E cu putinta ?

Creat de Nakasone, Martie 08, 2013, 04:17:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Vali

Bineinteles :). Am patit si eu de multe ori din astea, cand pescuiam la navod la Brates. Sangerul este foarte "nervos" cand simte miscare in jur, in ciuda faptului ca e un peste fitofag (ierbivor). Cel mai crancen era cand strangeam navodul in interiorul toanei, de multe ori am fost lovit in plin de matahale precum cele din film.

Problema e destul de grava in State: se chinuie de ani buni sa limiteze raspandirea sangerului in apele interioare, fiindca da peste cap tot ecosistemul acvatic. Mai e un film undeva pe Youtube, cu niste baieti care curenteaza apa, si sar sangerii de zici ca ploua :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bogdanbuciu

asa a fost si in toamna lui 2008 si primavara lui 2009 in Herastrau. Scazuse apa foarte mult pentru reparatii la ecluza si se intampla ca din diverse motive sa starnesti o turma de fitofagi cand mergeai cu kaiacul. Sa te tii atunci! Circa 30-40 de secunde pana te depasea intreaga turma erai socat de ce sarea pe langa tine, de ce se lovea in barca si ce loveai cu padela. Partea buna a fost ca in perioada aia alta turma de chinezi pichetau sediul ambasadei Chinei la marginea parcului. Au avut de mancare chinezii de la ambasada chinei la crap chinezesc pana in aprilie, mult dupa anul nou chinezesc :))
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

bogdanbuciu

si ca sa fiu sincer se mai intampla inca, mai ales in serile de vara sa fie parcul plin de crapoaice pline de icre. Dar nu prea mananca mamaliga, si nici rama din cate am observat.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

sorin_mh

Citatsi ca sa fiu sincer se mai intampla inca, mai ales in serile de vara sa fie parcul plin de crapoaice pline de icre. Dar nu prea mananca mamaliga, si nici rama din cate am observat.
Ai incercat si la ceva rosioare (Euro) sau verzaturi ($)? Cred ca mananca si "rama" apoi...  :-[ :-\  :D

gvincentiu

Vazusem un filmulet ca si in Delta au inceput sa apara. Problema e ca mananca tot, mult si excrementele lor tulbura apa si permit cresterea nu stiu caror alge ce reduc oxigenul din apa. Speciile locale mor de inanitie si dispar incet, incet si sigur. Poate unii pescari is mai la curent...
Ganduri bune !

Vali

In Delta sunt destul de raspanditi. In septembrie cand eram cu Mihai si Tudor la Sf. Gheorghe, am fost la cherhana sa cumparam peste. Bineinteles ca majoritar era sangerul. Stive de lazi pline cu sanger, si cativa avati rataciti, asta era pestele prins la ave pe Dunare. Daca mai era vreun salau, era bataie pe el. Crap cica n-au mai vazut de cand erau mici :D, iar la mare nu se prea duc. De obicei mai gasesc pe la ei chefal, stavrizi, si cred ca de anul asta am sa merg si eu la taparina, e foarte misto de pescuit la mare cand e vreme buna ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#7
Citat din: Vali din Martie 08, 2013, 08:04:52 PM
In Delta sunt destul de raspanditi. In septembrie cand eram cu Mihai si Tudor la Sf. Gheorghe, am fost la cherhana sa cumparam peste. Bineinteles ca majoritar era sangerul. Stive de lazi pline cu sanger, si cativa avati rataciti, asta era pestele prins la ave pe Dunare. Daca mai era vreun salau, era bataie pe el. Crap cica n-au mai vazut de cand erau mici :D, iar la mare nu se prea duc. De obicei mai gasesc pe la ei chefal, stavrizi, si cred ca de anul asta am sa merg si eu la taparina, e foarte misto de pescuit la mare cand e vreme buna ;).

