*

Autor Subiect: De prin lume adunate.....  (Citit de 72910 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1164
    • Vezi Profilul
Re: De prin lume adunate.....
« Răspuns #375 : Martie 11, 2018, 06:39:26 pm »
Dupa 1990 a ajuns intr-un orasel din finlanda un prieten bun de-al meu.Distractia de vineri seara pt. baietiI finlandezi era barul local.Muzica.bere multa si tarie,biliard si aranjamente de o seara cu cate o gagica fara nici o obligatie...,doar strict sexuala.Afara se faceau intreceri cu masini mai mult sau mai putini echipate de iarna pe gheata si zapada...drifturi si alte nebunii,tamponari usoare .Bautura,masini,femei...aceiasi treaba weekend de weekend..plictiseala!

bluewave

• Regie proprie
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 315
  • No Whistling on Board
    • Vezi Profilul
    • InDaNet.Ro
« Răspuns #376 : Martie 23, 2018, 07:02:59 pm »
"No Whistling on Board"

iris

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 297
    • Vezi Profilul
« Răspuns #377 : Martie 25, 2018, 09:53:21 am »
Acum cativa ani,am vorbit intamplator,cu un client care a lucrat cu Base pe Biruinta.
   Cica era meserias si foarte apropiat de oamenii lui,dar cam dictator  ;D

Intersect

• Hero Member
  • Mesaje postate: 970
    • Vezi Profilul
« Răspuns #378 : Martie 25, 2018, 12:46:12 pm »
Înainte să se apuce Domn Băsescu ca să vorbească de cocalarii care fac Colegiul Nautic să ne spună ce a făcut concret pentru noi marinarii și de fluviu și maritimi. În afară de îngreunat sistemul și tentative ca să ne impoziteze veniturile mai nimic. Cursurile făcute în alte țări nu sunt acceptate la ANR,România făcând parte din convenția stcw. Personal anul trecut m-au pus ca sa fac un curs de trei zile pentru reconfirmare dacă nu îl făceam nu îmi dădeau noul carnet de marinar. Eu având o experiență de peste 10 ani pe mare și 3 ani la fluviu,nu am stat mai mult de 6 luni legate în România, dar au decis că trebuie să mă reconfirm. Pentru fluviu ai noștri ca brazii ne cer celebrul carnet albastru dar ca să fie recunoscut în afara României trebuie ca să mai faci niște cursuri în Regensburg,unde o sa îți dea alt carnet albastru recunoscut în Europa. Pentru ca acum 10 ani când era domn Băsescu președinte România nu a binevoit ca să trimită pe nimeni la semnarea tratatului. De continuat pot sa continui la nesfârșit din cauza acestor aberații sunt în procesul de schimbare al actelor românești cu cele britanice.
 Nu vreau și nu am să mai navig ca și român în manifestul navei. Treaba cu prestigiul romanilor este o treabă veche și uitată de mult,cam de când sa apucat ca sa distrugă flota și să se dea niște examene aberante în conținut pentru brevet. Ceea ce denotă că profesorii de la facultățile de marină sunt cam încercați de vreme și de tehnologie. Mai amintesc schimbarea legii tot în timpul lui Domn Băsescu,numai cei care au absolvit o unitate de marină pot fi brevetati, măsura impusă ca să atragă studenți în cadrul facultăților din Constanța. Dar noi restul prostimii care am terminat o facultate de construcții navale unde am studiat electronica de putere, automatizări și suntem certificați ca și ingineri nu avem voie să intrăm în examen pentru brevet. Noi ăștia care ne-am pregătit exact pentru echipamentele care îți pot crăpa în mijlocul marii( azipod, fixipod)  majoritatea electrice și nu am învățat doi ani despre motoarele cu aburi și alte sisteme care mai există doar pe Biruința a lui Domn Băsescu avem accesul îngrădit la examenul pentru brevet. Legea a fost schimbata în 2007. Dacă tot ne lăudăm cu uzine,personal acum sunt pe o nava care dezvolta 100 MW, propulsie formată din 3 Azipozi XO ABB de 20 MW fiecare. Domul Băsescu sau Domn mai bine cum am mai spus trebuie sa spună ce a făcut pentru noi ăștia marinarii nevoiți ca după fiecare contract ca să treacă pe Căpitanie ca să își facă debarcari, peste tot în lume se fac online,vizite medicale la cabinete acreditate,noi făcând pentru amator acceasi vizită medicală, schimbări de carnete, cursuri inutile și multe altele.

M am chinuit ca să nu scriu mesajul dar unul ca Băsescu cu poate vorbi despre cinstea da a fi marinar. Dacă era un marinar ar fi făcut ceva pentru noi în anii în care a fost președinte. 

Dar deh cred că Domn Președinte face parte din Comandanții care de la navă pleacă îmbrăcat civil și în aeroport se schimbă rapid în uniformă.
Born to fish,forced to work!!!

Florio

• Hero Member
  • Mesaje postate: 2584
    • Vezi Profilul
« Răspuns #379 : Martie 26, 2018, 04:59:00 pm »
.....................................

M am chinuit ca să nu scriu mesajul dar unul ca Băsescu cu poate vorbi despre cinstea da a fi marinar. Dacă era un marinar ar fi făcut ceva pentru noi în anii în care a fost președinte. 
............................

E un mesaj realist și concis, George. Mă bucur că l-ai scris, fiindcă vine de la un profesionist și conține lucruri greu de combătut.

drmarius

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 287
    • Vezi Profilul
« Răspuns #380 : Iunie 13, 2018, 02:25:03 pm »

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47132
  • Total Subiecte: 2425
  • Online Today: 78
  • Online Ever: 154
  • (Octombrie 12, 2018, 11:07:28 pm)
Utilizatori Online
Users: 0
Guests: 31
Total: 31