Cu Broscuta in cautarea verii

Creat de byteworks, Iulie 03, 2013, 11:32:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Pe bac la Braila


In Constanta.


Marea.


In portul Tomis.

byteworks

Pana la urma Broscuta a stat in Constanta in parcare intre blocuri, pe masina.


Cu cablu de otel de intimidare in pupa.


Si lantul de la ancora in  prova.


Muzeul Marinei Romane.


Cetatea Enisala.


Vedere asupra Razelmului de pe dealul cetatii, cu insula Popina in zare.


Am coborat de la Mahmudia la Sfantu Gheorghe in ceva mai putin de trei ore, cu ceva necazuri cu carburator infundat si salt peste un bustean. Am intalnit si doua pasagere TUI care fac valuri de peste un metru, Broscuta le-a sarit fara probleme, nici macar nu a luat apa peste prova.


gvincentiu

Ganduri bune !

byteworks

Jurnalul de ieri:

Azi am facut tura intors la Mahmudia ca sa preiau o barca mai mare fara sofer autorizat, la dus deci cu Broscuta singur la bord. Durata 1 ora si 50 minute, viteza arata cam asa, mai putin in zone cu valurele ca sa protejez fundul barcii, si pe la 35 km/h pe alocuri. In pofida simbolului de pe ecran, Broscuta e barcuta si nu avion.


Siaj de Broscuta la 30 km/h.


La Mahmudia cu cine m-am intalnit? Ati aflat deja, desigur, cu Pupezica! Ieri la venire am cautat-o din ochi in fata la Teo dar n-am remarcat-o din cauza husei si azi iata mandretea, am indraznit de am abordat si m-am ales cu o cunostinta pe care o consider pretioasa!
I-am facut poza cand pleca in tura, dar n-a prea iesit nimic ...

Broscuta a retrogradat temporar la 5 CP cu care merge vesela la vale cu 16-17 km/h.




In timp ce eu, tradatorul, alergam cu 50 CP ...


La odihna in portul Sf. Gheorghe, Broscuta si Blue Dream.

byteworks

Visul Albastru ne-a fost azi gazda, am fost la Sulina, intrare in Musura, iesire la bara, lacul Rosu, Rosulet, Puiu (canalul Puiu Rosu e blocat, n-am reusit sa trecem), Tataru, Canalul de centura, iesire la mare in varsarea Sf. Gheorghe, unde, nevorbiti, ne-am intalnit cu Broscuta iesita la plimbare.

Farul de aterizare la Sulina.


Statia meteo.


Sediul Comisie Europene a Dunarii, acum al AFDJ.


Sulina.


Din Farul vechi al Comisiei.




Broscuta iesita la mare.




Sfantu Gheorghe de la varsare.


Iesirea la mare (multumim Radu Tudoran).

Florio

Citat din: gvincentiu din Iulie 06, 2013, 08:43:14 AM
Insula Popina, ce amintiri....

Nu-i asa ? :)
Pe Popina, in solitudine, ca un pustnic al apelor  .

Vezi cum ne mai aprinde Byteworks dorul ?

byteworks

Ultimele doua dimineti am plimbat grupul pe bucatele pe la arinisul Erenciuc, lacul omonim, lacul Puiu, meleaua Sf. Gheorghe.

Lacul Erenciuc.


Canalul Erenciuc.














Meleaua Sfantu Gheorghe.






Cherhanaua veche.


Clopotnita bisericii din Sfantu Gheorghe, construita in 1899, are picturi marine.

bradutzu

aoleou ce apa tulbure!
groaznic......
felicitari pentru plimbare! foarte frumos!
Sa auzim numai de bine!

Pupezica

Ce inseamna "meleaua Sf. Gheorghe." ???
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

Citat din: Pupezica din Iulie 09, 2013, 04:54:09 PM
Ce inseamna "meleaua Sf. Gheorghe." ???

Zona de sud de finalul bratului Sfantul Gheorghe, protejata catre mare de peninsula Sacalin, considerata "paradisul pasarilor" :) .

byteworks

Gazda tocmai mi-a zis azi ca "meleaua" inseamna "apa mica" probabil in ucraineste sau amestecatura care se vorbeste aici (si care nu are echivalent in scris). Pupezico, unde dau iesirile 5, 6, 7 in mare in http://www.ghiduldelteidunarii.ro/.


