Construiesc prima barca

Creat de adrian14052, Iulie 09, 2012, 10:03:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adrian14052

Salutare. Dupa cum spune si titlul, construiesc prima barca.Planurile le-am cumparat de pe Bateau.com si modelul este acesta: http://www.bateau.com/proddetail.php?prod=FL12&cat=10. Momentan sunt in punctul zero al lucrarii.
Incep sa strang materialele. Pentru placaj am promisiuni saptamana aceasta.
Partea cea mai dureroasa este ca dupa ce croiesc placajul si fac forma barcii nu mai stiu nimic.
Am primit de la Vali, caruia ii multumesc pe aceasta cale, cateva sfaturi in legatura cu epoxi si tesatura de fibra:
Top Epoxy Amorsa de la Europlastic si Tesatura de tip woven-roving de 300 g/2 de la Polydis.
Cate straturi de tesatura se bat pe fiecare parte?
Ce cantitate de epoxy este suficienta pentru fiecare metru patrat de tesatura?
Ce alte materiale mai sunt necesare?
Probabil va voi stresa cu mai multe intrebari pe parcursul constructiei dar fiti ingaduitori cu mine ca pricep repede.

Vali

Salut Adrian si bun venit pe capcompas.ro :).

Cel mai bine, pentru a aprecia corect consumul de rasina, e sa cumperi momentan doar 1 kit de 4 kg rasina + 2 kg intaritor, care costa in jur de 230 lei. Dupa ce-l vei consuma, vei sti exact cat intra, si poti ulterior cumpara dupa nevoi. Raportul de amestec este de 2 parti rasina la 1 parte intaritor.

Despre numarul de straturi, de obicei se evita stratificarea "tesatura pe tesatura", din cauza ca priza optima se face doar intre tesatura si stratimat. Insa stratimatul nu se poate folosi la epoxy, din cauza ca are un ancolant (liantul fibrelor) care nu "se pupa" cu rasina epoxy. Din cauza asta am sugerat tesatura woven-roving de 300 g/m2, fiind suficient un singur strat, iar pretul e de 3 ori mai mic decat al tesaturii "coada de randunica".

In plus, woven-roving-ul de la Polydis e foarte bun, se muleaza excelent, fiind tesut din fibre mai subtiri decat woven-roving-ul de la alti furnizori, plus ca se vinde la kilogram si nu exclusiv la sul de zeci de kg. Singura precautie necesara e rotunjirea suficienta a muchiilor dintre fund si bordajul lateral, ca sa se aseze bine fibra. Alt avantaj la woven roving este ca se pot obtine benzile necesare la acoperirea filetelor de epoxy prin taierea tesaturii in diagonala.

Din ce stiu, pe bateau.com sunt prezentate exclusiv constructii stitch&glue, iar unele sunt in sistem sandwich (acoperite pe ambele parti cu fibra). Dupa ce m-am mai uitat, cred totusi ca nu e cazul la Flat Skiff 12, fiindca barca e destul de rigida dupa imbinarea corpului si a banchetelor. Deci cred ca la interior e suficienta acoperirea cu rasina, pastrandu-se astfel si aspectul elegant al lemnului natur.

Alte materiale necesare sunt cele uzuale la sticth&glue: niste sarma de cupru pentru asamblat panourile corpului, niste rumegus fin (cernut) pentru filetele de epoxy, niste sipca de rasinoase pentru copastie, si cam atat. Bineinteles ca dupa constructia barcii va mai trebui niste chit de finisaj si vopsea (cea mai potrivita e poliuretanica), dar pana acolo mai e putin. Asa ca spor la treaba, si asteptam urmatoarele intrebari :)
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrian14052

Multumesc Vali pentru raspunsul la obiect.
Am totusi cateva nelamuriri:
1.Dupa ce se leaga placajul,cred ca sarmele de cupru se scot cand se incepe lipirea.
2.Ce sunt filetele de epoxy?
3.Panza se taie doar in diagonala pentru lipirea muchiilor sau se poate taia o fasie de cativa cm de pe marginea panzei?

Vali

#3
Salut, unii recomanda un "tack glue" inainte de filetarea finala, adica un fel de "însăilare" cu portiuni de mini-filete de epoxy (voi descrie imediat ce-s filetele). Eu insa din practica am constatat ca e cel mai bine de pastrat sarmele, fiindca poti ulterior sa re-aliniezi placile de placaj intr-o pozitie convenabila (daca s-au incalecat rau, sau le mai apropii sau distantezi etc). Oricum, chiar daca prinzi sarmele in filetele de epoxy, le poti taia usor cu un cleste cand chitul epoxidic s-a intarit, si ele raman in interiorul acestuia.

