Racire honda 15hp

Creat de geoh, Martie 06, 2013, 08:57:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

geoh

Salut!
Vreau sa cer un sfat celor mai experimentati,in legatura cu sistemul de racire la acest motor(honda 15hp seria incepe cu BF fabricat prin 2005)
Apa care iese din motor are presiunea si debitul scazute,cel putin mult mai mici decat la fostul motor(yamaha 8hp).La un moment dat doar un firicel de apa se mai scurgea ,am bagat aer sub presiune pe furtunul de evacuare si a mers un pic mai bine.Am schimbat  oglinda si rotorul pompei insa fara un rezultat notabil.
Este normal sa functioneze asa,pentru ca am mers asta vara cu el si dupa o ora si ceva de mars nu se incalzea si nici nu scadea puterea? Astept parerile dvs. si va multumesc pt. timpul acordat.

ceachy2003

Din cea ce zici inseamna ca racirea iti merge la motor singura problema e ca ai martorul infundat baga o sarmulitza subtire pe unde iese jetul ala mic de apa e posibil sa aive un gunoi.

Vali

Se poate face o proba si cu "castile", adica prizele de apa la furtun, folosite la probarea motoarelor outboard. Daca evacueaza apa suficienta jos la elice, inseamna ca intr-adevar scurgerea "martor" (jetul care iese de sub platoul motorului) este cu problema.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cezarct2000

desfa capacul din stanga motorului cum  stai in fata lui -- care acopera galeriile de admisie -- si vei gasi depunere de calcar   mai ales daca il folosesti in apa sarata -- datorita faptului ca  are blocul vopsit si inauntru pe circuitul de apa  -- calcarul se desprinde  periodic si obtureaza canalul de apa undeva in partea de sus inspre intrarea in chiulasa , scoate termostatul si sufla cu  6-8 bar pana dai afara  toti --fulgii de calcar-- operatiunea trebuie facuta cam la 2 ani la honda si yamaha

corsarul

Citat din: cezarct2000 din Martie 13, 2013, 10:59:01 PM
, scoate termostatul si sufla cu  6-8 bar pana dai afara  toti --fulgii de calcar-- operatiunea trebuie facuta cam la 2 ani la honda si yamaha
Te rog...daca se poate....!
Unde se afla termostatul, si daca se poate demonta usor.
Multumesc !!