Barca mea: NYX - The Thing That Should Not Be

Creat de radasous, August 01, 2012, 11:54:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

radasous

When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

AM pu nituri de 4.8x16, s-au potrivit perfect  Sper sa gasesc diseara ajutoare si sa intorc barca in pozitia normala si sa incep vopsirea la interior.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

ionitzady

hai la treaba , pai noi ce mai admiram  :o , s-a acrit vinul ? , venim noi daca nu are cine ???

radasous

Citat din: ionitzady din Octombrie 24, 2014, 11:15:04 AM
hai la treaba , pai noi ce mai admiram  :o , s-a acrit vinul ? , venim noi daca nu are cine ???
Pai haideti, va astept la 17.30. Vin nu am, dar il inlocuim cu ceva diluant nitro  :o
Chiar am nevoie de ajutor ca sa intorc barcoiu, s-a cam ingreunat si daca incerc sa fac manevra singur ii zapacesc sigur lacul. Numai anul asta a halit 20 de kile de rasina, plus fibra, placaj, alte acareturi. E nevoie de patru personalitati pentru o intoarcere safe.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Boon, nu a venit nimeni de pe forum sa ma ajute , am dat ala secretara sa noteze, aceste fapte necesita macar razbunare. Din fericire, am gasit patru artisti fierari-betonisti si am reusit sa rotesc lighioana. Dupa asta am aplicat reteta clasica banda de izolare+ziare (Adevarul, nu orice..)+compresor+grund epoxidic. Altfel spus, i-am dat cu lavabila la interior. Si a fost frig....si s-au descarcat acumulatorii la aparatul foto..Am doar poze facute cu telefonul, cu camera frontala, aia normala sufera, s-a dovedit mai slaba decat manunchiul de chei din buzunar. Azi ii dau cu lacul v33.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#80
Gata, astazi, 25.10.2014, am incheiat constructia barcutei NYX. Mai raman doar ceva accesorii de montat.
Este foarte interesanta actiunea grundului epoxidic, a scos in evidenta toate imperfectiunile, se vede cat se poate de bine ca este o barca manufacturata.
In urma cu exact 4 ani am oprit activitatea constructoare, din cauza unor vertebre zapacite.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

byteworks

Felicitari arata super! Desi e zapada totusi mai e pana la iarna adevarata, poate apucam sa vedem si  momentul cu sampania.
Motorizare?

radasous

Deja si eu sunt in asteptarea fazei cu sampanie spoita. Este si motorizare, un Evinrude de 25 de cai frumosi, 2t, din '79. Are nevoie de putina atentie la axul si maneta din care se schimba sensul de deplasare, un pic pe la carburici.. Saptamana viitoare am sa socializez cu el.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

dany

Felicitari! S-a facut si trebusoara asta pana la urma  !!! Cate kg.estimezi ca are?Am vazut ca ai folosit lemn ,placaj,osb si destula rasina...Ti-a iesit solida ca un tanc si o sa te poarte pe ape in siguranta.Ma bucur pt. tine ca si cum as fi facut-o eu,intelegi ce vreau sa spun.Bravo!

radasous

Inca nu imi dau seama de greutate, poate fi transportata de trei persoane. In mod clar e solida ca doua tancuri, asta a si fost ideea, sa nu flambeze nimic. Constructia este din placaj de ocume 6mm pe schelet longitudinal din lemn startificat. Compartimentele sunt din osb de 6, puntile din placaj idiot de 4mm. La exterior totul este acoperit cu tesatura de fibra, cred ca de 300g/mp, apoi un startimat foarte usor, cred ca pe la 150, pe partea imersata este inca unstratimat de 300. La interior, initial am vrut doar stratimat de 150, apoi mi s-a parut insuficient si am mai adaugat un strat de tesatura de 200.
Rasina a cam intrat...cred ca in jur de 50kg, numai ca o parte semnificativa s-a intors in natura dupa smirgheluire  :)
Materiale consumate:
-patru foi de placaj okume de 6mm
-jumatate de foaie de osb de 6
-aproape o foaie de placaj de fag de 4 mm
-20 mp tesatura de 200
-20 mp stratimat de 150
-5 mp stratimat de 300
-15 mp tesatura de 200
-o scandura straveche de stejar, transformata in lamele stratificate pentru chila si oglinda
-o scandura de tei transformata in lamele stratificate pentru stringheri
-ceva stinghii de brad la copastie
-o bucata placaj de plop de 18mm, dimensiuni aproximative 200x2200, din asta am facut contrachila sau cum s-o chema
-o bucata de placaj de exterior, 18 mm, cred ca e din ceva rasinoase, cu asta am ingrosat oglinda
-24 popnituri de 4.8x16  :)
-autofiletante de diferite dimensiuni, le-am folosit in general pentru prinderi temporare pana la polimerizarea rasinii, nu cred ca au ramas mai mult de 30 in barca
-5 kg grund epoxidic, Emex (Romtehnochim
-doua cutii de chit de pistol-asta s-a dus cam tot in natura dupa smirgheluire
-2.5 kg lac poliuretanic cu ceva aditivi de protectie UV, V33
-coloranti (verde si galben) praf
-maruntisuri (un Oltcit transformat in rasina, smirghel,rumegus, faina de lemn, markere permanente, banda de mascare, cafea, tigari, tutun de pipa, bere, antiinflamatoare, nenumarate manusi de unica folosinta, pahare si lingurite de plastic, nisip cuartos)
Rasina am luat din trei surse, Polidys,Sovecord si Europlastic. Cea de la Europlastic este cea mai cretina, este foarte elastica, cred ca cel mai bine este sa fie folosita doar pentru ceea ce o vinde producatorul, adica amorsa la pardoseli epoxidice  :)
Constructia efectiva s-a intins cam pe 7 luni, 4 in 2010, trei anul asta. In general am lucrat dupa orele "de serviciu" si in veekenduri. Proiectarea si planificarea s-au derulat aproape zilnic, in toti cei patru ani, in timpul programului de trezire (o ora de cafelit+fumat+gandit). Valoarea este absolut inestimabila, contine mult prea multe trairi, sentimente si stari.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Ciby

Citat din: radasous din Octombrie 25, 2014, 05:53:02 PM
...
Valoarea este absolut inestimabila, contine mult prea multe trairi, sentimente si stari.

Cu aceste cuvinte ai spus tot!

Felicitari!

Urmeaza a doua faza in viata acestei barci: sa te bucure si sa-ti aduca mai multe trairi, sentimente si stari!

ionitzady

deci sa comentez si eu putin :
1 daca i-mi place barca? hm ... ai sa vezi dar i-mi este mila de tine  :o
2 forma i-mi place mult si este bine compartimentata
3 finisajul a dat dovada de meticulozitatea cu care ai lucrat
I-mi este mila de tine cu o asa barca deoarece nu o vad pe balta si pe apa si nu pt ca nu i-ar sta bine ci pt ca la cum arata nu-ti vine s-o scoti din vitrina   ::)

radasous

When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Gata, a inceput distractia. Cu zona lombara... :o
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Buun, pentru defectele de la coloana proprie am luat o centura din neopren. Pentru barca am cumparat cateva fiare, mai exact doi furcheti pentru vasle si sistemul de inchidere pentru capace. Le-am gasit la yacht tng. Trebuie sa planific foarte bine montajul, mi-a ramas doar foarte putina rasina. Din pacate, nu cred ca imi ajunge sa pun fibra pe vasle.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer