Amintiri

Creat de bluewave, August 01, 2014, 09:44:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bluewave

Locul copilariei mele ... faleza a disparul, plaja la fel ... apare soseaua !!!
"No Whistling on Board"

Ciby

Eu unul nu recunosc locul! Nu ne spui si noua locatia?

bluewave

Faleza Nord -Constanta ( digul mic sau "teava de la delfinariu" ).
"No Whistling on Board"

byteworks

Eu stiu ca esti din Constanta si tot n-am recunoscut nimic in poze! Ce-i cu soseaua, ce-i cu locul, povesteste!

Captan

Se lucreaza la constructia soselei pe malul marii, va unii P.Tomis cu Mamaia. Se lucreaza tare si in larg la indiguiri si protectie a coastei.Din pacate nu-i ajuta vremea ,pe mare.

cristiantutuianu

Salutare
Daca nu fac treaba buna o sa fie permanent in reparatie prea minunata sosea.
In prima poza postata de bluewave se vede pe apa o (draga probabil sau nu stiu cum ii spune in Olanda) exact in zona aia a fost "plantat" un dig din stabilopozi .Imi aduc aminte foarte bine ca digul iesea din apa aproximativ 1,5 metri cand au terminat lucrarea dupa cateva furtuni a ramas doar 20 de cm deasupra apei .Imi placea enorm sa inot pana la el si sa privesc plaja ingusta si faleza ........ amintiri.Lucrarea se desfasura sub ochi mei pentru ca locuiam in primul bloc turn care se vede in apropierea micutului dig care se vedein poza
Vara era super plaja la doi pasi plecam din casa in slip cu prosopul pe umar dar iarna era groaznic
Cine stie zona  Str.Uniri este  paralela cu malul mari aproximativ la jumatatea distantei dintre Bld.Mamaia si malul mari .Iarna  daca ploua si batea "ajutorul sovietic" pe Str.Uniri era "OK" dar cand ajungeam sa intru in scara blocului incepea patinajul artistic , mersul in patru labe sa pot intra in scara blocului (un nene das"tept tare a proiectat blocul cu intrarea pe NORD ......Blocul BM 17).Cat am locuit in zona aia vedeam cum se degradeaza malul de la zi la zi .Acolo am vazut ce putere are marea ,dupa o furtuna serioasa marea a rupt .....Imaginativa un panou de 1,7m x 0,6 m gros de 10 cm carat de valuri panou care nu am reusit sa il misc cu inca 5 persoane ,in idea de a face loc pe plaja
Asa ca ....sa nu fie bani bagati aiurea in sosea (sa vezi concurs de cea mai tare fotografie cu valuri pe preaminunata sosea ...)

Moshu

Nascut si crescut fiind in zona am vazut si trait asa-zisa evolutie a zonei, partial utila/benefica (igienizare si protectie) si partial necesara (satisfacerea cererii de locuinte in continua crestere) ... Lucrarile au inceput pe vremea "impuscatului" ('79-'80 si au fost sistate undeva in '86-'87), iar planul de urbanism prevedea taluzarea si consolidarea malului (realizata deja in anii anteriori pe portiunea Zorile - "securitate", singura portiune care, dpmdv, a trecut testul timpului in ceea ce priveste rezistenta si durabilitatea pe langa estetica placuta) pana la "Pescarie" / Faleza Nord -, constructia blocurilor de locuinte (ansambluri rezidentiale?) din dreptul strazii Ecoului si pana in spate la "ONT" pentru cine cunoaste zona, si realizarea digurilor de protectie, atat cele din larg cat si a "T"-ul de la "Spartura"/3 Papuci, digul de la "securitate", cel din dreptul strazii Ion Ratiu si cel de la cap de linie tramvai. S-a lucrat mult, "romaneste" (bine si prost deopotriva) insa mult mai "cu cap" decat ceea ce s-a facut dupa anii '90 (sa amintesc de lucrarile de consolidare a malului din zona strazii Traian cu care se chinuie administratia locala de vreo 10-12 ani ???) ...
In ceea ce priveste "soseaua de coasta" ce urmeaza sa lege Portul Tomis de Mamaia, personal nu-i vad utilitatea pentru ca nu vad ce trafic ar putea prelua. Daca ma gandesc insa la imensele fonduri "necesare" constructiei precum si la nevoia acuta de consolidare a malului in zonele in care "potentatii zilei" si-au construit "micile" vile, parca-parca incep sa-i intrevad "utilitatea" ...
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Captan

Am vazut ca se lucreaza la digul scufundat de la Pescarie, am trecut personal si ,fundul, se ridica de la 7 m la 1,5 m si e plin de pesti pe acolo.
Primul proiect a fost de sosea suspendata pe deasupra marii, paralela cu tarmul, dar din cauza disputelor politice s-au taiat fondurile. Proiectul actual se face cu fonduri UE, si ,norma, ne asteptam ca 75% din bani sa dispara in buzunarele "alesilor", iar treaba sa se faca mai mult de mantuiala, vezi soseaua faleza spre P.Tomis.

bluewave

"Imi aduc aminte foarte bine ca digul iesea din apa aproximativ 1,5 metri cand au terminat lucrarea dupa cateva furtuni a ramas doar 20 de cm deasupra apei .Imi placea enorm sa inot pana la el si sa privesc plaja ingusta si faleza ........ amintiri.Lucrarea se desfasura sub ochi mei pentru ca locuiam in primul bloc turn care se vede in apropierea micutului dig care se vedein poza".
se pare ca acel "sport" l-am practicat si eu, cu tovarasii din unirii 70 ( pentru cine stie ...scara de deasupra frizeriei ).

cat despre acel utilaj din poze , se pare ca el lucreaza mult mai la larg de stabilopozi disparuti dintre diguri.
cat despre vilele aparute pe digul din fata "duplex-urilor", nu am inteles niciodata cum poti construi o casa pe un morman de daramaturi ( umplutura acelui dig este din ce s-a demolat prin oras la vremea respectiva).
"No Whistling on Board"