasionat de barci.
Am stat de cateva ori si la pensiune la nea Colea din Galati (care acum e seful portului), atmosfera familiala, din cauza ca ne cunoastem de multa vreme. Acolo am intalnit de multe ori oameni misto, de la tineri informaticieni dezghetati pana la pescari localnici dintr-o bucata, asemenea oamenilor intre care am crescut.
Singurul pe care zic sa-l evitati in Sfantu e unul Procopie din Mangalia, caruia nu degeaba i se spune "talharul".
In rest, de cele mai multe ori am stat la Sfantu cu cortul, ori in camping, ori pe malul canalului cordon litoral spre Sulina, ori pe plaja de la mare, la marginea padurii. In camping nu mi-a placut din cauza zgomotului permanent, chiar daca sunt conditii bune nu ai cum sa te relaxezi. Pe plaja a fost intotdeauna cel mai bine, te trezesti dimineata odata cu rasaritul si faci imediat o baie in mare, simtindu-te ca in sanul lui Avram. Nu am avut probleme nici macar anul trecut cu camparea in alte locuri decat cele autorizate.
Anul asta insa vrem sa stam dupa cativa ani din nou exclusiv pe barca  (din cauza ca am avut copilul mic, am evitat sa mergem cu barca).
La Portita am stat aproape intotdeauna exclusiv la cort, fiindca "tartorii" locului au obiceiuri proaste vizavi de conceptul de ospitalitate (bine, nu toti, de exemplu colegul Vali-drosofila, care lucreaza acolo, e un tip de nota 20). Am stat de cateva ori si pe barca, dar pe vremea cand Portita era a tuturor, si n-avea nimeni pretentii sa platesti debarcaderul.
Vizavi de Portita, cel mai bine e de mers la tabara de la Jurilovca, si de acolo sunt atatea trasee care se pot face (inclusiv Raidul), iar in plus, va fi brigada mare si vesela ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

republicii

Nici o problema Vali poti muta topicul unde crezi ca ii este locul! In legatura cu camparea la Portita am vazut turisti care au gasit cortul gol cum l-au cumparat din magazin cand au plecat de langa el asa ca E problem.In legatura cu intalnirea de la Jurilovca sa o iau ca o invitatie ?Stima!

Vali

Am mutat deja topicul. N-am avut probleme vreodata la Portita, dar am fost si mai rar acolo. La Sfantu in schimb, am avut multe ocazii cand am lasat toata ziua cortul pe plaja nepazit, cu tot ce era in el, si nu s-a miscat absolut nimic. In ultimii ani insa, dupa ce am vazut cum s-au inmultit turistii de o anumita categorie ;), am evitat sa mai las cortul nepazit.
Despre Jurilovca, detalii ne pot da solpet, x_petrolist, Paul navigatorul sau capitanu, ei sunt organizatorii. Nici eu nu stiu prea multe, decat ca se vor face turele Asociatiei Raid incepand din luna mai. Oricum, din partea mea, eu vreau sa vin pe acolo cu barca tractata, si chiar daca nu prind vreun raid, important e ca putem sa ne gasim sa ne dam :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Complexul  Tatanir, pe Chilia.
Am inchiriat intreg complexul de casute si a fost super ok: cazare, mancare, imprejurimi . Pretul iarasi foarte bun, dar nu cel standard, cel negociat . Casutele sunt gen vila, au o camera de zi la parter si doua camere de dormit, in mansarda . Complexul are sapte casute si un restaurant mare . 
Cei de la pensiune au organizat tot ce le-am cerut, au avut chiar si initiative proprii.

