Lucruri necesare pe barca

Creat de felicimond, Iunie 26, 2013, 08:57:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Special pentru Valk-ul lui  Dragos, eu as lua o prelata usoara care se aseaza pe ghiu si prinsa in borduri formeaza un cort mare care protejeaza si barca si navigatorii, in locurile de popas.


@ Byteworks:
Ai spus o vorba mare cu sacii de gunoi. In dulapiorul nostru din baia barcii sunt 4 (patru) role de saci: doua de 35 l pentru galeata de gunoi de sub chiuveta din bucatarie, una cu saci mici pentru cosuletul din baie si una cu saci mari ce se strang la gura, pentru depozitat sacii deja plini . Cand am ajuns la Galati aveam gunoiul de 6 zile (4 saci) depozitat intr-un compartiment separat :)
Chestia asta cu respectul fata de natura nu e deloc grea. Resturile de la bucatarie hranesc pestii, ambalajele si uleiul folosit la bucatarie ard in focul de tabara ce pregateste gratarul. Daca privesti asa lucrurile, raman doar sticlele si pet-urile de aruncat.
Dar chiar si fara focul de tabara, un sac strange gunoiul ce ar murdari imaginea locurilor frumoase . E ieftin si usor de folosit .
 

Mihaif99

Citat din: Florio din Iulie 04, 2013, 06:10:33 PM
Special pentru Valk-ul lui  Dragos, eu as lua o prelata usoara care se aseaza pe ghiu si prinsa in borduri formeaza un cort mare care protejeaza si barca si navigatorii, in locurile de popas.


@ Byteworks:
Ai spus o vorba mare cu sacii de gunoi. In dulapiorul nostru din baia barcii sunt 4 (patru) role de saci: doua de 35 l pentru galeata de gunoi de sub chiuveta din bucatarie, una cu saci mici pentru cosuletul din baie si una cu saci mari ce se strang la gura, pentru depozitat sacii deja plini . Cand am ajuns la Galati aveam gunoiul de 6 zile (4 saci) depozitat intr-un compartiment separat :)
Chestia asta cu respectul fata de natura nu e deloc grea. Resturile de la bucatarie hranesc pestii, ambalajele si uleiul folosit la bucatarie ard in focul de tabara ce pregateste gratarul. Daca privesti asa lucrurile, raman doar sticlele si pet-urile de aruncat.
Dar chiar si fara focul de tabara, un sac strange gunoiul ce ar murdari imaginea locurilor frumoase . E ieftin si usor de folosit .


Nu pot decat sa applaud. Problema reala esta, ca sunt putini printre noi care ar lasa pet-uri si cutii de polistiren pe malurile apelor.
Referitor la gunoi, ar trebui sa incercam sa facem educatie. Cand vedem unii cu pet-uri pe mal, sa ii intrebam daca au saci de gunoi  la ei si poate sa le dam noi unul cadou, ca sa care gunoiul afara. Incetul cu incetul se va schimba atitudinea.

felicimond

Citat din: Florio din Iulie 04, 2013, 06:10:33 PM
Special pentru Valk-ul lui  Dragos, eu as lua o prelata usoara care se aseaza pe ghiu si prinsa in borduri formeaza un cort mare care protejeaza si barca si navigatorii, in locurile de popas.


Gand la gand cu prelata. Este deja in lucru o prelata de transport pe care o avea in dotare barca si pe care o vreau transformata in cortul sustinut de pick si ghiu. Am croit-o, am gandit-o dar inca nu am gasit solutie pentru coaserea ei. Doua masini pe care am incercat, aproape ca le-am stricat. E tare materialul: un doc impregnat cu ceva. Daca stie cineva vreun meserias care poate coase prelate, m-ar ajuta un contact.

Numai bine.

