Aragaz - arzator + butelie si Cort 3-4 persoane. CUMPAR

Creat de stavride, Aprilie 09, 2013, 03:27:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

stavride

Doresc sa cumpar un aragaz-arzator cu butelie pentru turele de caiac. Ce doresc de la el? :)
Sa fiarba litrul ala de apa (sau mancare) in cat mai scurt timp. Voi ce modele aveti (daca sunteti multumiti de el) sau ce doriti sa va luati (daca nu aveti inca).

In plus, caut un cort cu antreu pentru patru persoane, al carui baza sa NU fie mai mica de 210x210. Daca stiti vreo firma-magazin care are asa ceva, recomandati-mi si mie ceva va rog.

Multumesc x 2
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

corsarul

#1
Salutare !
Eu folosesc un arzator de genul (poza), iar ca butelie ,una de 10kg .
Arzatorul m-a costat 25 ron si l-am cumparat din Doraly Buc.
Tot la Doraly, exista un stand cu foarte multe modele de corturi RCO.

Chiar vroiam sa deschid un topic pe aceasta tema: "corturi".....ptr. ca, banuiesc ca foarte multi dintre noi sunt interesati de calitate, dimensiuni, confort al acestor "locuinte" provizorii.

Pentru mine, un cort confortabil este acela care poti sta in picioare, cu antreu, unde poti pune o masa si cateva scaune ....si sa aiba si vre-o doua camere ;D.

Florio

Corsare, esti mortal ! :)
Utilajul tau este excelent, dar lui Razvan ii trebuie unul pe care sa il duca in caiac .
Butelia aia de 10 kg e epica ! :D

Razvan, eu am cumparat mai multe feluri de arzatoare mici, usor de luat in caiac. Toate m-au dezamagit in scurt timp, de la cele cumparate din targurile bucurestene, pana la cele din Dragonul Rosu sau Bucur Obor . Ba ardeau prost, ba ardeau bine dar scapau gaz, ba nu erau protejate si flacara iesea de sub ibric la orice mica adiere.
  Pentru acest an voi merge pe varianta cea scumpa, de la Decathlon. Pentru ca arde bine, incalzeste mult mai rapid si rezista in timp. Calitatile astea fac investitia din scumpa initial,  ieftina .

Despre corturi mai e de discutat, nici eu nu sunt foarte bine edificat, fiindca oferta e extraordinar de mare si mie toate imi par bune :)

Succes x4 !

stavride

#3
Acum am realizat ca aragazul Corsarului este ...aragaz.
Mi se pare ca, de la Decathlon are arzator, Radu Hoinar ?!
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Florio

Pe asta l-am vazut "la treaba " : http://www.decathlon.ro/RO/duo-stove-180159545/

Stiu ca face flacara consistenta si are butelie cu filet, nu scapa gaz ca acelea clasice care se inteapa.

corsarul

Citat din: Florio din Aprilie 09, 2013, 06:47:14 PM
Corsare, esti mortal ! :)
Utilajul tau este excelent, dar lui Razvan ii trebuie unul pe care sa il duca in caiac .
Butelia aia de 10 kg e epica ! :D


Oups !...asa este ! ;D

kmbh69

Eu am luat in 2010 un arzator Edelrid (un model pliant, german), cu butelie Primus (cu amestec de propan si butan, care are putere calorica mult mai mare) de la magazinul Altisport din Cluj (fostul magazin Atta).  Un astfel de arzator a fost cam 125 RON, iar o butelie (modelul de unica utilizare, cam dublu de mare fata de cele doar pe butan) cam 7,5 euro. Tot ansamblul e foarte usor de transportat.
In barca folosesc acum un arzator fix, cu montare semicardanica, cu doua focuri, pe spirt, e mai sigur, decat sa-mi scape gaz vreun furtun de la butelie.