Korekt raul e deja facut in delta. Singer cat cuprinde, ceva avat si un pic de salau acolo, specii care probabil nu sunt afectate. Da la noi in Romania manca tot poporul crap fitofag, asa ca ii tinem in control.  Sincer sa fiu nu e rau la gust! Mult mai bun decat ceapul salbatic.
Aici in Ontario cumparam mereu aceasta specie de la manazinul chinezesc. Il prindea chinezu' direct din acvariu pe cel aratat de mine, si ii canta ceva pe chinezeste cat il casapea.  Cand s-a interzis vanzarea "Bighead Carp" viu in ontario, in 2010 am fost foarte trist  :-\

ovidiu66

"sport sangeros" The Attack of the Jumping Asian Carp - Reel Shot TV

despre pangasius, este adevarat ce se scrie, ca este toxic, din cauza mediului foarte poluat unde creste?

Rumpi


eu nu sunt mare pescar da tot stiu ca crapul fitofag (chinezesc) si novacul sau sangerul sunt doua chestii diferite. unul haleste alge si altul haleste zooplancton adica animalute. problema e ca ambii sunt asa de asemanatori ca nu stiu care-i unu si care-i alalalt. numa ca ala care sare e fitofag. oricum mie nu-mi place neaparat crapul la gust, mai ales cel din lac asa ca nu-l vanez nici in rarele ocazii cand ies la braconat. prefer cleanul.
am in schimb un prieten in canada care nu are gusturile mele. si-a luat din romania scule de crap (zice ca acolo nu s-ar gasi ca nu-i vaneaza localnicii) si aprovizioneaza regulat familia cu zeci de kg de crap. de cand e in canada a devenit pescar pasionat, prinde si haleste tot ce misca pe acolo si zice ca niciodata nu a venit de la pescuit fara crap in portbagaj, indiferent ce voia el de fapt sa prinda. asa ca nu-i o problema ca nu se mai vinde singer viu la chinez, poti sa-i canti tu in timp ce-l casapesti. ceva de genul:

crapuuuuuuuuuulet de la Ontario / te-as hali da nu-ti stiu neamuuuuuuuuuuu/ jap jap jap solo de satar
fruuuuunza veeeeerde de crapcean / te-oi face fileu babaaaaaaaaaaaaaaaan/ zbic zbic zbic riff la cutitul de filetat

sau alte variatiuni pe tema dupa zona geografic-culturala de origine si/sau stilul muzical preferat.

Vali

#10
 ;D ;D ;D

Sa stii totusi ca sangerul si novacul sunt diferiti (ambii sunt crapi chinezesti).  Sangerul e fitofag, si sare dupa cum vedem in filme. E mai deschis la culoare si pe el apar zone rosii cand il prinzi, de aia ii spune sanger. Novacul e cel care se hraneste cu zooplancton, e mai capos si mai negricios la culoare, plus ca e linistit, nu sare. La gust e mai bun novacul, dar nici sangerul nu e de lepadat.

La noi sangerul are un renume prost, din cauza ca pe vremea lui Ceasca se prindea si se vindea doar peste mic, de la jumate pana la un kg, care era plin de oase foarte intepatoare, si lumea il evita. Insa un fileu de novac, pus o zi la saramura si facut apoi rasol cu mujdei de usturoi cu rosii, e mai mult decat yummy :).

LE: Despre crapul fitofag, banuiesc ca zici de cosas sau cteno, cel cu solzi mari si verzi, care nu e plat precum crapul comun (ciprinus carpio), ci lunguiet precum chefalul. Ala da peste, e unul din cei mai gustosi pesti pe care i-am mancat :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Rumpi


cred ca o sa ajungem sa vorbim in nume latinesti. oricum eu te cred pe cuvant deoarece pentru mine treaba-i simpla: daca e mare si gras e crap. daca e mic si slab e caras. ambii nu stau in varful listei mele de bucate, probabil deoarece crapul a fost intotdeauna din lac si cu foarte multa grasime iar carasii mici si cu oase extrem de multe. dar ma las dascalit cu placere, inclusiv in ceea ce priveste retetele.
iar despre pescuit ce sa zic. eu recunosc ca sunt cel mai prost pescar existent, care se duce odata pe an la braconat un clean sau un scobar pe care de obicei nu-i prinde. a trecut ceva vreme de cand am mancat peste prins de mine. aveam inca bat de piper.