Am spus experienta mea de acum 3 ani, dar nu stiu cum au evoluat lucrurile intre timp. Cred ca asta e o mentiune imperios necesara :)  . 

tudy

Multumim pentru sfaturi si impresii. Sunt foarte utile pentru mine care abia anul trecut
am descoperit Delta Dunarii, in special Sulina, care este un loc deosebit. Bine ca nu l-am descoperit la 50 de ani. Cat despre Sf Gheorghe de-abia astept sa vina vara, poata mergem
impreuna, ca prea multe lucruri bune am auzit despre acesta zona. 

republicii

Sa nu te duci chiar in mijlocul verii ca o sa no sa-ti mai placa.A se citi tantari,tauni uriasi,caldura inabusitoare mai ales noaptea si n-ai sa poti iesi afara sa te racoresti ca esti asteptat si papat instantaneu,am vazut in delta oameni plangand si fugind derutati prin chemping din cauza tantarilor .

ss

Ca vechi iubitor al Deltei, imi permit sa vin si eu cu informatii despre locurile ok prin care am stat, sper sa va foloseasca:

Bratul Sfantu:

Uzlina Pontoanele Anastasia: conditii ok, cu aer conditionat, peste gatit traditional, barci de inchiriat, oameni de treaba.
Uzlina Complex Cormoran: conditii ok, ac, barci, acces la incinte private, dar pret piperat si bucatarie cu probleme.
Dunavat Hotel Egreta: conditii de lux, preturi dureroase
Canal Dunavat Complex Delta Paradis, la Traian: conditii acceptabile, preturi la fel, barci si acces pe incinta Dunavat1, bucuria stiucarilor, dar nu numai.
Deseori stam la Parintele Tase Caraiani, in Balteni, dar acolo ne gospodarim singuri si mancam ce prindem ( cotlete de porc si mici ).

Bratul Sulina l-am abandonat de multi ani, satul de vapoare turcesti si peisaj selenar, cu exceptia catorva sejururi la Mila 23, unde pot recomanda pensiunea Paradis Delta, a lui Dorin Forgo ( un guru al pescuitului in Delta ) si Big Fish, pensiunea unui baiat din Bacau. Ambele sunt cat de cat decente ca si preturi, din pacate eu urasc sincer populatia milaneza, un fel de Camora violenta, galagioasa si ocupata exclusiv cu siluirea naturii, asa ca nici nu imi permit sa recomand localitatea iubitorilor de liniste si natura.

Chilia este zona cea mai putin tulburata ( nu pot s-o numesc virgina, ca ma iau golanii la impins vagoane ) si ca urmare cu cele mai putine optiuni de turism organizat. Aici am stat la Ultima Frontiera, la Periprava, unde un francez a renovat cladirea administrativa a fostei puscarii si a transformat-o in hotel, de asemeni a repopulat si pazit vechile incinte piscicole ( crapii peste 10 kg si stiucile peste 5 kg sunt capturi obisnuite ). Pescuitul se face c&r, conditiile sunt super, preturile sunt sky-high. Pe Chilia visez sa-mi fac un concediu pe o barca, legat la umbra unei salcii... :P

byteworks

De la mine doar putin:
- Dunavat hotel Egreta, foarte bine dar scump
- Portita, vila mare, conditii bune dar as fi preferat la camerele cu pontoane, restaurantul si personalul de toata jena
- Sf. Gheorghe, in camping la casute conditii foarte bune la grupul sanitar, casutele foarte inghesuite, mancarea slaba dar exista alternative; greu cu vecinii de tot felul si am inteles si cu discoteca in anumite perioade
- Sf. Gheorghe, vila din centru, in regula, dar departe de plaja; acum cu portul nou si posesor de barca ar fi mai usor
- Sulina, vila Alga de langa bazinul mic, cazare buna, barca si pescuit la pontonul de peste drum, greu cu mancarea, doar la comanda, sunt alternative in oras
- Sulina, restaurant Marea Neagra, storceag de nota 10, si altele la fel
- Murighiol, la Tavi, casute la intrare pe stanga, foarte bine, cu acces la bucatarie comuna, gratar etc. Tavi e un om foarte saritor, m-a ajutat mult cu barca, peridocul etc.

