Gura Portitei - Sulina

Creat de Florio, August 13, 2012, 12:31:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Florio

Salutari, prieteni.
Am sa va povestesc aici calatoria pe care am facut-o saptamanile trecute, din Gura Portitei catre Sulina.
Avand prieteni ce si-au ales cate unul dintre cele 3 site-uri ce aduna lumea noastra nautica , sunt nevoit sa scriu povestea in mai multe locuri . O osteneala in plus, dar nu-i nimic, important e ce facem, nu de cate ori povestim :) .  Chiar daca tura mea e aceeasi, topicurile vor avea diferenta data de discutiile purtate.
Asadar:

Pentru ca e vara si pentru ca fug de asfalt, politica, inghesuiala urbana, imi propun ca vara sa stau pe apa .
Surprinzator, in ultimii ani imi reuseste asta din ce in ce mai bine  .
Anul asta in afara skipper training-ul din inceputul de vara, am plutit pe barcuta proprie nu numai weekend de weekend, ci si cate o saptamana , o saptamana si jumatate , in partea de nord, pe lacurile deltei Dunarii si pe mare.
Astfel am devenit nelipsiti de la Gura Portitei, unde se ajunge numai cum ne place noua ( pe apa), plaja e plaja, restaurantul are bucatari buni, iar sambata vine Paul Condrat cu corul de lipovence si tranteste un chef rusesc cu dansuri, cantec si foc de tabara, de mai mare dragul. Guleai !

Daca acum 3 saptamani fusesem la Sarichioi la festival ( si am ramas restant cu povestirea) , cu doua saptamani in urma am plecat din Gura Portitei pe un itinerariu care includea urmatoarele puncte:

Insula Bisericuta, capul Dolosman, Insula Popina , canalele Mustaca, Cocos, Dunavat, Sfantul Gheorghe, popas la Erenciuc si ziua urmatoare la Sfantul Gheorghe;
Apoi iesire pe mare pe la Sfantu' si cap compas Sulina .
Dat fiind ca Marea Neagra e nabadaioasa, am avut in vedere ca la popasul la plaja Sulina sa ma pot refugia in canalul ce apare pe harta, in caz ca la ancora valul ne da de furca in mare deschisa.
Apoi dupa vizita Sulinei sa mergem catre Chilia, Periprava si ce-o mai da Domnul.
Planul nu a fost batut in cuie, deoarece aveam speranta sa apara pe parcurs prieteni cu barcile proprii. Si mi-am propus sa fim maleabili ca program , cat sa stam la un pahar cu toata lumea  .

Ca sa nu mai lungesc vorba, pana ma apuc de povestit ce a adaugat realitatea la acest plan si ce a mai taiat din el, va arat un filmulet montat la repezeala, cu doar o particica din aventura :   
Portita Sulina iulie 2012