TRIM GAS ASSIST YAMAHA 30CP

Creat de andreas, Iunie 23, 2016, 07:52:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andreas

Buna dimineata,
Am nevoie de un sfat.
Am un "gas assist" ptr Yamaha de pe barca defect(cineva a umblat la el si a pierdut gazul). Va dati seama ca e o aventura sa ridici motorul de 30 CP stand in barca, mai ales daca esti in bradis sau mai rau, intr-o plasa. Sau daca vrei sa-l ridici in apa mica sau sa urci pe peridoc.
Stie cineva o metoda de a repara o astfel de problema ?
Sau ma poate ajuta cineva sa gasesc unul SH ?
Motorul e 2004.
Multumesc
Andrei

andreas


ionitzady

Interesant subiect , dar i-mi este teama ca este un subiect tabu .....  . Nu am citit , auzit sau vazut vreunul reconditionat .  Si eu as vrea asa ceva  , dar cred ca o las balta .   Unul era  pe pro barca  cam 100  e  si parca ar fi nou . 

andreas

Salut si multumesc
Poti sa-mi dai un link, ca eu nu reusesc sa-l gasesc...


momaul

Salut. Eu as incerca inlocuirea asistului cu un trim electohidraulic,poate sa coste mai mult dar este altceva.

andreas

M-am gandit si la asta, dar are un mic dezavantaj, in afara costurilor. Motorul nu are alternator, asa ca trebuie sa fii foarte atent cu bateria . Fara curent si cu trim electric , ma intorc de unde am plecat. Si stii cum e, nu se intampla decat o data: atunci cand esti in cea mai nasoala situatie !
Oricum , am luat legatura cu omul din link si mi-a trimis pistonul, care nu este ca al meu, dar pare de la o generatie anterioara. Asteptam ziua de maine ca sa pun un raspuns, pentru ca de-abia maine am timp sa mesteresc.Deci, pe maine...

PS Multumesc ionitzady