VOPSEA ANTIVEGETATIVA

Creat de dita marius, Februarie 17, 2013, 08:45:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

acig

Ceva maro provenienta santier naval mai am si eu ;Vara trecuta s-a comportat impecabil !!!!
Daca iarna nu a afectat-o pot sa ajut acolo ,cu ceva !
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

grammy

Buna ziua,
Am o barca adusa din Anglia ce are aplicat strat de antivegetativa care sinsa probabil datorita faptului ca a stat pe mal aproape un an nu isi mai face efectul. Am aduso anul trecut si toata vara am tinut-o in Portul Tomis constatand depuneri destul de mari pe chila de scoici.
As vrea sa curat vopseaua veche si sa aplic un strat nou. Cum ar trebui sa procedez pentru a indeparta vopseaua manual? Ar merge cu smirghel, ce granulatie? care este procedura,risc sa intru prea tare in gelcot ? trbuie sa smirgheluiesc pana se indeparteaza complet, sa o fac alba?
Cand aplic noua vopsea trebuie mai intai dat un strat de grund?
Multumesc

Florio

Citat din: grammy din Mai 03, 2017, 07:57:52 AM
Buna ziua,
Am o barca adusa din Anglia ce are aplicat strat de antivegetativa care sinsa probabil datorita faptului ca a stat pe mal aproape un an nu isi mai face efectul. Am aduso anul trecut si toata vara am tinut-o in Portul Tomis constatand depuneri destul de mari pe chila de scoici.
As vrea sa curat vopseaua veche si sa aplic un strat nou. Cum ar trebui sa procedez pentru a indeparta vopseaua manual? Ar merge cu smirghel, ce granulatie? care este procedura,risc sa intru prea tare in gelcot ? trbuie sa smirgheluiesc pana se indeparteaza complet, sa o fac alba?
Cand aplic noua vopsea trebuie mai intai dat un strat de grund?
Multumesc

Avem exemplul dat de Cristizz, el a îndepărtat stratul de antivegetativă (dat prost, fără strat suport din grundul special) deoarece se exfolia pe alocuri. Operațiunea a fost una inedită, a folosit sablarea cu granule de sticlă. Și a funcționat foarte bine.
Eu am încercat odinioară eliminarea straturilor existente prin smirgheluire, dar am sesizat imediat problema. 
Orice smirgheluire va trebui realizată umed, antivegetativa e extrem de toxică. Operațiunea devenea cronofagă, iar încercarea de a îndepărta totul până la gelcoat, risca să strice acest strat și nu prea își avea sensul, deoarece barca mea avea straturile date foarte bine. Atunci am dat un smirghel ușor pe toată suprafața pentru a crea aderență și am aplicat antivegetativa ca atare, la trafalet.
Această variantă a fost în cazul meu, cea mai bună posibilă. 

Din câte știu, dacă folosești aceeași antivegetativă nu e nevoie neapărat de grund. Dacă e una diferită va trebui grundul care să adere la ambele. Informația asta fiind auzită și nu încercată, ar trebui verificată :)

grammy

Am vazut operatiunea de inlaturare a vopselei cu particule fine de sticla pisata insa sa ma duc pana la Bucursti cu barca pentru asta parca nu imi vine.
Nu stu ce tip de vopsea antivegetativa este cea existenta deci pustin probabil sa nimeresc una la fel ...nu stiu cum voi proceda ...posibil sa o las asa si sezonul asta desi cel mai probabil o voi duce iar e mare si se va depune un nou strat de scoici....vedem...mai astept sfaturi ..:)

Florio

Citat din: grammy din Mai 03, 2017, 10:10:21 AM
Am vazut operatiunea de inlaturare a vopselei cu particule fine de sticla pisata insa sa ma duc pana la Bucursti cu barca pentru asta parca nu imi vine.
Nu stu ce tip de vopsea antivegetativa este cea existenta deci pustin probabil sa nimeresc una la fel ...nu stiu cum voi proceda ...posibil sa o las asa si sezonul asta desi cel mai probabil o voi duce iar e mare si se va depune un nou strat de scoici....vedem...mai astept sfaturi ..:)

Atunci, grund și antivegetativă nouă.

ghrt

Salut

Mă interesează o antivegetativă (şi antiscoică) pt velier care stă permanent în apă, la Marea Neagră/ pe ghiol la Limanu.
Are cineva experienţe fericite, care s-au comportat bine în Marea Neagră şi se găsesc la vânzare la liber, ca să zic aşa?

Captan

Sa nu iei antiveg italiana Ancora [de la Far, magazin nautic]. mi-am luat eu teapa cu ea.
Acum mi-am procurat din santier, care ar fi ptr PH-ul din M.Neagra .
Dar inca nu am ajuns acasa !!!!

acig

Am eu ceva maro;cca 2kg;Am dat barca cu el;Este din santier de culoare maro. la fel am folost anul tercut
cu rezultate foarte bune;nu am folosit nici un grund. Daca te intereseaza il fac cadou !
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

ghrt

Salut

Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri, ca şi pentru ofertele de ajutor dezinteresat.

Aşa cum am spus, sunt interesat de o vopsea care să îndeplinească două criterii: să poate fi procurată din magazin, deoarece nu vreau să fiu nevoit să o dau jos deoarece nu am mai făcut rost; şi să fie testată, ca să nu fac curat, apoi să dau grund şi să fie munca în zadar.

Până atunci ca şi până acum, la şpaclu.

Deoarece vopseaua de pe barca lui Raul pare că se comportă excelent, fără nici un fel de depunere etc, am zis să aşteptăm până în toamnă. Dacă îşi va menţine proprietăţile dăm la primăvară. Este ceva ce se găseşte numai în Italia şi destul de scumpă. Voi scrie dacă e cazul.

Desigur lista rămâne deschisă.

Raul

Ne grupam si cumparam impreuna. Doar sa fie albastra :)

cristizz

Citat din: cristizz din Iunie 15, 2015, 06:20:06 PM
Am sa utilizez primer si antifouling de la International, dar intr-o varianta mai ... romaneasca. Sa vedem daca solutia imi va confirma asteptarile.

Primer: http://www.yachtpaint.com/LiteratureCentre/primocon-info-usa-eng.pdf 
Antivegetativa: http://www.international-marine.com/Literature/Intersmooth%207465HS%20SPC%20PIC.pdf

Un update referitor la utilizarea sistemului de mai sus:
Azi m-a contactat cumparatorul barcii, care mi-a cerut detalii despre vopseaua folosita. Barca a fost plimbata un sezon de mine si doua sezoane de el in zona Odessa.
Dupa 3 sezoane se mentine foarte bine, exceptie vreo doua foarte mici zone in care trebuie sa retuseze. Probabil ca un al 3-lea strat de antivegetativa (asa cum era recomandat dar cum nu am facut, limitandu-ma la 2) ar fi asigurat utilizarea fara interventii 5 - 6 ani, ca la carte.
Una peste alta, se pare ca alegerea ,,vopselei de vapor" confirma.

valyxman

Salutare! Acum ca se încheie și 2019 ceva păreri adiționale de la persoanele care au mai folosit Jotun Seaforce 30? O sa am nevoie de antivegetativa pt 2020 pe o barca noua, care sta doar pe Dunăre (apr-dec) parcata pe un canal cu apa care nu curge, destul de mica (chiar și sub un metru, depinde de cote). Ideea e ca se pune verdeață ca la balamuc dacă nu e data antivegetativa, iar ideea de a da o data la măcar 2-3 ani îmi surâde fata de anual cu cele uzuale... MULȚUMESC

Florio

Citat din: valyxman din Decembrie 19, 2019, 03:25:46 PM
Salutare! Acum ca se încheie și 2019 ceva păreri adiționale de la persoanele care au mai folosit Jotun Seaforce 30? O sa am nevoie de antivegetativa pt 2020 pe o barca noua, care sta doar pe Dunăre (apr-dec) parcata pe un canal cu apa care nu curge, destul de mica (chiar și sub un metru, depinde de cote). Ideea e ca se pune verdeață ca la balamuc dacă nu e data antivegetativa, iar ideea de a da o data la măcar 2-3 ani îmi surâde fata de anual cu cele uzuale... MULȚUMESC

Eu aș putea fi a doua persoană care a folosit Jotun Seaforce 30 a doua oară, după mine cel care a folosit-o prima oară :D .

Am deja 11 sezoane pe Marea Neagră, Razelm, Dunăre, Egee, primii 6 ani cu prima aplicare, următorii cu cea de-a doua. Anul acesta a stat pe Dunăre până spre toamnă (pe Canalul Plantelor, stătător cum spuneai), nu a făcut nici o algă. Punctele nedate bine, au făcut doi pumni de algă și ceva burete. Adică sonda sonarului și valva tancului de balast.

Vali, ai dubii cu privire la eficiența acestei vopsele? :)

valyxman

Nu am dubii, dar ma gândeam ca înainte sa dau comanda pe undeva prin afara, sa mai întreb o data..
Pe canalul plantelor adică la Giurgiu?
Ce fel de primer ați folosit? Întreb pt ca cel recomandat în fisa tehnica a vopselei e mai mult pentru nave metalice din ce am citit eu... Ați folosit acel diluant recomandat? Thiner no7? sau ați dat simplu fără diluare? Întreb ca să iau tot ce este necesar.. Mulțumesc!

kimi

A folosit cineva vopsea  Wilckens antifouling?