Indoire lemn

Creat de Shotgun, Noiembrie 17, 2011, 11:41:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Shotgun

Care esenta din zona noastra poate fi indoita relativ facil , grosimea scandurii fiind de 2-2.5 cm , si sa se obtina un arc de cerc de max 90 grade cu o raza 1 m .
In afara de incarzirea la abur mai sunt si alte tehnici ?

gvincentiu

As merge pe tei si aburul e singura metoda ce o stiu.
Ganduri bune !

radasous

Fagul se curbeaza destul de frumos, la aburi. Din cauza asta si este preferat in industria mobilei, la elemente curbate (spatare de scaune...etc). Din pacate devine instabil de la apa, asa ca, dupa ce il curbezi, il lasi sa se usuce bine imobilizat in noua forma si apoi il sigilezi cu ceva impotriva umezelii.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Vali

Citat din: Shotgun din Noiembrie 17, 2011, 11:41:09 AM
In afara de incarzirea la abur mai sunt si alte tehnici ?
Cea mai buna si usoara tehnica e laminarea - stratificarea prin lipire dupa forma necesara. Se poate folosi orice lemn care se lipeste bine cu adezivul pe care-l avem. Important e ca fasiile de laminat sa aiba grosimea care sa permita curbarea usoara (sunt tabele cu raza minima de curbura pentru diferitele esente si grosimi).
Cele mai bune esente lemnoase pentru laminare sunt rasinoasele fara noduri si esentele exotice gen khaya, mahon, meranti, sapelli etc. Cei mai buni adezivi sunt epoxy, resorcinol, D4 poliuretanic, sau chiar poliacetatul (aracetul), in caz de utilizare in medii uscate.
Cel mai bine spune-ne ce trebuie sa realizezi, ca sa stim cum te indrumam :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Shotgun

nu imi trebuie rezistenta la apa , dar totusi am nevoie de niste forme gen prora unei barci , dar nu ma intereseaza rezistenta la inaintare , flotabilitate , sa fie etans , etc .
Sa presupunem ca am nevoie de ceva asemanator cu o barca , dar care nu o sa ajunga pe apa , lungime 3-3.4m , latime 1.2-1.6m .
Imi ia prea mult sa explic si e posibil sa fie si o mare tampenie , dar momentan ma orientez la modalitati de realizare.

Vali

Uite o poza cu laminarea, poti obtine curburi si cu raze de 10 cm daca vrei:

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Shotgun

Varianta asta da multa rezistenta , consuma mult epoxy , mult lemn , dar nu am nevoie de rezistenta prea mare .
Pana acum varianta cea mai convenabila ca pret , timp alocat mi se pare prelucrarea ca in poza alaturata , trebuie doar sa tai dupa un unghi si sa am o matrita unde sa stea la lipit .
Sper sa se ataseze poza .

Vali

Sa stii ca la consum de epoxy nu e chiar asa de speriat, acum depinde si de suprafata fasiilor.
Ce ai pus in attach e foarte simplu de facut cu aracet, tai la circular la unghi, dupa care le fixezi presate intre ele cu holzsuruburi.
Repet, inca nu stim dimensiunile, destinatia etc, pentru a putea sa te sfatuim exact ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau