Legislatie pescuit

Creat de Florio, Martie 17, 2013, 10:59:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mike83

Pentru cei interesati s-a inceput emiterea permiselor de catre ANPA pe anul 2019

Mihai-Andrei Manea

Multumim mult de info! Si-au dat si ei seama ce prostie au facut in 2018 iar acum sunt " destule pentru toti".


Sent from my iPhone using Tapatalk

Florio

#92
Ieri am primit și eu două permise on-line, unul pentru Dunăre, celălalt pentru Deltă.
Permisele conțin un cod QR, așa că e suficientă copia printată a imaginii trimisă on-line. Probabil asta o fi fost ideea, să scoată cardurile, pentru a nu-și mai chinui funcționarii cu eliberarea față-n față cu avalanșa de pescari amatori.
Amatori de pește :) .

Personal, pescuiesc în general nimic, încadrându-mă perfect în expresia "dau la pește".
Fiindcă întotdauna dau. Momeală de toate felurile. De luat ceva, nu prea. :)
Dar dacă o dată într-un an, am un băț în mână, devin amendabil fără permisul acesta.

Într-adevăr, site-ul agenției a fost în parte blocat până noaptea.
N-am înțeles metoda de a le atribui gratuit. Experiența mea este că dacă ai primit ceva gratuit, vei plăti mai târziu, mai mult.


Alex1958

Salut,
Eu unul n-am putut accesa site-ul.
In zona Prahova sunt niste zvonuri ca s-a epuizat numarul de premise; oamenii isi suna prietenii din alte judete indepartate de Dunare sa obtina ANPA asta gratuity.
100% de accord cu Florio, vom plati mai scump decat face permisul asta gratuit!

Sam

Ziua buna tuturor!
Am reusit ieri, fara probleme, sa obtin de pe site-ul ddbra.ro permisul de pescuit recreativ (gratuit) si pe cel de acces in rezervatie (30 RON pana la sfarsitul anului).
Am vrut sa emit si permisul de acces pentru nave si ambarcatiuni (100 RON pana la sfarsitul anului), dar m-am oprit, deoarece rubricile care trebuie completate sunt gandite pentru ambarcatiuni inmatriculate. Eu voi avea in curand o barca open, mai scurta de 7 m si cu un motor de 20 CP, care nu va fi inmatriculata, dar pentru care as dori sa obtin online permisul de acces in rezervatie. Aveti idee daca este suficient sa completez doar datele pe care le am si restul sa le las necompletate? Ceva de genul asta:
-   Certificat de ambarcatiune/nr. de inmatriculare: Nu completez nimic
-   Capacitate motor: 20 CP
-   Tipul/Numele ambarcatiunii: Barca open/Fara nume
-   Portul de inmatriculare: Nu completez nimic
-   Scopul: Pescuit recreativ, turism
-   Proprietar: Numele meu
-   Localitate domiciliu/Sediu: adresa mea de domiciliu
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!


Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Danv

In dreptul rubricilor in care nu ai ce date completa scrii:"fara".Spor!

Sam

Multumesc, Danv!
Asa am facut si l-am emis acum!
Numai bine!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Florio

Citat din: Sam din Mai 10, 2019, 10:06:59 AM
Ziua buna tuturor!
Am reusit ieri, fara probleme, sa obtin de pe site-ul ddbra.ro permisul de pescuit recreativ (gratuit) si pe cel de acces in rezervatie (30 RON pana la sfarsitul anului).
Am vrut sa emit si permisul de acces pentru nave si ambarcatiuni (100 RON pana la sfarsitul anului), dar m-am oprit, deoarece rubricile care trebuie completate sunt gandite pentru ambarcatiuni inmatriculate. Eu voi avea in curand o barca open, mai scurta de 7 m si cu un motor de 20 CP, care nu va fi inmatriculata, dar pentru care as dori sa obtin online permisul de acces in rezervatie. Aveti idee daca este suficient sa completez doar datele pe care le am si restul sa le las necompletate? Ceva de genul asta:
-   Certificat de ambarcatiune/nr. de inmatriculare: Nu completez nimic
-   Capacitate motor: 20 CP
-   Tipul/Numele ambarcatiunii: Barca open/Fara nume
-   Portul de inmatriculare: Nu completez nimic
-   Scopul: Pescuit recreativ, turism
-   Proprietar: Numele meu
-   Localitate domiciliu/Sediu: adresa mea de domiciliu
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!


Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Cred că e bine să scrii tipul bărcii ori nume fabricant, măcar. Pentru a fi totuși o legătură între permis și barca ta.
Am înțeles că l-ai obținut, este ok avându-l. Am menționat asta pentru colegii aflați în această situație, pentru a evita eventuale discuții de lămurire a celor ce vin în control.

mariusm piesenoi111

 Nici nu mai e activ butonul de obtine permis pe mizeria aia de site ANPA

timberland0910

Citat din: mariusm piesenoi111 din Mai 11, 2019, 10:51:43 AM
Nici nu mai e activ butonul de obtine permis pe mizeria aia de site ANPA

Eu am reusit pana la pasul 7 si acolo cand sa dau open nu mai face nimic 😐 . Asa si la tine ?

mariusm piesenoi111

Nuuuu....tu ai avut activitate....
La pasul doi ...gata la mine

timberland0910

Citat din: mariusm piesenoi111 din Mai 11, 2019, 02:28:27 PM
Nuuuu....tu ai avut activitate....
La pasul doi ...gata la mine

Am reusit acum 😜


Sam

O fi bine, o fi rau?


Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Intersect

Born to fish,forced to work!!!