VOPSEA ANTIVEGETATIVA

Creat de dita marius, Februarie 17, 2013, 08:45:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pilu

ce parere aveti de antivegetativa de la international pe asta o am acasa am lut-o cu tot cu barca primer si vopsea ? am cautat si jotun am citit aici ca ar fi foarte buna  si am gasit jotun yachting ultraspeed si jotun yachting nonstop  . cam ce suprafata se poate face cu o cutie 750ml?

Florio

Citat din: pilu din Aprilie 21, 2020, 08:55:31 AM
ce parere aveti de antivegetativa de la international pe asta o am acasa am lut-o cu tot cu barca primer si vopsea ? am cautat si jotun am citit aici ca ar fi foarte buna  si am gasit jotun yachting ultraspeed si jotun yachting nonstop  . cam ce suprafata se poate face cu o cutie 750ml?

Suprafața de acoperire ar trebui să fie dată pe instrucțiunile vopselei.
Englezii care mi-au dat vopseaua Jotun, mi-au spus că e suficient un strat și va ține 3 ani (pe apa sărată a oceanului, că aici m-a ținut 6 ani).
Eu am folosit o cutie de cca. 4l din care am vopsit barca de două ori și mi-a mai rămas ceva.
Presupun că 2l ajung pentru o suprafață de 15 mp, aproximând dimensiunile bărcii mele.
Atenție că este foarte volatilă. Adică dacă pui multă în tăviță, se evaporă multă.

SPECIFICAȚII TEHNICE.
Dincolo de experiența mea practică, fabricantul spune că acoperă 7,7mp la litrul de vopsea, într-un strat de 75 micrometri.


pilu


Vali

Salutare tuturor, o data in an si o intrebare de la unu' nepregatit in stiinta vopselei antivegetative: stie cineva ce solvent dizolva antivegetativa din comert - albastra - de la Yacht TNG?

Am un prieten care a dat fara sa dea primer, a inceput sa se exfolieze, si acum vrea s-o curete toata, sa repare ciobiturile gelcoatului, sa dea primer si apoi vopseaua. Am zis sa cautam ceva ca sa protejam gelcoatul de slefuitul la orbital, si eventual sa luam ce mai ramane cu un smirghel de apa.

Orice raspuns e binevenit, vom incerca cu nitro, dar ma gandesc ca trebuie sa existe un decapant special pentru antivegetativa.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

syRebekah

Salut,

Fără primer, nu se ia cu jet de apă sub presiune?

Am studiat problema pentru a mea, dar avea primer. Sunt şi nu sunt soluţii, adică dai cu ceva, dizolvă, dar iese departe de perfect şi e scump. Aşa că am luat-o la şpaclu, la mână.

Nu băga orbitalul şi nici şmirghelul dacă ţine la barca aia. În schimb să o ţină în apă înainte de operaţie, se ia mult mai uşor când vopseaua e udă în profunzime. Se va lua aproape perfect cu şpaclul, iar cu atenţie nu îl va scăpa în gelcoat. Dălţile sunt de evitat. Ce rămân mici dâre, puncte etc le rezolvă la mână, cu cârpa cu diluant. Diluantul nu ia tot pentru că de fapt mai întinde şi el, dar primer-ul va face oricum priză, iar unde trebuie să repare insistă până curăţă perfect.

Dacă aveţi nevoie de cineva cu sculă dedicată de dat jos gelcoat-ul vă fac cunoştinţă, e foarte încântat că tocmai şi-a luat-o, are osmoză la barca lui.
fost ghrt.

cristizz

#110
http://yachtpaint.ro/interstrip-af-1l-128347.p.html

Sau intreab-o pe Lacramioara daca are Hempel Paint Stripper 99540 sau https://www.nautica-shop.ro/vopsea-decapanta-barca


Vali

Multumesc pentru contributii, foarte utile. Am trimis omului link cu topicul, de acum ramane sa puna in practica.

Scuze ca nu am stat sa "sap" in paginile anterioare, dar era graba mare, romanul se grabea sa intre cu orbitalul in branza, si eu aveam timp foarte putin de sapat pe forum (ca de obicei treaba ca la balamuc).

Eu nu prea am avut ocazia sa lucrez cu asemenea vopsele pentru gelcoat, ci pe vremuri dadeam la velier direct cu primer si antivegetativa de vapor peste carena din fibra - fara gelcoat.

La barcile glisoare in gelcoat pe care le-am avut nu am dat niciodata cu antivegetativa, fiindca barcile nu stateau la apa, si luciul gelcoatului carenei imi asigura o rezistenta de frecare mica si implicit dinamica buna cu motorizari mici. Cata vreme barca nu sta la apa, nu am sa-i dau cu antivegetativa. Multumesc tuturor inca o data.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Intersect

Va salut. Am nevoie de 300 de grame de antivegetativa neagră dacă are cineva.  Contracost bineînțeles.  Nr meu de tel 0740334470
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Born to fish,forced to work!!!