Balene pentru randa

Creat de Florio, Iulie 22, 2013, 02:00:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Salutari !
Pentru cei mai priceputi si inventivi colegi, am o intrebare : din ce pot face sau cu ce as putea inlocui o balena de la randa ?
Intr-o furtuna pe Razelm, de la vantul puternic, ori s-a rupt, ori s-a zbatut prea tare marginea de cadere si-a zburat balena, cert e ca a disparut.

Am scos o alta balena de deasupra, pentru a o avea de model. Este o banda rigida dar cu un grad de elasticitate, de cca 2,5 cm latime, 50 lungime si 3mm grosime, pare facuta din fibra de sticla.

rexsailor

circuit placat pentru montaje electronice, exista simplu si dublu placat,tie ti-ar fi mai mai util cel simplu placat...pe vremuri se facea la coala de 1m pe 1m si de regula este de 1,5 mm grosime, insa se facea chiar si de 3 mm grosime pentru aplicatii mai speciale....daca gasesti lungimea,latimea se taie chiar si cu bomfaierul,cuprul se beleste cu un cutit ascutit si daca este de 1,5 mm lipesti doua fasii una de alta, ai ghicit, cu epoxi...succes!
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

Ciby

Exista un magazin de electronice pe Calea Grivitei, putin mai sus de baia Grivita, cum vii dinspre Buzesti spre Bd. Dacia, tot pe partea stanga, la vreo 200 metri, AD Electrocom se numeste, ascuns intro curticica.
Mergi acolo si iti taie vanzatorul o bucata de dimensiunea dorita pe care o prelucrezi tu acasa. Cablaj imprimat, simplu placat. Scapi cu vreo 20-30 lei.
Pentru amanunte exista telefon si nu ezita sa ma intrebi.
Eu am ceva pe acasa dar nu la dimensiunea de 50 cm.
De taiat se taie ori cu bomfaierul ori cu flexul si se finiseaza cu smirghel.

Florio

Sa traiti extrem de bine ! :)

Poate sa reziste daca invelesc fasiile de textolit in straturi de fibra si le monolitizez cu rasina poliesterica.
Ma gandesc mai mult la varianta folosirii unor varfuri de lanseta din fibra, ca nervuri principale. Si tot inglobate in fibra cu poliesterica.

Balenele originale arata ca niste lamele dure in esenta dar cu un grad de elasticitate dat de dimensiuni (lungime mare, latime mica) .


Vali

Textolitul e foarte bun, fiind o masa plastica armata. E bine de gasit exact la grosimea celorlalte balene, sa nu stai sa pui mai multe straturi.
Iar despre anuntul din linkul de mai sus, decat sa dai 58 de ron pe 4 bucati groase de 0,8 mm, mai bine imi dai mie o bere la Sf. Gheorghe la salcie, si-ti trimit o balena laminata din fibra cu epoxy, la dimensiunile exacte solicitate - lungime, latime , grosime ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Daca vrei foaie de fibra de sticla de 0,x mm se gaseste la bucati mari (1x2 m) pe la astia cu materialele de constructii. Cu banii pe care i -ai da la astia cu arcurile, dai balene la tot cartierul :)
Mai am si eu prin boxa de la beci vreo citiva metri patrati, ii pun deoparte "sa nu se dea" si ne intelegem noi!  ;)

Florio

Citat din: Vali din Iulie 22, 2013, 09:40:13 AM
Textolitul e foarte bun, fiind o masa plastica armata. E bine de gasit exact la grosimea celorlalte balene, sa nu stai sa pui mai multe straturi.
Iar despre anuntul din linkul de mai sus, decat sa dai 58 de ron pe 4 bucati groase de 0,8 mm, mai bine imi dai mie o bere la Sf. Gheorghe la salcie, si-ti trimit o balena laminata din fibra cu epoxy, la dimensiunile exacte solicitate - lungime, latime , grosime ;).