Filetele de epoxy sunt straturi de chit epoxidic (chit obtinut in cazul nostru din rasina si rumegus fin), care filete lipesc intre ele 2 foi diferite de placaj, aflate in unghi. De exemplu placa de fund si cea de bordaj la Flat Skiff 12. Aceste filete se fac cu o anumita raza, aplicand chitul cu o spatula rotunjita. Peste filete, cat timp chitul e inca moale, se aplica benzile de fibra taiate din tesatura woven-roving. Mai multe detalii despre filetele de epoxy aici: http://bateau2.com/faq.php , sectiunea Building.

Tesatura se poate taia si pe lungime, insa in cazul asta nu va da aceeasi soliditate imbinarii filetate precum banda taiata pe diagonala (cea in diagonala are fibrele fibrele in X, iar cea taiata pe lungime are doar fibrele transversale utile). Totusi, la Flat Skiff 12 nu cred ca sunt solicitari asa de mari incat sa fie nevoie de super-ranforsari, deci se poate folosi si banda taiata pe una din axe (longitudinal sau transversal).
Atentie mare insa la taierea benzilor de fibra - trebuie folosit exclusiv un cutter bine ascutit si un dreptar, fiindca la taierea cu foarfeca a benzii late de 12-14 cm exista riscul de a se destrama foarte repede, mai ales daca se taie pe diagonala.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrian14052

Se pare ca sursa mea de placaj m-a parasit.Pe 20 iulie se deschide Dedeman in Slatina. Sa vad ce gasesc pe acolo.

Vali

Pana atunci, poti incerca 2 surse de placaj rezistent la apa (WBP):

http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,378.0.html , sau

http://www.welderomania.ro/welderomania/6-PRODUSE/2-MOBILA-USI-SI-AMBALAJE - in josul paginii gasesti placaj brut mesteacan - BFU 100. Am si lista de preturi daca ai nevoie. 
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrian14052

Trimite-mi te rog lista de pret de la Welde.

Vali

Salut, da-mi te rog o adresa de mail si iti dau forward la mailul primit de la ei (nu pot atasa aici, fiind in format tabelar). Daca mai doresste cineva oferta, va rog sa-mi spuneti.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrian14052

Citat din: Vali din Iulie 17, 2012, 08:53:06 AM
Salut, da-mi te rog o adresa de mail si iti dau forward la mailul primit de la ei (nu pot atasa aici, fiind in format tabelar). Daca mai doresste cineva oferta, va rog sa-mi spuneti.
Ai adresa de e-mail pe mp.

cristi_pescar

Salutare!
Readuc la viata acest topic cu niste intrebari care-i sunt adresate mai mult lui Vali, pentru ca vad ca e foarte bine informat cu privire la ceea ce ma intereseaza.
In primul rand vroiam si eu lista de preturi de la Welde si de asemenea, sa stiu daca trimit prin curier (eu sunt din Tecuci).
Rasina Top epoxi amorsa am inteles ca polimerizeaza ceva mai repede decat Epiphen-ul. Se poate lucra la o temperatura mai scazuta? Parca nu as astepta pana la vara, ca mi-am vandut gonflabila si acum nu mai am barca. :(
De asemenea vreau un sfat referitor la forma barcii. Nu vreau sa dau bani pe planuri, asa ca am gasit http://www.boatplans.ru/plans/motor/0-4/
De aici am de ales intre prima barca - CARTOP si a doua - JONBOAT, intrucat vreau o barca usoara, sa o pot manevra de unul singur. Am un motor de 5 cai in 2 timpi. Intrebarea este care dintre cele doua barci ar permite mai usor intrarea in glisare cu acest motor? Imi dau seama ca cu doua persoane si 5 cai este cam exclus glisare, dar de obicei merg singur la pescuit. Barca va fi folosita pe barajele din apropiere.
Cred ca mai sunt si alte intrebari, dar le voi adresa la momentul potrivit, cand voi incepe constructia propriu zisa. Acum vreau doar sa-mi fac o idee despre un necesar de materiale si costuri.
Multumesc anticipat!