Ciby

Citat din: corsarul din Aprilie 09, 2013, 07:38:04 PM
Citat din: Florio din Aprilie 09, 2013, 06:47:14 PM
Corsare, esti mortal ! :)
Utilajul tau este excelent, dar lui Razvan ii trebuie unul pe care sa il duca in caiac .
Butelia aia de 10 kg e epica ! :D


Oups !...asa este ! ;D

Ha, Ha!
Epic, intradevar.
Dar la o barca mare si vreo saptamana de stat in balta este excelent. Iar acasa, pui cazanul pe el si distilezi boasca. Foarte practic si bun la casa omului. Am si eu un arzator de 600W de la sobele pe gaze, adaptat pentru butelie pe care-l folosesc cum am spus mai sus, dar inca nu l-am luat in delta. Pentru asta am o butelie de 5L cu arzator, dar barca mea nu este caiac asa ca n-o pot recomanda Corsarului. Dar un trepied cu un lant subtire pe care sa atarne ceaunul pot sa-i recomand. Si un foc de lemne!

Mihaif99

#8
Eu Folosesc un VauDe Markill cred ca ii zice. Cu butelie mica. Fierbe destul de repede

La fel ca si kmbh69 trec inapoi pe spirt. Am un arzator Trangia, destul de ok, dar vreau sa experimentez cu un arzator jet pe care vreau sa il construiesc din cutii de aliminu. Sunt instructiuni pe youtube.

Daca viteza de fierbere e prioritatea, un arzator cu butelie cu un amestec propan butan propan. Cifra calorica e foarte apropiata, doar ca butanul nu se vaporizeaza/nu arde cand e frig.
Mai exista si optiunea cu rezervor de combustibil lichid separat, dar trebuie curatat, intretinut etc.
Mai sunt si optimusurile cu benzina daca chiar vrei putere serioasa. http://www.optimusstoves.com/seen/optimus-products/products/katadynshopconnect/optimus-outdoor-kocher/optimus-svea/

Uite aici cate vrei, sa tot citesti  http://zenstoves.net/Petrol.htm

stavride

#9
Mihai, la Trangia pe care il ai folosesti butelii sau spirtiera lui?
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

#10
Citat din: stavride din Aprilie 10, 2013, 06:31:19 PM
Migai, la Trangia pe care il ai folosesti butelii sau spirtiera lui?

Pai exact atata am de la Trangia, spirtiera aceea de bronz. E cam greutza si nu e asa de eficienta, dar pentru ce  imi trebuie mie merge. Pina imi construiesc un arzator jet, eficient, cu tiraj fortat, o voi folosi pe asta.

stavride

Cei de la Trangia au si arzator pe gaz pentru ce avem noi :).
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

dan dragos

Citat din: Mihaif99 din Aprilie 10, 2013, 08:47:06 PM
Citat din: stavride din Aprilie 10, 2013, 06:31:19 PM
Migai, la Trangia pe care il ai folosesti butelii sau spirtiera lui?

Pai exact atata am de la Trangia, spirtiera aceea de bronz.
exista si trangia varianta militara: Swedish Army Trangia stove and mess kit
este in doua variante, cu vasele din aluminiu sau inox, se gaseau si in romania.
pentru spirt recomand trangia. (cu spirt sanitar fierbe 900 ml sub 10 min, cu alcool tehnic si mai repede). mi-am luat mai demult un arzator pe gaz de la ei, dar nu l-am folosit inca. are cineva si l-a folosit ?

ps. pe net sunt instructiuni sa iti faci arzatoare pe spirt din cutii de al de la bere sau sucuri - si cica sunt f. eficiente. in mod sigur nu ducem lipsa de materie prima pe malurile apelor

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

#14
Vesi si aici. E foarte eficient si mic

http://www.outdoorfair.de/p-en-1802-markill-hot-shot-kocher.aspx?VariantID=3459

Am si snow-peak-ul ca al nomadului si ceva identic cu primus-ul pliant. Dar tot pe Vaude Markill hot shot ma bazez si pe spirtiera. Mai am un sistem de conversie butelii perforate la butelii surub, tot VauDe. E misto, daca te gandesti ca perforatele sunt super ieftine. Perforatele sunt in general butan daca nu ma insel, deci bune la peste 0 grade.