Captan

La un inventar rapid facut la accesoriile de barca care le-am strans de multi ani, am descoperit ca am multe in exces, care nu-mi ajung o viata sa le folosesc. Asa ca pentru cei care au nevoie atasez o poza si le pot oferii cate ceva.

pelicanul

Imi place ca le-ai aranjat pe "caprarii" si pe marimi!  :) Eu zic sa mai pastrezi cel putin jumate din ele, ca nu se stie ce idei de "imbunatatiri" iti vin pentru noua barca.

Captan

Pai,c-am asa m-amgandit si eu, sa pastrez jumatate, dar tot mai gasesc pe ici pe colo, nu am avut un loc sa le tin la un loc, abia acum le-a venit vremea.

Florio

Citat din: Captan din Noiembrie 02, 2013, 10:34:46 AM
La un inventar rapid facut la accesoriile de barca care le-am strans de multi ani, am descoperit ca am multe in exces, care nu-mi ajung o viata sa le folosesc. Asa ca pentru cei care au nevoie atasez o poza si le pot oferii cate ceva.

De pastrat sunt intinzatoarele de inox, poate inlocuiesti macar la straiul pupa, daca nu si la sarturi.
Balamalele de inox iarasi pot fi utile daca te apuci sa bricolezi interioare.

In afara de ce e zincat sau uzat moral, eu n-as da mai nimic de acolo, Bogdane :) . Lada mea de accesorii din barca e imensa si contine foarte multe, de la electrice la tachelaj si orice altceva iti poate trece prin minte.  Insa plec in calatorii relativ lungi si s-a dovedit mereu ca pot remedia orice problema aparuta accidental. Accesoriile pe care le detin in barca depasesc cu mult expozitia ta :) , dar nu ma lasa inima sa renunt la ele . O fi varsta, ai ? :D

Captan

LOL Florio, mai sunt si altele care nu au incaput pe masa,asa ca, normal ca-mi fac o trusa serioasa, dar.................Poate schimbam ceva intre noi? ;D

pelicanul

Citat din: bradutzu din Ianuarie 28, 2014, 11:43:04 AM
...............
eu am un excel care se cheama "lista trebuincioase" pe care o bifam la fiecare iesire pe care ti-o pot trimite si cuprinde tot ce iti trebuie!
Salutari

De ce nu postezi aici (sau in alt topic) excelu' ala sa-l discutam? ;)

bradutzu

merge atasat excel pe forum?
sa vedem.......
asta este lista noastra din care fiecare primeste o copie si isi noteaza ce are de adus din cele generale!
Sa auzim numai de bine!

kimi



bradutzu

Pocnitori dalea de la revelion...poc, poc, poc.......ca socramiu si cumnatamiu sunt din astia mai de avicola(crescuti la bloc) si sunt disperati dupa delta dar cu partea de dormit ii cam terorizeaza si se simt relaxati daca inainte de culcare arunca cateva pocnitori pentru a alunga eventualele animale salbatice din zona!
asa ca sunt adaugate pentru ei!

eu personal nu am reusit sa inteleg cu exactitate care sunt animalele de care se tem ei!
mai mult de atat in primavara trecuta am pus cortul pe la 29 la intrare pe taietura ca era singura zona neinundata si imparteam insula cu o mare haita de sacali pe care ii apuca noaptea urlatul si carora le raspundeau altiii de pe celalalt mal! Cat misto am mai facut de ei..........
Sa auzim numai de bine!

rover.marius

Mai lipsesc cartile si tablele. Eu le port la mine ca niciodata nu se stie ( nevasta este mare amatoare de table )

cristiantutuianu

Am citit si eu lista  :) ar fi foarte bun un "utilaj"  ;D de genul asta : multi tool
In lista pe coloana Generale am vazut medicamente poate era interesant sa fie o coloana dedicata gen "trusa de prim ajutor"  in ea sa se regaseasca ce ne recomanda .... doamna medicu  ;D ;D ;D cum zice nepotu meu.




Vali iar pica pe tine sa muti tot ce nu este despre   :-[   ..............................    >:( trebuia sa vorbim de barca tip catamaran a lui dany