dany

Salut.Citeste[sau poate ai facut-o deja],''la ancora'' postat de radasous .La un moment dat VALI a zis ceva de o barca pt. pescuit ,stabila si usoara ,economica care sa poata fi folosita cu vasle ,motor,si vela chiar.Era si o schita de care m-am indragostit .Daca te ajuta cu planurile ,ma inscriu si eu.Fiind pescar si eu,cred ca barca indeplineste fff.multe calitati .SUCCES ,si spor la treaba!!!

cristi_pescar

Citat
Salut.Citeste[sau poate ai facut-o deja],''la ancora'' postat de radasous .La un moment dat VALI a zis ceva de o barca pt. pescuit ,stabila si usoara ,economica care sa poata fi folosita cu vasle ,motor,si vela chiar.Era si o schita de care m-am indragostit .Daca te ajuta cu planurile ,ma inscriu si eu.Fiind pescar si eu,cred ca barca indeplineste fff.multe calitati .SUCCES ,si spor la treaba!!!
Am cautat topicul si pe forumul asta si pe celalalt. Poate se numeste altfel, ca nu am gasit nimic. Oricum, astept si un sfat din partea lui Vali. Se vede treaba ca a fost vreme frumoasa si impatimitii barcilor nu prea au stat cu ochii in calculator in week-end.  :D

dany

salut.Nu vreau sa te plictisesc dar din punctul meu de vedere asta-i cea mai buna alegere.Intra pe :forum,cauta ''propulsie umana'',intra pe ''barci cu vasle -alte variante si gasesti ''la ancora''.Acolo vezi pareri despre barci de pescuit si cireasa de pe tort o pune VALI [parerea mea],cu o schita de barca teribila .Urmatorul meu proiect v-a fi asta ,te asigur,dar sa termin cu papucul la care muncesc acum ...

Vali

Salut Cristi, intr-adevar am lucrat continuu zilele astea, ceea ce voi face si in continuare.

Ti-am trimis oferta de la Welde pe mailul cu care te-ai inscris pe forum (gmail). Din ce stiu nu trimit prin curier, dar stiu ca au mai multe puncte de desfacere in tara, poti intreba daca gasesti la unul care-ti e mai aproape.

Rasina Top Epoxy de la Europlastic polimerizeaza mai repede decat Epiphen, adica aprox. 2-3 ore daca e destul de cald. Dar ca orice rasina epoxy, are nevoie de o temperatura minima - aprox. 20 de grade, pentru obtinerea de bune calitati mecanice. Daca polimerizeaza la temperatura mai mica, ii scad calitatile - devine casanta, friabila. Deci parerea mea e sa astepti macar pana in aprilie, cand se ajunge si se depaseste temperatura de 20 de grade.

Despre planurile atasate, sunt bune amandoua. Jonboat e mai stabila, ceea ce ajuta la pescuit, dar Cartop e mai usoara si gliseaza mai bine la 5 cai. Totusi, daca e vorba de pescuit pe lacurile de acumulare de pe Siret, nu stiu daca sunt asa de importante proprietatile de glisare, fiind vorba de suprafete mici de apa. Oricum, tu stii mai bine.

Eu mai am un plan tip Jonboat, facut la mana, pentru o barca sub 30 de kg, 2,40 pe 1,20 metri, din 3 foi de placaj de 6 mm. E buna pentru o persoana, maxim 2, e simplitatea maxima la construit, si e si foarte usor de urcat pe masina. Daca crezi ca e o solutie, fac un scan si pun planul aici. Insa am scanerul stricat, deci am sa scanez cand ajung prin oras. 

Barca de care spune Dany cred ca e Fife de la Glen-l, si am discutat de ea aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,364.msg3987.html#msg3987 . E o barca buna de pescuit si plimbare, dar nu pentru glisare, ci la vasle, motor de 2 cai sau electric, sau chiar vela. Cred ca ar tine bine si ape mai "involburate", ca Dunarea, stiut fiind ca sunt baieti (Sandrin si Andrei) care au parcurs Dunarea cu simple canoe cu bord liber foarte jos, deci Fife ar fi cu mult peste canoe.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cristi_pescar

#14
CitatSalut Cristi, intr-adevar am lucrat continuu zilele astea, ceea ce voi face si in continuare.

Ti-am trimis oferta de la Welde pe mailul cu care te-ai inscris pe forum (gmail). Din ce stiu nu trimit prin curier, dar stiu ca au mai multe puncte de desfacere in tara, poti intreba daca gasesti la unul care-ti e mai aproape.

