VOPSEA ANTIVEGETATIVA

Creat de dita marius, Februarie 17, 2013, 08:45:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

modi

#30
Mai baieti , Homemade mi-a deschis ochii asupra celei mai eficiente vopsele pentru ambarcatiuni .... Este vorba despre clasa 477 ( vopsea , intaritor , diluant , ... toate cu acest "prefix" , 477 ) de la IZOCOLOR : http://izocolor.ro/index.php?route=product/category&path=107_111

Ca avantaje :

- pretul este sub orice alta vopsea destinata ambarcatiunilor ( undeva la 23 - 27 ron / kg , in functie de pigmentul folosit pentru colorare )
- la modul cel mai propriu , se usuca in urma trafaletului !
- se lucreaza si se prelucreaza - slefuire , finisaj , etc , - inimaginabil de elegant .
- prezinta la maturizare o pelicula cauciucata superba !

................................

Candva , asta vara , i-am vopsit barca lui Tudor ( coleg de forum ) cu Emex . La acel moment amandoi am fost incantati . Insa dupa doar O LUNA de exploatare "in balta" omul ma suna si-mi spune ca i se exfoliaza de pe punte .....

Faptul ca - din reteta - Izocolorul imi vine la inaintare cu INTARITOR imi spune multe . Ia sa o incercati !
Totusi nu garantez nimic in afara de lista celor expuse mai sus ! Poate doar faptul ca viteza de lucru este net superioara oricarei alte vopsele . Insa timpul si regimul de exploatare isi va spune cuvantul .
Macar economic iesiti mai bine . Asta-i sigur ! .........

p.s. Tot cu IZOCOLOR i-am tratat si velierul lui Felicimond saptamana trecuta . Am avut o viteza de aplicare inimaginabila ! Trei maini in doar doua ore de "trafaleteala" !
Tratamentul antivegetativ a fost posibil ABSOLUT IMEDIAT !

Si nu in ultimul rand , clasa 477 se situeaza in randul vopselelor EPOXIDICE !

Capitanul Nemo

Multumesc pentru informatie. Nu ma intereseaza insa momentan decat vopseaua poliuretanica, intrucat barca a mai fost vopsita doar cu acest tip de vopsea.
http://www.barcasirius.blogspot.com
"Not all the wanderers are lost" J.R.R. Tolkien

CHROTEX

Buna ziua,
In portofoliul nostru de produse se regaseste si vopseaua antivegetativa NAVICOT. Ambalaje de 0,75 sau 2,5Lt, culoarea verde, albastru, rosu caramiziu, la pretul de 37-40 Ron fara TVA (0,75Lt=1,3 Kg).
Ptr detalii va rog nu ezitati in a ne contacta.
sorin.chrotex@gmail.com
www.chrotex.com

cristizz

Va salut pe toti,
Pentru sezonul urmator trebuie sa-i fac Mac-ului din dotare un tratament antifouling.
Nu stiu cu ce a fost data de fostul proprietar (un antifouling de culoare caramizie, din ce am mai aflat posibil un antifouling industrial) dar cred ca trebuie curatata bine si aplicat un tratament nou.
Am vazut cateva oferte de la Jotun, Hempel sau, International, dar preturile de pe la noi par substantial mai riidcate decat prin Anglia de exemplu.
Am gasit in Bucuresti un distribuitar Jotun, care poate aduce SeaForce 30 (exact ceea ce foloseste Florio) dar numai la bidon de 20L.
Eu am nevoie de numai 5-6 L, la care sa adaug grundul aferent.
Intrebarea este daca exista persoane interesate sa impartim bidonul de 20L? (aceeasi intrebare si pentru grundul aferent). Pretul care mi-a fost comunicat pentru vopsea este de aprox. 26 Euro + TVA pentru 1 L. Daca mai este cineva interesat voi intreba si cat costa grundul.

Captan

Cristizz , ma bag si eu, dar platesc la venire din voiaj. Vezi sa fie ceva bun. Merci.

cristizz

Salut Bogdane,
Din ceea ce am citit aceasta vopsea Jotun SeaForce 30 tine cativa ani buni, la modul cum exploatam noi barcutele (2-3 ani zice producatorul). De curand producatorul a trecut-o la capitolul ,,pentru profesionisti''. Florio foloseste aceiasi vopsea si a raimprospatat-o dupa vreo 6 ani. Daca tine 4 ani si tot voi fi multumit de raportul calitate/pret/deranj.
Asa incat, poate n-o fi cea mai cea, dar  cred ca este destul de buna.
Acum, o luam albastra inchis, rosie, neagra sau ce gasim?
De asemenea, comandam si grund? (eu as zice sa facem aplicarea cum trebuie, adica si cu grund).

