godila

Creat de gigitolan, August 20, 2013, 08:01:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gigitolan

Salutare dragi colegi

Tocmai m-am intors dintr-o minivacanta petrecuta cu familia si barca noastra la lacul Bezid. Cum vantul nu prea era prezent la datorie (cu exceptia orelor de la apusul pana la rasaritul soarelui, ceea ce m-a initiat in navigatia cu vele la lumina lunii) intr-una din zile am hotarat sa incerc metoda de propulsie cu o singura rama (yuloh sau godila) specifica popoarelor asiatice. Am improvizat o astfel de rama dintr-o vasla si o teava de aluminiu matisite laolalta cu o pana de lemn care sa asigure curbura axului ramei. In aceeasi nota am facut si suportul ramei de pe oglinda barcii: un bloc de lemn cu o gaura pentru furchet prins cu menghine cu surub de oglinda. Rezultatul a fost surprinzator si se poate vedea mai jos cu scuzele de rigoare pentru operatorul video caruia ii cam tremura  mana.
https://www.dropbox.com/s/z2h0kwuudonkax5/DSCF9278.AVI
https://www.dropbox.com/sh/fadsvft1a...G/DSCF9286.JPG

gvincentiu

#1
Cu drepturile rezervate OCH, am postat un videoclip educativ cu sculling.
La cerere il voi sterge. Pana atunci succes la sculling (ce aiurea suna, chiar si cand de-abia il silabisesti) si incheieturi puternice (ah, nu din nou!). O sa se ia Buciu de mine...
http://youtu.be/4ayABjlFmbU
Ganduri bune !

gigitolan

Ce ti-e dom'le si cu limbile astea... De-aia am preferat termenul de godila, cat despre lucrul cu ea, parca se numeste godilat (ceea ce te poate duce cu gandul la gadilat :) ) Eh, Eh....
Intr-adevar miscarea solicita destul de mult incheietura mainii dar pentru asta s-a inventat scullmatix dispozitiv pe care l-am improvizat cu mijloacele la indemana pe malul lacului. In acelasi scop se mai foloseste si curbarea manerului godilei.

Vali

Multumim Gigi pentru idee, e un subiect foarte interesant. Din ce-mi amintesc, miscarea vaslei simuleaza miscarea unei semi-pale de elice prin apa, numai ca miscarea e alternativa, nu continua.

Ca utilitate, cred ca sistemul e binevenit la un velier mic - iola, lotca + parus, pocket cruiser, atunci cand e nevoie sa se deplaseze pe distante mici - la iesirea de la debarcader pana se ridica velele, la acostare, sau la evitarea vreunei nave mai mari pe Dunare. Asta deoarece vaslitul normal este destul de incomod la aceste tipuri de barci, bineinteles cu exceptia lotcii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Orafaz avea ceva asemanator pe Hoezo. Adica un furchet in pupa si o rama lunga pe undeva prin barca. Cred ca olandezul stia cu ce se maninca treaba asta. Am incercat si eu o data si n -am reusit nimic! Rama era perfect dreapta si dispozitivul de fixare era un simplu furchet. Poate de asta nu mi -a iesit miscarea.  :)
Dupa cum spune poetul:

Ti -as da marea, ti -as da sarea,
Numai ca sa -ti prind miscarea!  ;)

gigitolan

uite aici si unealta si miscarea

pelicanul

Citat din: gigitolan din August 23, 2013, 04:09:29 PM
uite aici si unealta si miscarea

Cred ca e o greseala cu linkul "aici", nu se deschide nimic.

gigitolan