Rasina Top Epoxy de la Europlastic polimerizeaza mai repede decat Epiphen, adica aprox. 2-3 ore daca e destul de cald. Dar ca orice rasina epoxy, are nevoie de o temperatura minima - aprox. 20 de grade, pentru obtinerea de bune calitati mecanice. Daca polimerizeaza la temperatura mai mica, ii scad calitatile - devine casanta, friabila. Deci parerea mea e sa astepti macar pana in aprilie, cand se ajunge si se depaseste temperatura de 20 de grade.

Despre planurile atasate, sunt bune amandoua. Jonboat e mai stabila, ceea ce ajuta la pescuit, dar Cartop e mai usoara si gliseaza mai bine la 5 cai. Totusi, daca e vorba de pescuit pe lacurile de acumulare de pe Siret, nu stiu daca sunt asa de importante proprietatile de glisare, fiind vorba de suprafete mici de apa. Oricum, tu stii mai bine.

Eu mai am un plan tip Jonboat, facut la mana, pentru o barca sub 30 de kg, 2,40 pe 1,20 metri, din 3 foi de placaj de 6 mm. E buna pentru o persoana, maxim 2, e simplitatea maxima la construit, si e si foarte usor de urcat pe masina. Daca crezi ca e o solutie, fac un scan si pun planul aici. Insa am scanerul stricat, deci am sa scanez cand ajung prin oras.

Barca de care spune Dany cred ca e Fife de la Glen-l, si am discutat de ea aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,364.msg3987.html#msg3987 . E o barca buna de pescuit si plimbare, dar nu pentru glisare, ci la vasle, motor de 2 cai sau electric, sau chiar vela. Cred ca ar tine bine si ape mai "involburate", ca Dunarea, stiut fiind ca sunt baieti (Sandrin si Andrei) care au parcurs Dunarea cu simple canoe cu bord liber foarte jos, deci Fife ar fi cu mult peste canoe.

In primul rand iti multumesc pentru sfaturi, si daca vei avea timp te-as ruga sa ma mai ajuti pe ici, pe colo cu cate o povata.

Oferta am gasit-o pe mail si am discutat cu ei si pe mail intre timp. Mi-au spus ca trimit si prin curier, ceea ce este o veste buna pentru mine. Placajul care mi-ar trebui este placaj din mesteacan de 6.5 mm incleiere BFU100 si calitate fete BB/CP. Am scris bine? E ok ca si calitate a fetelor?  Am vazut si in oferta de la Holver un placaj mai ieftin, rezistent la apa, dar are calitatea fetelor C+/C. Stii cumva ce semnifica asta? E mai usor placajul de plop fata de cel de mesteacan?

Despre rasina - oricum, ma gandesc sa fac barca in perioada de prohibitie, cand nu am cum sa plec de acasa. Ma gandesc sa o fac in aer liber, iar apoi sa improvizez deasupra ei un "mini solar" din folie care ar ajuta sa polimerizeze mai repede. Dauneaza lumina soarelui la rasina? Ar fi de ajuns sa stea o zi in conditiile astea ca sa se intareasca suficient?
Despre rasina am vorbit cu cei de la Europlastic, este in continuare 230 lei un kit de 6 kg si trimit si prin curier. Ai idee cumva cam cat ar intra la Cartop?

Referitor la planuri - cred ca voi ramane la Cartop. Imi aduc aminte un episod cand eram pe lacul de acumulare de la Ciuslea si s-a starnit un vand destul de puternic. Cu barca mea gonflabila de 2.3 metri daca mergeam la deplasament imi baga apa in barca. Asa ca i-am dat gaz si am mers in glisare, am facut vanatai la partea posterioara de la zdruncinaturi (n-as fi crezut ca o gonflabila te poate zdruncina in asa hal), dar am ajuns cu bine la mal. De asta ma gandesc ca mi-as dori o barca ceva mai marisoara, si cred ca la 2.9 metri cat are Cartop nici nu o sa fie foarte greu de manevrat.
De glisat, vreau sa glisez ca la cat peste mai este pe Siret trebuie sa fugi dupa el daca vrei sa-l prinzi!  ;D

Multumesc inca odata pentru sfaturi si spor la lucrari!
P.S.: Daca voi reusi sa fac ceva care sa pluteasca va voi impartasi si voua din experienta mea. :)