Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

#90
http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=45.362760&lon=29.039612&z=13&m=b aici se vad ostroavele, si din ce-mi amintesc cred ca sunt ale noastre.
Iar despre Ismail, pe vremuri (inainte de Diktatul de la Viena) era la fel ca Galatiul si Braila, dpdv economico-social (acum e ramas totusi in urma, in ciuda aparentelor). Eu sunt foarte interesat sa ajung la Valkov, "Venetia Deltei Dunarii", peste Dunare de Periprava: de acolo se trage tot neamul meu din partea lui taica-miu.

LE: am gasit pe wikipedia, ostroavele in cauza apartin ucrainienilor. E adevarat ca a fost solicitata restituirea lor (inainte de 1940 erau ale noastre), dar solutia data de curtea internationala de justitie a fost in favoarea Ucrainei: http://ro.wikipedia.org/wiki/Frontiera_între_România_și_Ucraina
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pupezica

Poate va mira sau... poate pe unii ii bucura    :) :) :)  ;) ;) ;) tacerea mea... Dupa o munca enorma, pe care jur sa nu mai fiu nevoit sa o fac, am reusit sa organizez pe zile, respectiv pe ture, un "material fotografic" de circa 537 GB, reprezentand pozele interesante facute de mine si de Pilotul meu in Delta in cele peste 100 de ture !!!

Acum, cu ajutorul lui Dumnezeu, voi purcede la "descrieri" pe Ghidul Deltei Dunarii http://www.ghiduldelteidunarii.ro/... Descrieri de canale si lacuri...

Pentru mine reprezinta un moment important... trecerea de la categoria "amatori" la categoria "profesionisti", cu riscul de a starni zambete   :) :) :) si cu bucuria de a le genera  ;D ;D ;D

P. S. Ceea ce poti oferi, conteaza. Rezultatele conteaza. "Altceva" , nimic.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Pentru a crea un topic nou pe Forum GDD http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=2983(intru-cat am vazut ca mai multi utilizatori intampina dificultati) am creat o pagina "Tutorial" : Tutorial 1 Forum GDD – Make New Topic http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=3071
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

In urma "organizarii" materialului fotografic, am dat peste niste imagini foarte interesante, as spune inedite  ;) ;) ;)  din 2012, surprinse din pacate cu telefonul mobil in Tura in Delta 02.09.2012 – O "zbenguiala" prin Lacurile Gorgovei, completata de o iesire pe Razelm prin Mustaca http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=3064

Pentru ca iubitorii de ture in Delta sa stie ce-i asteapta in vara, respectiv toamna aceasta, am scris un nou post pe Ghidul Deltei Dunarii, in stransa legatura cu imaginile despre care va vorbeam : 02.09.2012 – Un episod inedit : O "zbenguiala" prin Lacurile Gorgovei – Ce inseamna Delta Dunarii pe "ape mici"... http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=3074

Vizionare placuta !!!  :D :D :D
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Vazand scaderea dramatica a Dunarii, am decis sa hoinarim un pic prin Delta de Sud... unde, in mod normal, este apa chiar si pe "ape mici". Si daca tot ajungeam in zona, am facut si o baie la Perisor !!!  O mare linistita, curata, un pic rece, insa Perisorul este dezolant prin mizeria care se acumuleaza constant acolo si pe care nu o ia nimeni...  :-[ :-[ :-[  >:( >:( >:(

Apoi am dat o raita prin... "Taramul Demonilor"  ;) ;) ;) , cu multa strangere de inima   :) :) :), dar cu curaj si determinare   8) 8) 8) !!! Din fericire n-am intalnit nici un demon...  ;D ;D ;D

Si, pentru ca aventura sa fie completa, am explorat si niste canale noi in Delta de Sud, descoperind si o iesire noua si fara diguri submersate pe Razelm.

Apoi am revenit in Delta Centrala, in cateva locuri consacrate de bibaneala...

