*

Autor Subiect: Simple Machines Forum  (Citit de 46077 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Danillo

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
    • Vezi Profilul
Re: Simple Machines Forum
« Răspuns #180 : Decembrie 25, 2016, 06:31:11 pm »
Eu sunt membru pe mai multe forumuri folosind tapatak, dar doar aici am probleme....ma depaseste.

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

Vali

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 3423
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #181 : Decembrie 30, 2016, 11:25:54 am »
Salutare, in noaptea si dimineata asta au fost ceva probleme cu serverul, care dupa cum se vede au fost deja rezolvate de Gupi, caruia ii multumesc.

I-am spus lui Gupi si despre Tapatalk, cu mentiunea ca nu e urgent. Asta e, sper sa nu ma fugariti :), dar eu nu stiu si nici nu vreau sa stiu ce e aia Tapatalk :P.
"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce." - Mark Twain.

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #182 : Ianuarie 24, 2017, 10:24:30 pm »
Atentie ca a fost cazut serverul din cauza ocuparii totale a spatiului fizic disponibil. Asa ca rugamintea e, cel putin o perioada pana rezolva Gupi, sa postam strict daca e necesar.
Asa ca mai bine luam o pauza de la petrecerea cu Olanda si restul de veselii de acolo, urmand sa continuam cand ne da Gupi acceptul ;).
"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce." - Mark Twain.

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #183 : Ianuarie 25, 2017, 07:08:21 am »
Gata, putem sa ne facem iar de cap :). S-a rezolvat de aseara. Multumim lui Gupi.
Daca mai apar probleme, va rugam sa scrieti aici. Va rog sa ne spuneti daca Tapatalk merge ok, fiindca eu nu-l folosesc si deci nu stiu cum sta treaba.

Dbr

• Hero Member
  • Mesaje postate: 592
  • Daca apa nu e , nimic nu e !
    • Vezi Profilul
« Răspuns #184 : Ianuarie 25, 2017, 07:47:44 am »
Salutare,
Vali, nu stiu unde scriai tu la un moment dat ca pozele cu rezolutie mare incarca forumul. Eu personal editez pozele inainte sa le postez, in rezolutie mica. Dar nu cred ca toti fac acelasi lucru, pentru ca in unele topicuri cand deschid cate o foto se face cat ecranul :o. Nu se poate face ceva sa fie editate automat la postare?

drmarius

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 286
    • Vezi Profilul
« Răspuns #185 : Ianuarie 25, 2017, 11:01:03 am »
Teoretic nu sunt probleme. Eu pozele le urc pe flickr si aici doar adaug un link. Inainte doar aleg dimensiunea pentru afisare sa nu dau peste cap monitoarele cu rezolutie mica.

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #186 : Ianuarie 25, 2017, 11:07:46 am »
Din pacate in SMF nu merge editarea automata a pozelor prea mari uploadate pe forum. Asa ca solutia e micsorarea rezolutiei pozelor "la mana". Eu folosesc pentru asta Photofiltre, o versiune mai veche, mica si rapida, pe care o gasiti aici: https://we.tl/VOpcxkK9r3 .

Chiar mi-a spus Gupi ca principalul motiv pentru care se ajunge la limita spatiului sunt pozele de rezolutie mare. Asa ca rugamintea e sa modificam in Photofiltre  (sau altfel) rezolutia inainte de a uploada pozele care sunt prea mari. In plus, e bine sa evitam imaginile bitmap (bmp), fiind cele mai mari ca dimensiune.

Solutia lui drmarius e cea mai buna, fiindca nu se incarca deloc spatiul forumului (pozele sunt pe alt server - flickr, photobucket etc). Ca sa se vada pe forum, trebuie doar selectat linkul si dat click pe pictograma cu Mona Lisa:

drmarius

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 286
    • Vezi Profilul
« Răspuns #187 : Ianuarie 25, 2017, 11:24:01 am »
Pe flickr genereaza direct linkul cu tot cu cod .

Vali daca vrei fac un tutorial pentru flickr.

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #188 : Ianuarie 25, 2017, 12:20:52 pm »
Chiar ar fi bine, facem un topic nou, tot aici, la feedback despre forum: https://forum.capcompas.ro/index.php/board,59.0.html
Multumim anticipat Marius :).

bluewave

• Regie proprie
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 288
  • No Whistling on Board
    • Vezi Profilul
    • InDaNet.Ro
« Răspuns #189 : Ianuarie 25, 2017, 06:12:32 pm »
hello,
din cate vad merge forumul pe tatapalk folosind android , dar specific , versiunea folosita de mine este cea pro.
"No Whistling on Board"

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #190 : Iulie 26, 2017, 12:57:51 pm »
In urma vijeliei de ieri, la Galati nu e net, acum scriu cu greu de pe telefon. Asa ca nu pot sa raspund la subiect celor in nevoie, deci putina rabdare pana isi revine treaba.

timberland0910

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 340
    • Vezi Profilul
« Răspuns #191 : Iulie 26, 2017, 10:05:04 pm »
Gata, putem sa ne facem iar de cap :). S-a rezolvat de aseara. Multumim lui Gupi.
Daca mai apar probleme, va rugam sa scrieti aici. Va rog sa ne spuneti daca Tapatalk merge ok, fiindca eu nu-l folosesc si deci nu stiu cum sta treaba.
[/quot

Tapatalk is good 😉

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #192 : Noiembrie 01, 2017, 08:46:32 am »
Azi dimineata a fost o mica problema cu accesul la forum, rezolvata deja de Gupi, caruia ii multumim:).

Haiduc

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 318
    • Vezi Profilul
« Răspuns #193 : Noiembrie 01, 2017, 09:55:45 am »

Sa traiasca baietii si multa sanatate

Vali

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #194 : Iulie 10, 2018, 02:52:39 pm »
Au fost ceva probleme cu baza de date. Scuze pentru pauza :).

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

euromarketro

August 06, 2018, 01:46:28 am
stimati colegi, am nevoie de experienta si sfatul vostru, ma puteti ajuta? ... sper sa nu fiu prea insistent
https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1481.msg47377/topicseen.html#new

Vali

August 03, 2018, 02:10:31 pm
Capitane, cauta pe forum, e un aviz care interzice circulatia cu barci neinscrise pe senal.

capitanu

August 03, 2018, 11:08:18 am
Salut, despre ce aviz este vorba si unde a aparut. Pe AFDJ nu am vazut nimic. Ma uit destul de des. O zi frumoasa.

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 46665
  • Total Subiecte: 2398
  • Online Today: 70
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 2
Guests: 74
Total: 76