Legislatie pescuit

Creat de Florio, Martie 17, 2013, 10:59:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Betto


Florio

Citat din: Betto din Iunie 16, 2019, 01:29:21 PM
UN SECURIST pus de Vaca de Videle, Cătălin Țibuleac, numit guvernator ARBDD !!!... Va dati seama ce o sa fie ???...
https://adevarul.ro/locale/tulcea/delta-dunarii-nou-guvernator-numit-viorica-dancila-fost-sef-sri-tulcea-promoveaza-turismul-1_5d03a74e892c0bb0c65c769f/index.html

Va promova turismul, așa cum scrie, eu n-am nici o îndoială :) . Aici e vorba de competență, iar prim ministrul este un exemplu pentru toată echipa de conducere a guvernului. 
Important este că noul guvernator este din statul perpendicular, fiindcă am auzit că cel paralel este nașpa.
Eu mi-am tot făcut planuri de Grecia, fiindcă la scara vieții mele nu am timp să aștept și statul tangent, statul secant și alte forme statale din geometria guvernărilor haotice.

Alex1958

O vorba din batrani zice: Schimbarea domnilor- bucuria nebunilor!
Da' orisicat, mie unuia, cu "ecologistul" de pana acum, pe care lauda unor anume naluci il facuse din actor guvernator, mi se luase!
Abia il astept sa se bage in seama din nou prin reviste sau pe la F&H!

Zodiac

Pasi mici dar in directia buna ! Important e ca legea include si ''producerea, importul, deţinerea, comercializarea'' , nu numai utilizarea !

https://www.dcnews.ro/legea-privind-pescuitul-si-acvacultura--promulgata-de-klaus-iohannis_669896.html

Asteptam si legi contra ''producerii , importului , detinerii , comercializarii'' sculelor folosite de ''electricieni'' . Si poate pedepsite cu multa puscarie !

Alex1958

Salut Barcagii!

A venit sfarsitul anului si baietii de la ARBDD pun de sarbatori fericite!
https://ziaruldetulcea.ro/taxa-de-pescuit-in-delta-masura-impotriva-sacosarilor/

Bineinteles ca la acest fel de reuniuni nu a fost present nici un reprezentant al asociatiilor de pescari.
Noroc cu niste "Secretomani" ca am aflat si noi!

Haiduc

Salutare
"vor înțelege că această taxă propusă are și un rol de a selecta... caracterele ", a mai spus Ţibuleac."
Dar o lege pentru a selecta tampeniile  care ies pe gura unora cand vor fi taxate?
Oricum nu prea mai poti pescui decat pe Dunarea mare majoritatea canalelor sunt colmatate sau pline de tot felul de plase setci vintire copaci doborati in apa sa nu te bagi peste ei.....Auzi "sacoșari" astia mai au putin sa interzica si sa intre apa in tara ce magarie.
Numai de bine sa speram ca auzim.

Alex1958

Salut,
Ca nu poate fi gratuit permisul de pescuit recreativ este evident.
Ca trebuie stransi niste bani care sa se investeasca exclusiv in repopulari cu peste - dar obligatoriu acestea sa fie documentate, anuntate public si la ele sa asiste reprezentanti ai asociatiilor de pescari si presa - iarasi este bine!
Ca nu poate fi 100 de lei pe zi de pescar or sa-si dea seama cei de la ARBDD singuri! Pana si Raduta cu cei 50 lei/zi era mai modest!
Cred ca suntem inca la faza "aratatului pisicii!"
Ce nu prea inteleg, este de ce nu sunt scutiti de taxa numai cei care traiesc in incinta rezervatiei, ci toti locuitorii judetului!
Hai sa vedem cum ramane caci trebuie sa aprobe si Ministerul Mediului.

gabriel.c

Nu e rău ...dacă o sa reușească sa încaseze suma asta( eu sunt foarte sceptic) și dacă o sa o folosească corect ,atunci sigur o sa și prindem peste in Delta. 
Ca așa cum e acum (peste f puțin )eu cred ca și gratuit e cam scump sa ieși in Delta.
Proprietarii de pensiuni o sa aibă de suferit primii ,apoi noi pescarii o sa suferim de dorul baltiii (ca 100 pe zi e cam mult).
Electricienii și cei cu plasele sigur o sa fie multumiți ca o da mai scape de privirile "sacosarilor ".Neintelese sunt deciziile politicienilor nostri .
Numai de bine sa auzim.

12iuli34

Bună seara. In primul rănd nu este o masură care să ajute turismul din zonă. In al doilea rând proprietarii pensiunilor o să fie nemulțumiți. De noi pescarii, ce sămai vorbim. Se pare ca cei de la conducere nu prea au habar ce se întîmplă si nici nu vor să afle. Păi eu ca pescar sportiv să plătesc 100 ron /zi, eliberez toate capturile, iar nemernicii care bagă sute de metri de plase, peste cele câteva pentru care platesc, nu au nici o problemă. La fel și electricienii. Dar hai să le luăm noi banii la proștii ăia care prind pești și le dau drumul. Mai au puțin si îi mai și premiază pe cei care încalcă legea. Lege care are multe ambiguități, lege care dă posibilitate la multe interpretări, lege care în multe cazuri dă naștere la multe abuzuri și nedreptăți. Oare de ce nu putem să stăm strâmb și să dăm o lege dreaptă care sa rezolve într-o cât mai mare măsură problemele? Sper că cineva poate citește și prin forumurile astea și-și va apleca urechea și către noi. Noi OAMENII din această țară. Și când spun oameni spun oamenii care muncim cinstit, care plătim taxe, care dorim ca în timpul nostru liber să fim respectați pentru a putea să ne bucurăm de roadele muncii noastre, pentru a nu mai fi nevoiți să alergăm hăituiți de autorități fie că sunt locale s-au naționale.Î-mi pare rău daca am fost prea vehement in expunere mea, dar este ceea ce simt în condițiile date . O seară bună.