Tura, publicata intr-o faza incipienta  , o gasiti aici : Tura in Delta 03.08.2013 – Vestul Deltei de Sud : "Taramul Demonilor" http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=3075

Pe de alta parte, aveti NOUTATI importante zic eu, in sectiunea News http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=612 de pe Ghidul Deltei Dunarii
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Vali

S-ar putea spune fara retinere " O, ce veste minunata" :). M-am uitat de cateva ori pe vremuri pe imaginile din satelit si am remarcat si eu acea iesire in Holbina: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.873192&lon=29.089522&z=16&m=b . Insa n-am avut (inca) ocazia sa ajung in zona.

Prima intrebare ar fi care e adancimea la acea iesire in Holbina. Avantajul ar fi ca e o zona mult mai adapostita decat gura Dunavat sau Mustaca, sau chiar decat gura Dranovului. Ca sa nu mai spunem de absenta digurilor submerse. Insa din ceea ce stiam, adancimile in golful Holbina sunt mici, si culmea e ca ma gandeam ca ar fi bine de mers pe acolo cu velierul. Daca apa e prea mica, nu se prea poate merge la vele cu derivorul coborat.

A 2-a intrebare e care e adancimea si cat de impadurit e canalul care pleaca din Dunavat si coboara intersectand Mustaca pana la acea iesire in Holbina. Cat de adanc e acel canal la intersectia cu Mustaca, adica aici: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.898854&lon=29.094297&z=17&m=b ? Din ceea ce ai vazut, crezi ca se poate parcurge acel canal cu un velier cu catarg de 7-8 metri, astfel ca sa nu se agate in coroanele copacilor?

A 3-a intrebare e cum s-a comportat Pupezica pe Razelm? Asta fiindca la noi zilele astea a fost ceva vant de nord, iar pe Razelm la vant de nord se formeaza valuri bunicele in zona gurii Mustaca, pe unde ati iesit voi. Daca in schimb acolo vantul a fost de nord-est, ati fost adapostiti de uscat, fiind sub vantul tarmului.

Multumim inca o data pentru update-uri si contributiile pertinente, si poate ne intalnim prin balta, mai ales ca urmeaza sezonul vacantelor :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pupezica


Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM
S-ar putea spune fara retinere " O, ce veste minunata" :). M-am uitat de cateva ori pe vremuri pe imaginile din satelit si am remarcat si eu acea iesire in Holbina: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.873192&lon=29.089522&z=16&m=b . Insa n-am avut (inca) ocazia sa ajung in zona.

Prima intrebare ar fi care e adancimea la acea iesire in Holbina. Avantajul ar fi ca e o zona mult mai adapostita decat gura Dunavat sau Mustaca, sau chiar decat gura Dranovului. Ca sa nu mai spunem de absenta digurilor submerse. Insa din ceea ce stiam, adancimile in golful Holbina sunt mici, si culmea e ca ma gandeam ca ar fi bine de mers pe acolo cu velierul. Daca apa e prea mica, nu se prea poate merge la vele cu derivorul coborat.


Vali, daca te uiti pe ultimele doua ture, cele cu "demoni"  :) :) :), am descoperit nu una, ci doua intrari. Le-am pus si la "Iesirile din Delta, si pe noua harta. Harta veche vezi ca se incarca din cache, am scris pe Barcaholic in acest sens si voi scrie si la tine aici.

Prima intrare in Razelm este din NOUL CANAL DE CENTURA care era colmatat si se sapa acum si da in nordul Golfului Holbina. Este vizibila si misto. Apa are 0.9 acum, pe ape mici, pe sonar, insa daca bagi ghiondirul in apa te duci vreo 1.5 - 2 m. Este in schimb fff multa vehetatie subacvatica, de aceea arata gresit sonarul. Pentru o barca de dimensiuni medii, asa cum am definit eu notiunea pe Ghidul Deltei Dunarii, la "Termeni si conventii generale", sectiune care se gaseste in meniul principal la "Utilizarea Ghidului", nu este nici un fel de problema sa iasa pe Razelm. Cel mai important este ca nu sunt diguri. Nu am sondat, am intrebat pe la localnici si pe cei care dragau.

Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM
A 2-a intrebare e care e adancimea si cat de impadurit e canalul care pleaca din Dunavat si coboara intersectand Mustaca pana la acea iesire in Holbina. Cat de adanc e acel canal la intersectia cu Mustaca, adica aici: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.898854&lon=29.094297&z=17&m=b ? Din ceea ce ai vazut, crezi ca se poate parcurge acel canal cu un velier cu catarg de 7-8 metri, astfel ca sa nu se agate in coroanele copacilor?

Daca te referi la NOUL Canal de Centura descoperit de mine, este numai stuf si maluri ferme. Ma voi uita pe link-ul tau si-ti nvoi raspunde.

Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM
A 3-a intrebare e cum s-a comportat Pupezica pe Razelm? Asta fiindca la noi zilele astea a fost ceva vant de nord, iar pe Razelm la vant de nord se formeaza valuri bunicele in zona gurii Mustaca, pe unde ati iesit voi. Daca in schimb acolo vantul a fost de nord-est, ati fost adapostiti de uscat, fiind sub vantul tarmului.

Multumim inca o data pentru update-uri si contributiile pertinente, si poate ne intalnim prin balta, mai ales ca urmeaza sezonul vacantelor :).

Vali, la prima tura, pe 03.08.2013, au fost trenuri de valuri cam de 30 - 50 cm. Pupezica s-a comportat foarte OK, in glisare. Lucrurile au stat cu totul altfel a doua zi, cand am intrat pe Mustaca. In dreptul intrarii in canal am dat de trenuri de valuri de peste 1 m. Cateva au intrat in barca, desi stii ca Pupezica are bordaj inalt. Poate a fost din vina mea, intru-cat eu eram la mansa, totusi Pupezica nu este o barca de valuri mari si scurte.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Eu am postat noua harta asa cum am spus, insa browser-ul tine vechea harta in cache. Daca si cei care acceseaza harta patesc acelasi lucru, incercati cu un alt browser cu care n-ati incarcat pana in prezent pagina respectiva, sau "clear cache" sau "in private browsing" (pentru utilizatorii de Chrome.

Harta o gasiti aici :

Harta detaliata a Deltei Dunarii (ver. 1.2 – 05.08.2013) http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=976
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM
S-ar putea spune fara retinere " O, ce veste minunata" :). M-am uitat de cateva ori pe vremuri pe imaginile din satelit si am remarcat si eu acea iesire in Holbina: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.873192&lon=29.089522&z=16&m=b . Insa n-am avut (inca) ocazia sa ajung in zona.

Te citez inca o data. Am urmat link-ul tau, asa este, aceea este Iesirea 5 de pe harta mea de pe Ghid http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=3078

Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM
Prima intrebare ar fi care e adancimea la acea iesire in Holbina. Avantajul ar fi ca e o zona mult mai adapostita decat gura Dunavat sau Mustaca, sau chiar decat gura Dranovului. Ca sa nu mai spunem de absenta digurilor submerse. Insa din ceea ce stiam, adancimile in golful Holbina sunt mici, si culmea e ca ma gandeam ca ar fi bine de mers pe acolo cu velierul. Daca apa e prea mica, nu se prea poate merge la vele cu derivorul coborat.

La aceasta am raspuns in postarea anterioara.

Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM

A 2-a intrebare e care e adancimea si cat de impadurit e canalul care pleaca din Dunavat si coboara intersectand Mustaca pana la acea iesire in Holbina. Cat de adanc e acel canal la intersectia cu Mustaca, adica aici: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.898854&lon=29.094297&z=17&m=b ? Din ceea ce ai vazut, crezi ca se poate parcurge acel canal cu un velier cu catarg de 7-8 metri, astfel ca sa nu se agate in coroanele copacilor?

Am urmat link-ul tau si m-am speriat !!!  :D :D :D Canalul acela este cel parcurs de mine... Are acum, pe ape mici, cam 0.6 m, scot namol si cu Pupezica dar mai mult, are mai putin de 1 m latime in unele locuri. Este un enorm de lung  :) :) :) canalus de stuf, abia practicabil cu Pupezica, nici vorba de velier. Voi posta poze.

Citat din: Vali din August 04, 2013, 08:45:47 AM
A 3-a intrebare e cum s-a comportat Pupezica pe Razelm? Asta fiindca la noi zilele astea a fost ceva vant de nord, iar pe Razelm la vant de nord se formeaza valuri bunicele in zona gurii Mustaca, pe unde ati iesit voi. Daca in schimb acolo vantul a fost de nord-est, ati fost adapostiti de uscat, fiind sub vantul tarmului.

Multumim inca o data pentru update-uri si contributiile pertinente, si poate ne intalnim prin balta, mai ales ca urmeaza sezonul vacantelor :).

Si la intrebarea aceasta am raspuns in postul anterior. Adaug numai faptul ca, atunci cand am vazut intrarea pe Mustaca... am respirat usurat !!! :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Vali

Foarte multumesc :). Poate ar fi bine sa scriem discutia asta si pe Ghidul Deltei, pentru a se condensa informatiile acolo. 

Si mie mi s-a parut prea ingust canalusul ala din al 2-lea link, insa daca ai trecut tu cu Pupezica, sigur pot sa trec si eu cu barca mea albastra, fiind mai ingusta si cu pescaj mai mic.

Despre iesirea fara diguri in golful Holbina, este important de stiut daca portiunea canalului de centura dintre iesire si canalul Dranov e practicabila. Asta pentru a evita sa se treaca pe la Gura Dranov, daca se doreste sa se parcurga traseul Razelm - Holbina - bratul Sf. Gheorghe de exemplu. Tu spui ca se lucreaza la dragaj, poate va fi circulabil. Stiu ca acum ceva vreme spunea Paul Navigatorul ca se intentioneaza reabilitarea canalelor care inconjoara Razelmul, pentru a se evita navigatia de larg cu barcile joase caracteristice apelor interioare.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pupezica

#100
Citat din: Vali din August 06, 2013, 10:50:17 AM
Foarte multumesc :). Poate ar fi bine sa scriem discutia asta si pe Ghidul Deltei, pentru a se condensa informatiile acolo. 

Si mie mi s-a parut prea ingust canalusul ala din al 2-lea link, insa daca ai trecut tu cu Pupezica, sigur pot sa trec si eu cu barca mea albastra, fiind mai ingusta si cu pescaj mai mic.

Despre iesirea fara diguri in golful Holbina, este important de stiut daca portiunea canalului de centura dintre iesire si canalul Dranov e practicabila. Asta pentru a evita sa se treaca pe la Gura Dranov, daca se doreste sa se parcurga traseul Razelm - Holbina - bratul Sf. Gheorghe de exemplu. Tu spui ca se lucreaza la dragaj, poate va fi circulabil. Stiu ca acum ceva vreme spunea Paul Navigatorul ca se intentioneaza reabilitarea canalelor care inconjoara Razelmul, pentru a se evita navigatia de larg cu barcile joase caracteristice apelor interioare.

Sparge tu gheata, ca la mine nu scrie nimeni...  :( :( :( Nu alerg dupa "popularitate" si nici dupa accesari, nu castig nimic din asta, dar ma doare sufletul de atata informatie "raspandita". Mie mi-e greu sa caut pe Barcaholic sau pe Capcompas, dar unui "incepator" care nici nu stie CE SA CAUTE... :) :) :)

Vali, foarte sincer, mie mi-a ajutat Dumnezeu sa pot face ceea ce fac, este cel putin meschin sa tin toata informatia numai pentru mine. Ca vand aceasta informatie (asa cum intentionez sa fac, tiparind Ghidul Deltei Dunarii) sau ca o dau pe gratis, ar fi complet necinstit fata de ... nu stiu sa spun fata de cine, sa o tin numai pentru mine !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Vali

Hai sa-ti spun o chestie: cand am lansat capcompas, la fel a fost si pe aici, lumea intra doar ca sa citeasca si sa vada ce mai e nou. Asta deoarece multi forumisti erau familiarizati cu formatul Vbulletin de pe barcaholic.ro. E greu sa iti schimbi obisnuintele, mai ales azi, cand avem atatea altele pe cap.

In timp insa, s-a dezghetat incet-incet treaba si a inceput o comunicare din ce in ce mai fluida. Motivul a fost tematica oarecum diferita si mai focusata decat dincolo. Alt motiv ar putea fi diferenta de abordare: dincolo e un fel de competitie de postari (cel putin asta e perceptia mea), aici se posteaza strict la obiect.

Cred ca postarile putine de pe Ghidul Deltei se datoreaza numarului inca mic de barcagii care cauta informatii. Din ce-i cunosc eu pe "deltoizi", majoritatea ori au locurile lor preferate unde merg, ori cunosc destul de bine zonele Deltei pentru a avea nevoie sa caute pe ghiduri. Multi nici n-au vreo treaba cu netul, se informeaza intre ei,  se dau cu barca de multa vreme, au brigazile lor etc. Un exemplu este frate-miu, care n-are nici o treaba cu site-urile de specific, dar bate Delta la pescuit cu toata brigada lui de rockeri de foarte multa vreme. Au gashca lor in Delta, la Mila, la Crisan, la Sulina etc, si se misca in interiorul Deltei cel mult cu ajutorul prietenilor localnici, de la care au invatat traseele si locurile de interes.

Cea mai importanta treaba este sa nu te dezamagesti despre lipsa comunicarii pe Ghid, care sunt sigur ca se va dezmorti in timp. Uite, de exemplu eu am sa scriu pe Ghid tot ce am de intrebat de acum incolo. Si abia ulterior am sa pun eventual si aici pe forum. Mi-as fi dorit ca si echipa din partea cealalta sa povesteasca mai mult despre plimbari si voie buna decat despre ce se discuta acum, dar asta e, suntem o natie temperamentala si trebuie sa ne ostoim foamea de circ :). Oricum, Ghidul Deltei e una din cele mai bune initiative pe care am vazut-o in ultima vreme, iar daca vei avea chiar si un numar redus de oameni care-ti vor folosi informatiile, tot e foarte bine. Calitatea e preferabila cantitatii. Am invatat asta de cand ma dau pe capcompas.ro si eurosail.ro, iar acum si pe Ghidul Deltei, anume ca informatia de calitate se acumuleaza prin contributia oamenilor pasionati, si nu a tot felul de comercianti aflati in competitie permanenta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pupezica

Citat din: Vali din August 06, 2013, 12:16:33 PM
Hai sa-ti spun o chestie: cand am lansat capcompas, la fel a fost si pe aici, lumea intra doar ca sa citeasca si sa vada ce mai e nou. Asta deoarece multi forumisti erau familiarizati cu formatul Vbulletin de pe barcaholic.ro. E greu sa iti schimbi obisnuintele, mai ales azi, cand avem atatea altele pe cap.

In timp insa, s-a dezghetat incet-incet treaba si a inceput o comunicare din ce in ce mai fluida. Motivul a fost tematica oarecum diferita si mai focusata decat dincolo. Alt motiv ar putea fi diferenta de abordare: dincolo e un fel de competitie de postari (cel putin asta e perceptia mea), aici se posteaza strict la obiect.

Cred ca postarile putine de pe Ghidul Deltei se datoreaza numarului inca mic de barcagii care cauta informatii. Din ce-i cunosc eu pe "deltoizi", majoritatea ori au locurile lor preferate unde merg, ori cunosc destul de bine zonele Deltei pentru a avea nevoie sa caute pe ghiduri. Multi nici n-au vreo treaba cu netul, se informeaza intre ei,  se dau cu barca de multa vreme, au brigazile lor etc. Un exemplu este frate-miu, care n-are nici o treaba cu site-urile de specific, dar bate Delta la pescuit cu toata brigada lui de rockeri de foarte multa vreme. Au gashca lor in Delta, la Mila, la Crisan, la Sulina etc, si se misca in interiorul Deltei cel mult cu ajutorul prietenilor localnici, de la care au invatat traseele si locurile de interes.

Cea mai importanta treaba este sa nu te dezamagesti despre lipsa comunicarii pe Ghid, care sunt sigur ca se va dezmorti in timp. Uite, de exemplu eu am sa scriu pe Ghid tot ce am de intrebat de acum incolo. Si abia ulterior am sa pun eventual si aici pe forum. Mi-as fi dorit ca si echipa din partea cealalta sa povesteasca mai mult despre plimbari si voie buna decat despre ce se discuta acum, dar asta e, suntem o natie temperamentala si trebuie sa ne ostoim foamea de circ :). Oricum, Ghidul Deltei e una din cele mai bune initiative pe care am vazut-o in ultima vreme, iar daca vei avea chiar si un numar redus de oameni care-ti vor folosi informatiile, tot e foarte bine. Calitatea e preferabila cantitatii. Am invatat asta de cand ma dau pe capcompas.ro si eurosail.ro, iar acum si pe Ghidul Deltei, anume ca informatia de calitate se acumuleaza prin contributia oamenilor pasionati, si nu a tot felul de comercianti aflati in competitie permanenta.

Multumesc Vali !!! Asa sa fie !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

La sugestia lui Florio - si sper   ;) ;) ;) cu permisiunea acestuia  :) :) :)  - am finalizat un nou tutorial pentru utilizarea Ghidului Deltei Dunarii http://www.ghiduldelteidunarii.ro/

Acest tutorial a fos postat pe Forum GDD http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=2983  pentru a putea fi comentat de eventualii utilizatori.

Tutorialul cuprinde 15 postari, organizate pe 2 pagini si trece in revista principalele "features" oferite de Ghidul Deltei Dunarii.

Acest "tutorial" se gaseste aici : Utilizarea GDD - Sugestiile lui Florio http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=2983&vasthtmlaction=viewtopic&t=8.0
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

Citat din: Pupezica din August 09, 2013, 09:18:58 AM
La sugestia lui Florio - si sper   ;) ;) ;) cu permisiunea acestuia  :) :) :)  - am finalizat un nou tutorial pentru utilizarea Ghidului Deltei Dunarii http://www.ghiduldelteidunarii.ro/

Acest tutorial a fos postat pe Forum GDD http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=2983  pentru a putea fi comentat de eventualii utilizatori.

Tutorialul cuprinde 15 postari, organizate pe 2 pagini si trece in revista principalele "features" oferite de Ghidul Deltei Dunarii.

Acest "tutorial" se gaseste aici : Utilizarea GDD - Sugestiile lui Florio http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?page_id=2983&vasthtmlaction=viewtopic&t=8.0

Nu stiu cat "la sugestia" si cat "la neadaptarea" lui Florio :) Intr-adevar eu am fost ala care n-a reusit sa se descurce in modul de organizare a lotului mare de informatie de pe GDD.
Site-ul asta trebuie neaparat citit in intregime (ceea ce ia ceva timp), ca forumistul sa isi faca o impresie generala chiar si asupra a ce doreste sa intrebe.