solpet

#12
Citat din: Rumpi din Martie 09, 2013, 01:52:06 PM
crapuuuuuuuuuulet de la Ontario / te-as hali da nu-ti stiu neamuuuuuuuuuuu/ jap jap jap solo de satar
fruuuuunza veeeeerde de crapcean / te-oi face fileu babaaaaaaaaaaaaaaaan/ zbic zbic zbic riff la cutitul de filetat

Silviule, te asteptam la Song Contest-ul din cadrul Raid Romania 2013!
Atat muzica cat si versurile sugerate au sanse serioase de a  deveni  imnul nostru oficial :-)

De crap si instrumente de casapit ma ocup eu,
de versuri si interpretare - daca nu ne refuzi...tu! :-)

Mihaif99

Citat din: Rumpi din Martie 09, 2013, 01:52:06 PM

eu nu sunt mare pescar da tot stiu ca crapul fitofag (chinezesc) si novacul sau sangerul sunt doua chestii diferite. unul haleste alge si altul haleste zooplancton adica animalute. problema e ca ambii sunt asa de asemanatori ca nu stiu care-i unu si care-i alalalt. numa ca ala care sare e fitofag. oricum mie nu-mi place neaparat crapul la gust, mai ales cel din lac asa ca nu-l vanez nici in rarele ocazii cand ies la braconat. prefer cleanul.
am in schimb un prieten in canada care nu are gusturile mele. si-a luat din romania scule de crap (zice ca acolo nu s-ar gasi ca nu-i vaneaza localnicii) si aprovizioneaza regulat familia cu zeci de kg de crap. de cand e in canada a devenit pescar pasionat, prinde si haleste tot ce misca pe acolo si zice ca niciodata nu a venit de la pescuit fara crap in portbagaj, indiferent ce voia el de fapt sa prinda. asa ca nu-i o problema ca nu se mai vinde singer viu la chinez, poti sa-i canti tu in timp ce-l casapesti. ceva de genul:

crapuuuuuuuuuulet de la Ontario / te-as hali da nu-ti stiu neamuuuuuuuuuuu/ jap jap jap solo de satar
fruuuuunza veeeeerde de crapcean / te-oi face fileu babaaaaaaaaaaaaaaaan/ zbic zbic zbic riff la cutitul de filetat

sau alte variatiuni pe tema dupa zona geografic-culturala de origine si/sau stilul muzical preferat.

Nu-i acelasi lucru crapul salbatic, cu argintiul asta cu ochii ca Siverster Stalone. Nu prea e gustos salbaticul. Il pescuieste lumea de sport. SExemplarele de peste 20 kg sunt comune ;)
In Canada din fericire inca nu a patruns fitofagul.

Rumpi


din fericire pentru voi raidul l-ati pus asa sa nu fiu eu nici in car nici in caruta nici in teleguta. zic din fericire pentru ca daca vin eu sa cant o sa vasliti voi mai repede decat daca ar sta trei negri cu biciul pe spatele vostru si terminati raidul intr-o zi numai ca sa fiti cat mai departe de mine. mie imi este frica de reactia publicului, mai ales a celor care stiu sa faca noduri si au pomi sau catarge prin apropiere.  ;D
in preajma pescarilor ma feresc din principiu si sa deschid gura daramite sa cant ca astia sunt inarmati cu bete lungi pe care le folosesc discretionar asupra celor care le sperie pestele.
daca vreti voi va scriu versuri, va compun muzica, va repar instrumentele muzicale si va aplaud cand cantati, dar nu mai mult.

mihai stai linistit ca ajunge crapul chinezesc si in apele canadiene, no problem, va rezolva americanii cu ceva exemplare de la ei ca niste vecini buni ce sunt. da pana atunci imi pare rau ca suferi.