Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Uite din cauza asta nu intru eu pe mutrabook. E plin de "ciumegi" pe acolo, nici nu stii de unde-ti sare vreunul la gat.
Culmea e ca, in loc sa intre lume interesata pe pagina ta, intra tocmai "experti" din-astia, care au ca unica ocupatie critica.
As vrea sa-mi spuna si mie "expertul" respectiv cat de vocal era pe vremea cand Ceausescu asana mii de hectare de zone umede, cand distrugea ecosistemul fara nici o impotrivire etc. Si-a gasit si el un scop in viata, sa critice Pupezica si echipajul ei.

Apropo, pelicanii respectivi imi par pelicani comuni, nu creti. Am intalnit si eu destul de des colonii de pelicani comuni, in Musura si in laguna Sahalin, si aratau ca aceia din poze.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ștefan

Cum bine zice antevorbitorul meu, sunt pelicani comuni. Semnul distinctiv, cel mai usor de remarcat, este petecul de piele galbena din jurul ochilor pe care il are pelicanul comun. Pelicanul cret are pielea din jurul ochilor acoperita de fulgi intr-o masura mult mai mare.

Pupezica

Pentru cei care nu au "sesizat" postarea de pe GDD Legendele Dobrogei, va invit sa cititi despre legendele locurilor prin care va plimbati si pe care le iubiti asa de mult...

Pentru cei care au parcurs parte din Legendele Dobrogei de pe GDD, va invit sa cititi o noua colectie "succinta" de legende, preluata dintr-un ziar ... dar "adunata" pe GDD pentru a nu se pierde...  :) :) :)  :

12. LEGENDE URBANE DIN TULCEA

Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

gvincentiu

Aveti respectul meu pentru totdeauna.
Tin minte ca acum 18 ani ajungeam pentru prima oara la navele de la Dunare, tânar aspirant la carma vapoarelor... Aici am îtâlnit maiștri batrani, hârșiși prin toate cele, ce mergeau pe Dunăre după culoarea apei și după încrețiturile ei. Așa știau unde este mai adâncă, iar după resturile ce pluteau știau unde era curentul mai mare. Unii fuseseră pe la împingătoare și conduceau unitățile de barje pe toată Dunărea după repere de la mal: la copacul rotat pun cărma bandă, apoi vin ușor la dreapta... Au prins anii de secetă, când treceau cu navele pe langă pescarii ce stăteau în apă până la brâu, iar în siaj boborosea mâlul. Știau toate pragurile, trecerile grele de la intrarea în țară până la vărsarea in mare. Cu ei am călătorit, de la ei am învățat, cu ei am băut dar mai ales am ciulit urechile la istoriile și legendele locurilor pe unde treceam. Multe povești le-am uitat și doar frânturi mi-aduc aminte. De aceea i-am spus lui Bogdan să culeagă legende, povești care incă mai circulă prin zonele pe unde trece, să nu se piardă. Așa, pe lângă imagini, poze, trasee putem simți și o parte din sufletul Deltei, din spiritualitatea ei, putem lua cu noi o frântură din sufletul ei. E mare lucru ceea ce faci și nu știu cum putem să-ți mulțumim pentru munca depusă.
Ganduri bune !

Pupezica

Citat din: gvincentiu din Februarie 25, 2014, 07:16:38 PM
Aveti respectul meu pentru totdeauna.
Tin minte ca acum 18 ani ajungeam pentru prima oara la navele de la Dunare, tânar aspirant la carma vapoarelor... Aici am îtâlnit maiștri batrani, hârșiși prin toate cele, ce mergeau pe Dunăre după culoarea apei și după încrețiturile ei. Așa știau unde este mai adâncă, iar după resturile ce pluteau știau unde era curentul mai mare. Unii fuseseră pe la împingătoare și conduceau unitățile de barje pe toată Dunărea după repere de la mal: la copacul rotat pun cărma bandă, apoi vin ușor la dreapta... Au prins anii de secetă, când treceau cu navele pe langă pescarii ce stăteau în apă până la brâu, iar în siaj boborosea mâlul. Știau toate pragurile, trecerile grele de la intrarea în țară până la vărsarea in mare. Cu ei am călătorit, de la ei am învățat, cu ei am băut dar mai ales am ciulit urechile la istoriile și legendele locurilor pe unde treceam. Multe povești le-am uitat și doar frânturi mi-aduc aminte. De aceea i-am spus lui Bogdan să culeagă legende, povești care incă mai circulă prin zonele pe unde trece, să nu se piardă. Așa, pe lângă imagini, poze, trasee putem simți și o parte din sufletul Deltei, din spiritualitatea ei, putem lua cu noi o frântură din sufletul ei. E mare lucru ceea ce faci și nu știu cum putem să-ți mulțumim pentru munca depusă.

Cu respect, MULTUMESC.

Va rog pe toti, cei care stiti legende sau povesti, povestiri cu si despre Delta, sa mi le dati. Le voi posta pe GDD, mentionand cu acuratete sursa. Sa nu se piarda ...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O legenda foarte frumoasa, gasita intamplator pe un blog : Legenda Dunarii

Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!


dan dragos

e vre-o problema cu site-ul ? urmarind link-ul nu imi afiseaza nimic

byteworks


Pupezica

Am facut up-grade la wordpress 3.8. Chrome si Firefox merg...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Intersect

Cu respect multumesc Bogdan...Legendele fenomenale,pozele fara cuvinte...
Born to fish,forced to work!!!

Pupezica

Noutati pe GDD... Am mai scris un pic, am mai postat niste poze...

Insa, cititorilor "seriosi" le sunt dator cu niste explicatii.

1. Tura in Delta 16-17.04.2011 – Tura la Mare pe plajele pustii de la Corbu si Vadu si o vizita la Canalul 5 pe Grindul Lupilor


Tura aceasta a fost doar accidental amintita pe Barcaholic si niciodata pe GDD. Pozele nu sunt extraordinare insa sunt PRIMELE POZE din Delta Dunarii pentru noi. Au valoare sentimentala... Asa a inceput, fara sa stim, GDD !!!

2. 14.05.2011 – Un episod inedit : Cum s-a nascut "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" si "Pupezica"

Acest post este, in fapt, o colectie de texte preluate de pe Barcaholic, insa puse "cap la cap". Galeria de poze este insa, complet noua.

3. O ratusca frumoasa

Despre aceasta "ratusca frumoasa" s-a mai discutat pe Barcaholic, insa nu gasesc postul. Cu scuzele de rigoare pentru "mintea scurta", rog ajutor de la Eos si de la ceilalti cunoscatori pentru identificare.

4. Un "piciorong" vazut din fata

Despre aceasta pasare nu-mi aduc aminte sa mai fi discutat (mea culpa  ). Rog ajutor pentru identificare.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Pupezica & Pilotul ii saluta pe toti iubitorii de ape leganate... din Delta !!!    :) :) :)  8) 8) 8)  ;) ;) ;)

Doua ture superbe, absolut magnifice, care ne-au umplut sufletul de incantare :

1. Tura in Delta 15.03.2014 – Trofilca se trezeste la viata

2. Tura in Delta 16.03.2014 – Reintalnire cu Imperiul Cormoranilor

Adevarul este ca ne era dor de ape leganate si de mirosul de Balta. N-am cuvintele la mine, asa ca nu mai insist. Cand voi incepe descrierea turelor, voi posta mai multe.

Pana atunci insa... avem iarasi "pasarici" necunoscute   ... asa ca rog ajutorul cunoscatorilor (Eos included, bien sûr). Postarile sunt pe Forum GDD pentru... libera exprimare !!!  ;D ;D ;D

1. Pasarici in varf de bat

2. O mini - pasarica verde

Multumiri anticipate pentru sprijin.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

... dintre care unul il va incanta pe EOS...

1. 15.03.2014 – Un episod inedit – Trofilca se trezeste la viata : Graurii

... in pagina a treia sunt pozele "crop", sugestia lui Ciby

2. 14.03.2014 – Un episod inedit – Drumul frumos catre Delta – Trofilca se trezeste la viata : Califarul Rosu

... tot asa, in pagina a treia sunt pozele "cropuite"
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Am "riscat" sa lungesc drumul catre Delta luand-o pe "Drumul frumos" si am castigat... I-am gasit din nou pe califarii rosii, aceeasi pereche, aproximativ in acelasi loc !!!  :) :) :)  Poze si o scurta poveste gasiti aici:

20.03.2014 – Un episod inedit – Drumul frumos catre Delta : Califarii Rosii si Nagatul

Enjoy !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!