catamaran plimbare delta care gliseaza?

Creat de adrianpacurici, Februarie 03, 2012, 12:40:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adrianpacurici

salut
uitandu-ma pe net dupa tot felul de barca am dat peste o idee interesanta de flotor de catamaran care cred ca ar si glisa... Catamaranul este o alta "nebunie" de-a mea care in viata asta as vrea sa o incerc. ma tenteaza ideea folosirii tuburilor de pvc de scurgere..cele portocalii, si in videoclipul asta am vazut cum se pot face astfel incat sa si gliseze http://www.youtube.com/watch?v=w47RW8tHURI
un catamaran de 6m/2.5 il vad util pentru iesirile mai lungi in delta mai ales ca cel putin legal nu mai ai voie sa campezi pe nicaieri, si cu dormitul in natura...am microbul de ceva ani de cand mi-am luat si o rulota...

Vali

Salut, ideea a fost prima data lansata de Alex, care voia sa-l faca din extrudat imbracat in fibra. Daca forma flotoarelor la pupa e prismatica, pontonul va glisa, la fel ca pontoanele de aluminiu de pe piata sau din Delta. Singurele probleme pe care le vad sunt etansarea tevilor de pvc la capete, plus prinderea sigura a lor de structura puntii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianpacurici

sa te uiti pe link-ul pus... acolo e o idee mai usor de pus in practica pt glisare. iar pentru prinderea flotoarelor de punte se pot face 2-3 guri de vizitare si exista niste suruburi ..un fel de dibluri pt rigips..se prinde cu d-alea... gurile de vizitare pt inspectii in flotor..ca la pontoanele mari de acostare...

Vali

In  link se vede doar ca sunt 4 tuburi (2 interioare si 2 exterioare), iar solutia e cea simpla, cu capete conice. N-am vazut insa sa gliseze, ci doar trolling cu motor electric. Pentru glisare, trebuie ca:
- etrava sa fie ascutita ("entry angle" sa fie mic)
- pupa sa se termine drept, nu conic.
- sectiunea corpurilor trebuie sa fie constanta de la mijloc spre pupa (ceea ce la corpul cilindric e asigurat)
Daca ne uitam la pontoanele de glisare, cam toate sunt asa: http://www.google.ro/search?q=pontoon+boat&um=1&ie=UTF-8&hl=ro&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=15csT8WfLIj74QS4kq2LDg&biw=1280&bih=709&sei=2pcsT47KOMLYtAb-sNTmDA
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianpacurici

dar daca sunt 2 flotoare lipite... nu pot asigura destula portanta cu apa "tinuta" intre ele?..ca la redanele barcii?
iar treaba cu pupa dreapta..nu e relativa?...daca flotoarele sunt mai in spate decat oglinda unde e prins motorul.... nu e asemanator cu barcile pneumatice?

Vali

Intotdeauna portanta maxima va fi obtinuta de un fund cat mai plat, si nu de forma in sectiune a 2 semicercuri alaturate, cum sugerezi. In acest caz, cresc si pescajul, si suprafata udata, din care cauza pontoanele cu sectiuni circulare ale flotoarelor nu sunt cele mai eficiente la glisare.
Barcile pneumatice de glisare care au terminatii conice la pupa sunt de obicei RIB-uri, la care glisarea se face exclusiv pe zona carenei din fibra. Aceasta de obicei are forma in V a fundului specifica barcilor glisoare, cu oglinda terminata drept.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

#6
Din ciclul: Ce pot face 2 maini dibace, iata o catamarano-caiaco-barca, de vanzare pe ebay!