adrianpacurici

nu pot spune prea multe despre cazarea din delta,,, din tulcea nu ma indur sa dau banii pe o camera.. eu prefer cu cortul. Iar ca loc de plecare.. recomand Dunavatu de jos.. drumul este nou asfaltat si se merge pana la capatul satului unde poti lasa si barca la apa. am stat de 2 ori acolo la o pensiune(CALIFAR) cu sotia.. conditii ca la hotel de 3 stele si oameni deosebiti..de nota 10+... dar si preturile din zona..o camera  dubla aprox 160 ron, are baie, aer cond, apa calda, televizor. avantajul e ca de acolo..cu o laguna 535 si cu motor 25cpm 4 pers facem 1 ora la perisor...ai acces in toata delta si la mare. masinile se pot lasa la debarcaderm sau vb cu cei de la pensiunea aia si sunt si pazite

Maria

Eu am fost in Delta la Sfantu Gheorghe de 2 ori pana acum si m-am intors indragostita de tot ce inseamna acel colt de Rai!:D Vezi cele mai frumoase si pitoresti peisaje, ai si Dunarea si marea in acelasi loc si orasul Sfantu Gheorghe are o traditie si o cultura impresionante! Ne-am cazat la complexul Green Village, un resort pe malul Dunarii, chiar la Sfantu si f aproape de plaja marii. Este fantastic de frumos acolo, multe spatii verzi si flori viu colorate, cu casute si foisoare cu acoperis de stuf, pontoane de lemn pe marginea lacului, baruri lacustre si muzica ambientala, toate parca menite sa creeze un univers al detasarii de tot ce insemna obisnuit si cotidian.:X Desi este un complex de 4 stele, au avut grija sa pastreze atmosfera minunata a Deltei si sa ofere in acelasi timp servicii de cea mai buna calitate. Peisajele sunt pur si simplu uimitoare, puteti vedea poze pe pagina lor de facebook: https://www.facebook.com/GreenVillageDeltaDunarii?fref=ts. Preturile nu mi s-au parut mari deloc dat fiind faptul ca am avut si mic dejun inclus (mancai pe saturate) in pretul camerei, acces la sauna, piscina, jacuzzi, biliard, sala de fitness etc. Au si un cinematograf imens in aer liber, unde seara ruleaza filme. Este si marina, de unde poti inchiria caiac, barca de pescuit si aproape orice tip de barca cu motor pentru plimbari pe Dunare. Personal f calificat si amabil, se ocupa de tot ce ai nevoie. Au si optiunea de cazare la casute, unde este mult mai ieftin dar nici conditiile si facilitatile nu sunt aceleasi normal. Acum depinde si de ce vrea fiecare. Oricum, mi s-a parut ca cei de acolo stiu sa faca turism de calitate, pacat ca astfel de locuri nu sunt mai promovate.Eu o sa ma cazez de fiecare data cand voi merge in Delta acolo, atat de mult mi-a placut! :)

monica.lidia

Bun venit Maria,
Doamnele sunt prezente rare pe acest forum, asa ca salut cu bucurie o reprezentata a sexului frumos.
Despre Sfantu Gheorghe numai de bine, ramane unul din reperele mele in ce priveste petrecerea de concedii in Romania.
Am fost la Sfantu an de an si am stat si cu cortul pe plaja, si la localnici si in campingul mentionat de tine.
O sa te rog, daca e cu putinta, sa ne dai mai multe detalii despre cazarea in complexul Green Village. Am admirat de multe ori locuintele lacustre din curtea dumnealor, dar atunci cand am cautat, pe net, mai multe detalii, am gasit doar preturi astronomice si franturi de informatie.

Trebuie sa recunosc, dupa ce am stat acolo, ca in camping conditiile sunt foarte bune, e primul camping din Romania unde am gasit prize in zona corturilor, bai impecabile, apa calda curenta si altele. Au fost si minusuri, din punctul meu de vedere, motiv pentru care nu am mai repetat experienta.
Unul din principalele motive pentru care merg la Sfantu este linistea, linistea aia aproape nefireasca. Nu mi-au placut in camping tocmai zgomotul constant, muzica ambientala, filmele proiectate pana tarziu in noapte precum si manifestarile sonore ale petrecaretilor din zona centrala a campingului unde este instalat barul.
Dar fiecare om cu gustul lui, eu ma bucur ca mai sunt oameni care apreciaza Delta pentru ceea a ce este ea.
Inca odata bun venit printre noi Maria, si te mai asteptam cu informatii.
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.