Pupezica

Daca era intrebare... 5, 6 si 7 sunt iesirile din Garla Turceasca in Laguna Sahalin  ;) ;) ;) Daca era raspuns, multumesc...  :D :D :D Deci "meleaua" este... Laguna Sahalin, sa inteleg. Daca tot esti acolo, te rog sa-mi mai verifici un termen si niste denumiri:

1. Strelca - zona de varsare a Bratului Sfantu Gheorghe in mare, zona cu curenti foarte puternici
2. Care este Canalul Cisterna (te rog sa te raportezi la harta mea detaliata, ca sa o pot completa)
3. Care este Canalul Uncova (cu aceeasi rugaminte)
4. Verifica te rog (nu direct, prin intrebari  :) :) :) ) care este pozitia si intinderea celor 3 praguri din mare, in continuarea malului stang al Bratului Sfantu Gheorghe.

Multumesc si... Have Fun la Sfantu Gheorghe !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Citat din: byteworks din Iulie 09, 2013, 09:05:29 PM
Gazda tocmai mi-a zis azi ca "meleaua" inseamna "apa mica" probabil in ucraineste sau amestecatura care se vorbeste aici (si care nu are echivalent in scris). Pupezico, unde dau iesirile 5, 6, 7 in mare in http://www.ghiduldelteidunarii.ro/.

Multumesc Florio. Nu vreau sa te dezamagesc, am fost de cateva ori in Laguna si... pasari ioc !!! Din punctul meu de vedere, dupa ce am colindat ceva, PARADISUL ABSOLUT AL PASARILOR din Delta Dunarii este Colonia Trofilca. Avand in vedere ca este ... cu intrare din Canalul Mila 36, iti recomand sa faci o tura... si intri cu un dinghy. Canalul Mila 36 este accesibil "crucisatorului" tau si cum scade apa, un dinghy este foarte potrivit pentru Colonia Trofilca.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

byteworks

#13
Citat din: Pupezica din Iulie 10, 2013, 08:41:40 AM
Daca era intrebare... 5, 6 si 7 sunt iesirile din Garla Turceasca in Laguna Sahalin  ;) ;) ;) Daca era raspuns, multumesc...  :D :D :D Deci "meleaua" este... Laguna Sahalin, sa inteleg. Daca tot esti acolo, te rog sa-mi mai verifici un termen si niste denumiri:

1. Strelca - zona de varsare a Bratului Sfantu Gheorghe in mare, zona cu curenti foarte puternici
2. Care este Canalul Cisterna (te rog sa te raportezi la harta mea detaliata, ca sa o pot completa)
3. Care este Canalul Uncova (cu aceeasi rugaminte)
4. Verifica te rog (nu direct, prin intrebari  :) :) :) ) care este pozitia si intinderea celor 3 praguri din mare, in continuarea malului stang al Bratului Sfantu Gheorghe.

Multumesc si... Have Fun la Sfantu Gheorghe !!!

Am intrebat si ca de obicei e greu sa scoti ceva concludent de la localnici, sunt multe versiuni, variante si cunoastintele majoritatii este limitata la zonele restranse in care lucreaza.

1. Strelca este zona de iesire unde fundul marii este valurit longitudinal, ba metri buni de apa adanca ba apa mica
2. Cisterna s-au numit multe canaluse dinspre Canalul Litoral (Central) Sfantu Gheorghe Sulina inspre mare, si chiar si acesta se mai pomeneste sub aceasta denumire
3. Uncova nu stiu, este canalul Uncu trecut pe harta cu orientare NV-SE intre canalul Palade si Canalul Ciotica, gazda a pronuntat cumva "Uncoa" deci s-ar putea sa fie acelasi
4. Am fost in zona aceea de trei ori dar barca fiind de categorie D, si se cunoaste, nu face fata la valuri si nu se poate sta la prospectat.
Cert e ca sunt praguri acolo dupa cum se sparg valurile, tin minte ca acum cativa ani mi s-au parut mai pronuntate.

byteworks

Aaa si dupa cum se vede si in poze, sunt sute de pelicani, multe lebede, mult pasaret de toate felurile.