Florio

#36
Citat din: cristizz din Octombrie 11, 2014, 08:18:09 PM
Salut Bogdane,
Din ceea ce am citit aceasta vopsea Jotun SeaForce 30 tine cativa ani buni, la modul cum exploatam noi barcutele (2-3 ani zice producatorul). De curand producatorul a trecut-o la capitolul ,,pentru profesionisti''. Florio foloseste aceiasi vopsea si a raimprospatat-o dupa vreo 6 ani. Daca tine 4 ani si tot voi fi multumit de raportul calitate/pret/deranj.
Asa incat, poate n-o fi cea mai cea, dar  cred ca este destul de buna.
Acum, o luam albastra inchis, rosie, neagra sau ce gasim?
De asemenea, comandam si grund? (eu as zice sa facem aplicarea cum trebuie, adica si cu grund).

Ieri am adus barca acasa, cu ajutorul lui CristiZZ: avea sub linia de plutire, un strat infim de subtire, alunecos, verzui. O banda de 10-15 cm imediat sub linia de plutire, de jur imprejur, dar mai vizibila pe partea unde a fost legata la ponton. Atat.
Am spalat-o astazi foarte usor, a ramas antivegetativa curata-curatica.
La anul voi da un strat nou, insa inca nu se simte nevoia.  In acest rastimp de 6 ani,  barca mea a stat pe apa non stop de la inceputul sezonului pana in sfarsit de octombrie, in unii ani chiar pana in sfarsit de noiembrie. Si pe apa sarata si pe ape dulci. Vopseaua a rezistat bine.

Cu privire la culoare parerea mea e ca fiind  MacGregor, o barca la care definitorii sunt zveltele linii orizontale negre pe conturul geamurilor, iar linia de plutire este trasata cu negru, firesc ar fi  ca antifouling-ul sa fie tot negru.
   Dar si daca o faceti rosie, eu tot merg cu voi in Grecia :)

cristizz

O sa verific disponibilitatea pe culori luni.
Si eu cred ca pe negru este mai bine, mai ales ca atat eu cat si Bogdan avem si motoarele negre.

Captan

Prefer albastra, dar nu e nici o problema daca este alta culoare. Neaparat si grund inainte de vopsea. Cred la 3-4 l vopsea ajung?

cristizz

Suprafata teoretica de acoperire este de 8 mp/L.
Noi avem aprox. 22 mp de acoperit (daca adaugi putul derivorului, derivorul si safranele) dar in 2 straturi. Posibil sa nu reusim sa intindem vopseaua exact ca niste profesori, sa mai existe si pierderi, asa incat prefer sa calculez la 25 mp.
2 straturi = 50 mp : 8 = 6,25 L, deci 7 L pentru un Macgregor 26M.
Ne-ar mai trebui 1 doritor si s-ar imparti bidonul rezonabil.

Bogdane, tu cand ai de gand sa faci lucrarea? Eu voi aplica vopseaua in primavara, insa prefer sa o cumpar cat mai curand.

Florio

#40
Citat din: cristizz din Octombrie 12, 2014, 10:07:56 AM
Suprafata teoretica de acoperire este de 8 mp/L.
Noi avem aprox. 22 mp de acoperit (daca adaugi putul derivorului, derivorul si safranele) dar in 2 straturi. Posibil sa nu reusim sa intindem vopseaua exact ca niste profesori, sa mai existe si pierderi, asa incat prefer sa calculez la 25 mp.


O veti intinde exact ca niste profesori, pentru simplul motiv ca nu-i nici o scofala :) .  Un trafalet (mic) si s-a rezolvat problema. Pierderi nu exista.
Linia de plutire o sa fie mascata cu scotch de hartie din cel folosit la auto, singura atentie trebuie avuta la faptul ca e destul de volatila, asa ca nu trebuie pus mult in tavita trafaletului.

Pregatirea suprafetei este cea cu care sa ne batem capul.

Captan

Tot in primavara am de gand sa fac lucrarea, atunci o sa vin din voiaj.

cristizz

Are cineva informatii despre Chugoku Seaflo Neo SL ? Se pare ca este o vopsea japoneza fabricata in Olanda.
Am gasit din Grecia la un pret foarte bun, dar nu prea am referinte care sa ma edifice daca merge la Mac-ul meu.

ovidiu66

La barcile din aluminiu se aplica tratament antivegetativ?

cristizz

Da, dar este special pentru aluminiu.