Despre vele.

Creat de lipan, Aprilie 16, 2011, 11:01:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Pentru vele mici cred ca materialul de parapanta e ideal ca porozitate, greutate, stabilitate dimensionala, usurinta confectionarii, gama de culori. Pretul probabil ca e ceva mai mare decat materialele ordinare, nici rezistenta la UV si abraziune nu e extraordinara dar dupa cum rezista o parapanta chiar si zece ani daca e folosita cu grija, zic ca-i bine. Pentru doritori pot da datele de contact a doua mici firme romanesti care se ocupa cu asa ceva si aduc material in tara.

Si dacronul se poate procura de la magazinele de ultrausoare, este ceea ce se foloseste la aripi de deltaplan si chiar acoperiri complete la unele modele de ultrausoare.


lipan

Citat din: byteworks din Aprilie 21, 2011, 11:31:31 AM
Pentru doritori pot da datele de contact a doua mici firme romanesti care se ocupa cu asa ceva si aduc material in tara.
Si dacronul se poate procura de la magazinele de ultrausoare, este ceea ce se foloseste la aripi de deltaplan si chiar acoperiri complete la unele modele de ultrausoare.

Posteaza, te rugam, adresele sa stim si noi ;).
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

byteworks

Pai nu pot, iti dai seama, sa le pun pe forum. Iti dau pe MP Nicule.

stavride

Poate si mie te rog. Daca pe forum nu avem voie.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Dragii mei prieteni, se vede treaba ca am ramas toti cu sechele dupa meciurile de pe alte meleaguri virtuale  ;D.
Avand in vedere ca nu e vorba de publicitate, ci de un subiect de interes pentru majoritatea dintre noi, nu e absolut nici o problema daca se posteaza datele de contact ale respectivelor firme care aduc acel material :).
Stiti ca sunt un barcagiu mai mult decat rezonabil, si orice chestie care e in interesul forumistilor e binevenita, fiindca nu e forumul meu, ci al nostru, nu sunt nici doctor  :P, ci suntem aici impreuna in familia noastra de pasionati (era sa spun animale acvatice, dar n-am spus-o , ca sa nu ma fugariti  :D).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Nu e vorba de chestiuni de publicitate, doar ca nu stiu daca respectivii vor datele lor aici, firmele lor nefind in domeniu si nevanzand direct material de parapanta ci activeaza in domenii conexe, combinezoane,alte produse folosite in sporturi aeriene.

Vali

Am inteles, e vorba de o relatie pe care o ai cu ei pe parte de aero. Daca materialul e potrivit pentru vele (in urma incercarilor), poate putem cumpara fiecare in functie de nevoi, si eu sunt interesat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

drosofila72

Ripstop nu ar fi bun ptr vela la caiac?
Romanii au talent.Nalivaaai !!!!!!!!

stavride

Citim, studiem problema ca doar nu suntem animale. Stavride dixit :)
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

sspoll

salutare la toata lumea..

am intrat si eu sa vad cu ce se mananca pasiunea pt barci si in alta parte si am gasit topicul unde ma doare cel mai tare pe mine acum.. panza pt vele.. imi doresc si eu sa-mi fac pt Oagea mea si inca n-am nici ce-a mai mica ideie de unde si ce sa iau.. si cum s-o fac..asa ca ajung in dreptul d-nului Lipan cu umilinta si incerc sa-mi ridic ochii spre el intrebator:
poate imi va raspunde..
in rest vad ca toti sunteti inca pasionati de lucrurile plutitoare.... numai bine. ;D
ca sa poti sa faci ceva trebuie doar sa vrei.

lipan

Ţi-am mai scris, când mă întorc din Thassos, după 31 iulie, mă întrebi ce te interesează.
Cu materialul şi eu am probleme, până acum am lucrat numai cu materialul clientului.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

lipan

Am văzut spinakerul lui Florio și ieri am mai pus mâna pe un spinaker, de la bărciinbagaje. Aceste două tipuri de vele ca și altele, inclusiv rande, au în anumit locuri cusături făcute cu acest tip de mașină de cusut cu zigzag:
http://www.youtube.com/watch?v=-COs5lgTuD8
care se poate cumpăra, în mai multe variante, de aici:
http://search.sailrite.com/category/sewing-machine-ultrafeed-111-professional-long-arm-big-n-tall
la prețurile afișate, adică cel puțin 3000 USD.
Am găsit una nouă la un nene în Militari, cu 710 euro, pe care o are în depozit.
Diferența între mașinile de la sailrite și cea găsită de mine, în afară de faptul că este chinezească, este că nu face transportul cum se vede în filmul de mai sus, mașina din Militari fiind pentru lenjerie intimă de damă  ;) și nu pentru vele.
Până la primăvară trebuie să mă hotărăsc ce fac.
Poate mă ajutați și voi.

Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Vali

Pai spune Nicule cu ce ar trebui sa te ajutam, si punem umarul (cel putin eu ma bag, ca am sa am de facut vele din belsug :)). Mai ales ca e vorba aia celebra "iarna nu-i ca vara" :D, chiar daca mie imi place vorba cealalta, "omul gospodar isi face iarna barca (vela, parusu' etc) si vara sania" :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

blue marlin

Stie cineva un material transparent din care s-ar putea confectiona o "fereastra" intr-o vela (cum au velele de winsurf)?
Nothing is impossible...

Vali

Salut, e posibil sa gasesti la Yacht TNG, care au si banner aici pe forum :). Aduc Sunbrella, plus accesorii pentru copertine, printre care am vazut parca si plasticul transparent despre care spui.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau