Un barcaholic adevarat

Creat de Levy, Mai 16, 2011, 09:31:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Levy


Florio

Citat din: Levy din Mai 16, 2011, 09:31:32 PM
Iata ce poate crea pasiunea unui barcaholic :)
http://www.youtube.com/watch?v=x0vKAbiWheQ

Deci e si in Franta un Nea Nicu Home Made :) . Chiar ceva mai nebunatic decat al nostru :)

stavride

....vine o vreme cand toate sunt ude - cauta tu lemnul uscat ... Poezii de oameni.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

HOME MADE

cunosc povestea,a fost un reportaj pe tv5 la emisiunea thalassa,tipul a facut o replica la scara a navei "france" care chiar naviga.printre altele avea si cosurile de fum repeatability sa poata sa treaca pe sub pod,lift interior...etc.cei de la santierul naval unde a fost constuita nava mama,i-au trimis toate materialele ramase in stoc dupa constructia navei.asa pomana mai zic si eu.

PB

Levy, formidabila descoperire.Ar fi de necrezut, daca nu s-ar vedea.Este uimitor ce poate face un om.

PB

Dupa modelul prezentat imi permit sa va arat si eu ceva din modestul proiect la care lucrez si pe care l-am preferat, pentru moment, altei ambarcatiuni.

PB


PB


PB


Florio

Interesanta barca !:) Seamana cu acest proiect, dar are prova unui adevarat vapor :)

adrian_flavius

Motor in-board, presupun...ce LOA are? si in ce regim intentionati sa o folositi? Ape interioare sau si Marea Neagra?

Oricum, mie imi place alinierea si frumusetea structurii de lemn inainte de acoperire...pur si simplu superbe...

PB

Este modelul unei nave de aprovizionare a platformelor marine si se doreste a fi primul model de nava din Romania pilotat de la bord si daca ideea va prinde poate va fi folosit in instruirea ofiterilor de marina.Cine are timp si rabdare se poate lamuri accesand "manned models" pe internet.Pana in prezent am depistat cinci natiuni cu asa ceva:Franta, Anglia, SUA, Polonia si Australia.Amatori de astfel de modele sunt mai multi.Modelul are motoare electrice inboard.2 pentru propulsie si unul pentru bow thruster.Sunt in faza instalarii lor.Am inca foarte multe probleme de rezolvat.Poate cineva sa calculeze ce putere in kw are un motor electric Yamaha m26 la care se da in caracteristici forta de 25 kg?

Vali

Citat din: PB din Mai 17, 2011, 01:33:40 PM
.Poate cineva sa calculeze ce putere in kw are un motor electric Yamaha m26 la care se da in caracteristici forta de 25 kg?
Salutare domn' comandant :), iata aici datele motorului, gasite pe net:

Specifications of Yamaha M26 Electric Engine:
Static thrust 25kg (55 Lbs)
Amp draw     43
Voltage        12                 

Rezulta ca puterea electrica absorbita este de 43x12=516W (aprox. 0,7 CP), insa puterea reala e ceva mai mica, din cauza randamentului intotdeauna subunitar. Producatorii de outboarduri electrice se feresc sa publice datele de putere, tocmai din cauza valorilor foarte mici ale puterilor, si din cauza asta opteaza pentru datele de cuplu (thrust). Asta e marketingul, mai ales ca e atata lume care habar n-are de cuplu, libre-thrust, kgf etc :).

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

PB

Multumesc Vali.

Adrian Flavius, LOA 4,95 m, B 1,22 m.Nu este un model pentru plimbari.Mi-am propus sa ma lamuresc cu anumite probleme de manevra navei in curent si valuri si probabil o sa fac  testele la Dunare si pe Razelm.Depinde de multe variabile.Cred totusi ca cei care le utilizeaza (francezii - un curs de 5 zile 6000 euro, americanii - 5 zile 5000 usd) le gasesc folositoare.Sa incercam si noi.

PB

Mai postez ceva pe aceeasi tema din marea gradina a Celui de Sus in care ne aflam cu totii