kama3

Eu propun retragerea statutului de Rezervatie a biosferei pentru Delta Dunarii.
Intr-o rezervatie nu se circula cu barci de sute de cai, nu se pescuieste comercial, nu exista electricieni, nu se contruieste haotic pana in buza apei si daca se construieste canalizarea si deseurile nu ajung direct in apa.
Pescuit in Delta Dunarii ar trebui sa insemne lotca propulsata cu rame, plase pescaresti legale, cherhanale.
Turism in Delta Dunarii ar trebui sa insemne case traditionale, mancare traditionala, plimbari cu lotca la rame sau cu caruta cu cai nu cu Corsare cu 200cp.
In Delta, cu exceptia bratelor navigabile ar trebui interzisa circulatia barcilor cu motoare termice. Cu exceptia bineinteles a mijloacelor de transport cu destinatie speciala - ambulante, pompieri, politie. Iar barcile celor cu atributii de control ar trebui sa aiba motoare mici pentru ca daca urmaresti barci cu vasle nu iti trebuie 100 de cai sa fugi dupa ele.20 sunt suficienti.

100 lei pe zi sau ce draq le mai da prin cap sunt masuri descurajante pentru oameni civilizati nu pentru a proteja Delta.
Delta o protejezi prin masuri adevarate nu luand bani de la pescarii sportivi.
Daca s-ar aplica masurile de mai sus n-ar fi nevoie de taxe si alte bazaconii.
Daca omul ar veni cu barca doar pana unde e sosea si de acolo ar da la rame pana la locul de pescuit, iar acolo e meserias si prinde, atunci sa ia tot ce prinde. Un unditar nu face paguba nici daca ia 100 de kile de peste. Un electrician e de 100 de ori mai nociv decat cel mai lacom pescar.


gabriel.c

Clar e ca permisul de pescuit in Delta nu poate fi gratuit ,dar nici sume de-astea aberante nu cred ca o sa se încaseze .Sigur o sa plătim ceva pentru a pescui in Delta.
Acum dacă suma va fi rezonabila și bănuții încasați o sa fie cheltuiți pentru repopulări etc. o sa plătim cu toții .

RaduD

Citat din: junior9007 din Decembrie 11, 2019, 07:30:04 PM
https://www.facebook.com/groups/AsociatiaBarciMotoare/permalink/747372299082465/
Nu stiu ce sa zic... dar nu prea inteleg...pare usor off topic ''Nu sunt permise activitati pescaresti
Discutii despre Fauna, Flora , Mediul Inconjurator, Ecologie etc care nu fac parte si referire la scopul Grupului.
• Orice referiri la domeniul pescuitului si a celor care il practica'' ... ceva gen asociatia soferilor de TIR dar neconsumatori de motorina (no offence)..? Sunt si barcagiu amator si pescar de ocazie (nemancator), deci nu prea corespund, nu-i asa?
Iar asta cu ''Promovarea Intereselor proprietarilor de ambarcatiuni'' pare cam ....
Revenind la subiect, o contributie rezonabila nu cred ca ar deranja prea multa lume. 100 lei/zi e probabil sperietoarea pentru a rasufla usurati cand va fi stabilita la jumatate sau mai putin sau deloc ... Asa, ca sa multumim ca ne-a salvat in intelepciunea sa milostiva, tot guvernantul suprem al electricienilor navali, ayatollahul inginerilor textili sau monofilari care se opun inca invadarii iminente a uscatului de catre pesti dar sa stim, totusi, ca ne-a trecut glontul pe la ureche...Desi exista o OUG 23/2008 care nu permite (inca) conditionarea pescuitului in orice habitat natural de plata vreunei taxe.. :-\

kama3

Problema pentru care multi se ataca nu e taxa in sine.
Problema e ca taxa se percepe fara a se oferi ceva in schimb.
Daca de banii aia s-ar face repopulari, s-ar combate braconajul, s-ar crea conditii mai bune prin amenajarea de rampe, prin decolmatare unor canale totul ar fi ok. Dar ca sa pui o taxa ca sa descurajezi sacosarii e clar bataie de joc.

Alex1958

Citat din: RaduD din Decembrie 11, 2019, 09:56:10 PM
Desi exista o OUG 23/2008 care nu permite (inca) conditionarea pescuitului in orice habitat natural de plata vreunei taxe.. :-\
Prietene,
Legile si ordonantele la noi se dau spre a fi incalcate.
In concesiunea lui Raduta, pe Chilia, carea durat pana in August 2018, se incasa 50 lei/zi pentru pescuit numai in habitate naturale.... Ce facea OUG 23/2008 atunci?