Cu Broscuta in cautarea verii

Creat de byteworks, Iulie 03, 2013, 11:32:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Ieri am avut musafiri pe calea aerului de la Suceava.


O tura la apus.


Azi dimineata ne-am retras din balta, grupul imbarcat pe catamaran ne saluta.


Si noi urcam cu Visul care remorcheaza Broscuta la mustata (aceeasi penurie de driveri cu patalama).


Siaj dublu; am urcat cu 33-35 km/h, am facut 1 ora si 20 de minute Sfantu Gheorghe-Mahmudia, Broscuta a stat cuminte in remorca, stabila si fara a penaliza manevrabilitatea si stabilitatea Visului Albastru.


Cu Mahmudia si Bestepe la vedere.


Ruinele cetatii Halmyris, langa Murighiol.


Capul Dolosman si ruinele cetatii Argamum.







neo

Citatocazional am lasat barca deschisa
Sf. Gheorghe... candva,se se zicea ca este `satul in care usile nu se incuie niciodata`...intre timp au aparut barcile rapide:)                                                 Referitor la iesirea sau intrarea in `melea` pe la Ciotica,cu o barca cu pescaj  mare nu cred ca se poate.Anul trecut (in septembrie) ne-am intors de la Ciotica in Sf. prin melea-garla turceasca.La iesire,la un momentdat, a trebuit sa fac pe impingatoru` ~25-30 m...apa ioc, mal pana la genunchi si asta in conditiile in care eram cu o lotca mica. 

byteworks

El o fi oare?


Comandamentul Flotei Constanta.


Farul genovez.


byteworks

O poza de ieri de la plecare, facuta de echipa de pe catamaran.


byteworks

Multumesc tuturor pentru ca ati urmarit si pentru aprecieri dar stati asa ca mai e un pic!

Alaltaieri am dat o tura pe Snagov.














Echipajul Broscutei va saluta!




byteworks

Concluzii:
- vara am gasit-o
- ne-am plimbat pe apa mult dar nu ne-a ajuns
- iar n-am facut plaja destul, in sensul de lenevit la soare cu carti bune alaturi
- am ratat zona Letea si anul acesta

- Broscuta s-a dovedit o barcuta incapatoare desi micuta, foarte usor de manuit, cu viteza suficienta cu 3 persoane
- Visul Albastru e o barca rapida, cam inghesuita dar comoda la drum lung, dar pe mare e zero barat

Si pentru ca un sfarsit e un nou inceput, am ales barca anului viitor, planurile le-am si comandat, abia astept sa incep constructia.
E Lobster Boat by Selway Fisher bineinteles (fidel dupa Lynx 14 si Little Harrier), e usoara, eleganta, pescaj mic, bord inalt si o forma adecvata atat glisajului rapid cat si navigatiei pe o mare mai agitata.