Delta 2012

Creat de adrianix, Iulie 21, 2012, 02:44:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adrianix

Salut. Stie cineva care mai sunt conditiile de campare in delta? Se mai poate sta la cort? A fost cineva anul acesta cu cortul? Anul trecut,in septembrie,au fost niste prieteni care au fost vizitati de cei de la mediu si invitati sa plece pe motiv ca este interzis sa campeze. Stiu ca e interzisa camparea,de mai mult timp,dar stiu ca nu te deranja nimeni pe acest motiv.

Florio

#1
Citat din: adrianix din Iulie 21, 2012, 02:44:05 AM
Salut. Stie cineva care mai sunt conditiile de campare in delta? Se mai poate sta la cort? A fost cineva anul acesta cu cortul? Anul trecut,in septembrie,au fost niste prieteni care au fost vizitati de cei de la mediu si invitati sa plece pe motiv ca este interzis sa campeze. Stiu ca e interzisa camparea,de mai mult timp,dar stiu ca nu te deranja nimeni pe acest motiv.

Salut, Adrian.
Lucrurile se intampla exact dupa cum ma asteptam si dupa cum am comentat la aparitia acestui proiect de lege.

Da, s-a mai campat in delta, fara a fi amendat. Legea e lege, dar factorul uman conteaza mai mult.
Si ecologistii stiu sa faca diferenta intre turistul venit din dragoste de natura, care o protejeaza ba chiar o curata acolo unde campeaza, si marlanul venit doar din dragoste de carnati si bere, fara nici un respect fata de locul unde le prizeaza  .

Concret, cand s-a venit in control, a fost o mica discutie politicoasa : stiti ce prevede legea / Da stim, uitati cum strangem gunoiul, cum pastram locul de campare /  Bine, dar sa luati cu voi resturile / Desigur, multumim, la revedere .


adrianix

Salut. Nu stiu cum e cu discutiile cu cei de la mediu,probabil ca e si in functie de ce dispozitii au si ei in momentul cand te gasesc. Prietenii mei nu erau niciun pericol pentru natura. Am inteles ca pe CHILIA nu e valabila chestia cu campatul,zona fiind concesionata e in raspunderea concesionarului sa aiba grija de mediu. Vom vedea. Noi am fost in acea zona,de mai multe ori,platind mereu o taxa in plus,in afara celor de biosfera si cea granicereasca.

Vali

Salut Adrian, noi am fost ultima oara cu cortul in Delta la Dolojman, in luna mai, si n-am avut nici o problema. Penultima oara am fost in august anul trecut, pe plaja de la Sfantu Gheorghe, unde mergem de multa vreme an de an. Acolo e o comunitate de turisti care la fel vin an de an, exclusiv la cort, se cunosc intre ei, si sunt foarte grijulii cu starea de curatenie. E unul din putinele locuri unde ai posibilitatea de a campa in padure, direct pe malul marii. Noi inainte de a campa ne-am interesat in sat, la primarie, frontiera etc (stiam de decizia ARBDD), si ne-au spus ca putem campa fara probleme, dar sa pastram curatenia.

Culmea e ca anul trecut era exact perioada dupa ce se aprobase decizia ARBDD de interdictie a campatului, iar pe bratul Sf Gheorghe, unde vine multa lume la pescuit si multi lasa gunoaie, s-a lasat cu foarte multe amenzi, iar turistii au fost obligati sa plece. Deci, fara a generaliza, si eu cred ca depinde de locul ales, de vecinii de camping, si de starea de spirit a celor care efectueaza controlul. Oricum, foarte curand vom merge din nou acolo si vom posta ce am "intampinat". Pana atunci, va dorim vacanta placuta, fara vreo problema cu cei de la ARBDD.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianix

Salut. Am fost de mai multe ori pe bratul .Sf Gheorghe dar niciodata nu am ajuns la mare. Mie nu imi place sa pescuiesc,spre deosebire de sotie,iar locurile alese au fost mereu alese de "pescari". Personal mie imi place pe Chilia,in zona bratului Bastroie,loc unde am fost de mai multe ori. Marea nu ma intereseaza,imi place mult zgomotul apei curgand si diminetile cand se aud pasarile cantand....,dar mai imi place si gratarul,ciorba de peste si somnul de dupamiaza.

Florio

Dumnezeule, monstruozitati din astea mustacioase,  prind doamnele, acolo ? :)

Si se mai plangeau pescarii ca nu e peste.
Depinde de pescar, se pare :D .

Ciby

Citat din: Florio din Iulie 24, 2012, 11:11:38 AM
Dumnezeule, monstruozitati din astea mustacioase,  prind doamnele, acolo ? :)

Si se mai plangeau pescarii ca nu e peste.
Depinde de pescar, se pare :D .

Da Florine, asa este, si eu sunt Stan Patitul.
Mustaciosii trag la doamne, dupa buna invatatura straveche care spune ca ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place.
Acum intelegi matale de ce se plang pescarii? Nu prea se potriveste "frumos" cu "pescar", nu?!!!! ;)

adrianix

Salut. Da e norocoasa,pasionata si are multa rabdare. Eu nu am reusit inca sa inteleg treaba cu pescuitul. Pozele sunt de anul trecut si sper ca vom avea si anul acesta o sa avem cu ce ne lauda.

radasous

De maine, 1 septembrie, voi fi in Delta, pe Dunarea Veche, aproape de inersectia din aval cu Sulina, cred ca Mila 8 este acolo. Daca bantuie careva prin zona poate da un semn pe 0788123414 - vodafone.
Sorin
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

M-am intors, a fost perfect, vreme buna, peste mai mult decat suficient. Ia uitati ce am intalnit pe sulainaceanal:
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Florio

#10
Nu cred sa cunoastem velierul. Dupa numarul de inregistrare pare barca straineza :) .

radasous

Cred ca se zareste un pavilio francez, nici mie nu mi-au parut romani.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Thor

Daca ar fi strain n-ar trebui sa arboreze tricolorul romanesc la catarg?

Florio

Citat din: Thor din Septembrie 06, 2012, 04:40:50 PM
Daca ar fi strain n-ar trebui sa arboreze tricolorul romanesc la catarg?

Sigur ca da. La cruceta tribord, pavilionul tarii tranzitate .
Parca se si zareste pe dupa catarg.



Thor

Citat din: Florio din Septembrie 06, 2012, 04:57:10 PM
Citat din: Thor din Septembrie 06, 2012, 04:40:50 PM
Daca ar fi strain n-ar trebui sa arboreze tricolorul romanesc la catarg?

Sigur ca da. La cruceta tribord, pavilionul tarii tranzitate .
Parca se si zareste pe dupa catarg.

Ai dreptate, l-am zarit.