Declarație conformitate

Creat de gabriel.c, August 14, 2019, 02:50:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabriel.c

Salutare ,știe vreun coleg de unde ,sau cum pot procura o  declarație de conformitate la o barca Drago Fiesta550?Fostul proprietar nu o mai are și băieții nostrii buni și deștepți care fac/Votează legi au hotărât ca fără ea nu pot înmatricula ambarcațiunea.
Mulțumesc

mariusm piesenoi111

De la producător sau de pe net dacă e publica
La mine la primul etec a mers cu aia de pe net

gabriel.c

Pentru motor am descărcat deja de pe net ceva .Nu sunt sigur ca e chiar buna declarația .Iar pentru barca  nu găsesc iar producatorul nu raspunde de 14 zile sun la ei in Grecia.
Reprezentantul lor din Ro nu vrea  sa ma ajute (normal doar suntem romani cu toții )și sunt blocat cu înmatricularea. Dacă aveți vreo idee ....

Vali

Sa stii ca nu numai la noi e obligatorie declaratia de conformitate, ci pe tot teritoriul UE. Acest document atesta ca barca indeplineste cerintele tehnice din directiva europeana  2013 / 53 / UE.

Teoretic producatorul este cel care furnizeaza acest document. Nu inteleg de ce reprezentantul de la noi nu vrea sa-ti furnizeze documentul, probabil ii e ciuda ca nu ai luat barca de noua de la ei.

Am sa intreb si eu pe la cine mai cunosc, si zilele astea am sa-ti dau mesaj privat, in caz ca rezolv ceva. Pana atunci mai pistoneaza-i pe greci si pe romani, poate se indura vreunul sa te ajute, fiindca nu are nimic de castigat daca iti pune piedica.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gabriel.c

@Vali :știu ca e obligatorie declarația ,și eu la produsele fabricate la mine  dau pe spatele facturii declarația de conformitate printată .
Așa cum bine ai zis și tu nici eu nu înțeleg cum de cei din România nu vor sa elibereze o declarație care nu ii implica cu nimic  (dar cum spuneam anterior suntem romani cu toții și de ce m-ar ajuta? )Mai bine sa moara și capra vecinului după cum zice proverbul.
In ceea ce privește producatorul grec am sunat la 4 telefoane și la toate raspunde un robot in grecește care sincer nu știu ce turuie acolo...ca n-am învățat limba asta încă.
Oricum felicitări Epix Trade (scuze nu e reclama)dânșii sunt reprezentanții pe Ro  care inițial au zis ca ma ajuta apoi sau gândit ca o fapta buna le strica blazonul. Curios e ca personal am cumpărat de la ei (cealaltă firma tot cu epix) cred ca de 1500 e diverse .Hai România !!!

kama3

Avand in vedere ca firma respectiva e reprezentant in .Ro a producatorului sunt obligati sa-ti puna la dispozitie respectivul document, daca il au, daca nu sa faca demersurile la firma mama.
Fa-le o solicitare in scris, iar la sfarsit, inainte de "va multumesc!" mentioneaza ca "in cazul in care nu veti da curs prezentei solicitari, urmeaza sa ma adresez organelor abilitate". In general ii pune in miscare. In paralel, fa o reclamatie la OPC. Daca se rezolva o retragi, daca nu lasa-i sa se ocupe de ei.

gabriel.c

Nu cred ca rezolv cu OPC -ul mare lucru pt ca barca nu e cumpărată de la ei. Oricum nu prea am ieșire din asta ,deci aștept pana găsesc vreo combinație la un inspector ceva sau pana răspund grecii la telefon / mail.