stift-ul pin si siguranta pt elicie

Creat de kistler, Noiembrie 18, 2012, 07:09:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kistler

As dori sa stiu de unde pot cumpara stift-ul pin si siguranta pt elicie (nu stiu daca asa se numesc exact) pt un motor de barca Suzuki DT8 2t si un motor Mercury de 3,5cp 2t.
Atasez niste poze cu piesele.

Mihai Irimia

E greu sa-l gasesti, e mai simplu sa-l faci, ideea e ca trebuie sa fie din alama  in caz de lovitura, se distruge si protejeaza elicea si transmisia, e bine sa ai de rezerva la tine vreo 2.

ionitzady

zi si tu ce lungime  si ce diametrul .......

Mihai Irimia

Pai....e simplu, iei un shubler, ideea e sa nu joace ca o sa bata in bolt pana il termina, iei diametrul interior si lungimea..eu cand nu aveam strunguletz, am prins bucata de bolt in bormasina si in cealalta mana tineam o bucata de smirghel, nu-ti trebuie o tehnologie anume, parca 6mm era dar lungimea nu o mai stiu, o masori dupa cele doua canale de pe elice, vergea deaia se gaseste pe la magazin, sau la rusi cum spunem noi, numai ca o gasesti lunga la vreo 2 metri, poate gasesti capete pe la strungari, nimeni nu cred ca se sinchiseste sa aduca bolturi deala la magazin, numai nu incercati sa faceti din otel, nu-i buna ideea, asa il faceau ei direct.

kistler

Multumesc pt idei. Intre timp am rezolvat cu un strungar.

Mihai Irimia

Ai reusit? Daca luai de la sovietici din piata o vergea de 2 m, faceai bolturi pentru toata trupa de pe capcompas!!! ;D