La pretul asta merge balena? De-aia s-au imputinat balenele in Marea Nordului, de cand a crescut productia de bere ! :)

Fratele nostru, de la six pack in sus discutam :), eu nu stiu sa dau berea la bucata si nici vinul la pahar  .
Si cum o mana spala pe alta, raman indatorat pana iti intorc serviciul.

Intrebare si afirmatie totodata: cred ca elasticitatea e data de continutul mare de fibra comparativ cu cel de epoxy, nu ?  Pentru ca epoxidica intarita este o masa dura ca metalul.

Florio

Citat din: pelicanul din Iulie 22, 2013, 09:40:54 AM
Daca vrei foaie de fibra de sticla de 0,x mm se gaseste la bucati mari (1x2 m) pe la astia cu materialele de constructii. Cu banii pe care i -ai da la astia cu arcurile, dai balene la tot cartierul :)
Mai am si eu prin boxa de la beci vreo citiva metri patrati, ii pun deoparte "sa nu se dea" si ne intelegem noi!  ;)

Nu stiam ca exista foaie de fibra de sticla, am vazut eu ceva asemanator dar am crezut ca e din mase plastice.
Pentru omogenitatea materialului, as merge pe varianta propusa de Vali.

@Vali : daca functioneaza modelul epoxy, am sa incerc sa fac cu manutele mele aceasta balena, la sfaturile dumneavoastra dom' braconier, ca aveti destul de lucru la barcile confratilor :) .

cristiantutuianu

@ Florio sunt sigur ca problema balenelor este rezolvata (balene pentru randa)ce parere ai despre un"plastic" de 2mm grosime ?materialul seamana cu cel folosit la cardurile bancare?

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Octombrie 30, 2013, 08:56:46 AM
@ Florio sunt sigur ca problema balenelor este rezolvata (balene pentru randa)ce parere ai despre un"plastic" de 2mm grosime ?materialul seamana cu cel folosit la cardurile bancare?

Salut Cristi, intr-adevar am rezolvat chiar de atunci problema balenelor, ba chiar mi-am facut si doua rezerve :) .
Am mers pe doua variante :
1. Am taiat o fasie de furnir de 1 cm latime pe care am infasurat tesatura de fibra de sticla, am bagat totul intr-un canal de plastic din acela in care se trag aparent circuitele electrice si am injectat cu  seringa rasina poliesterica. Apoi am presat cu o suprafata plana .
2. Am pliat un numar de randuri de tesatura de fibra de sticla, am injectat din nou rasina si am presat totul foarte bine intre doua suprafete perfect plane. A rezultat o placa de exact grosimea dorita de mine, foarte densa . Am taiat apoi din aceasta placa o fasie de latimea dorita, pe care am rotunjit-o la muchii cu smirghel.

Ambele variante, si prima care e mai empirica si a doua care e mai tehnic conceputa, au fost foarte bune. Prima metoda a dat un grad de elasticitata al balenei, identic cu balena originala. Cealalta e o idee mai elastica.

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Octombrie 30, 2013, 08:56:46 AM
@ Florio sunt sigur ca problema balenelor este rezolvata (balene pentru randa)ce parere ai despre un"plastic" de 2mm grosime ?materialul seamana cu cel folosit la cardurile bancare?

Ca sa raspund si intrebarii tale, plasticul de carduri am certitudinea ca va fi mult mai moale, mai maleabil decat rasina armata cu fibra de sticla si in afara de asta se poate plia cu deformare plastica, permanenta. trebuie vazut cum se comporta, asa dupa cum imi inchipui nu pare un material bun.
  Fortele din vant dau vibratii la marginea de cadere iar balena rigidizeaza forma atenuand vibratiile. Eforturile sunt destil de mari !

Eu am incercat sa pastrez materialele originale si totodata sa dau un grad de compactare cat mai asemanator . S-a dovedit a fi  cale foarte buna.

cristiantutuianu

Florio multumesc frumos de raspuns .Sincer si eu pana sa primesc raspunsul aveam un "fix "sa zic asa sa le fac din fibra de sticla ( "fix" = asa sunt ,asa trebuie sa fie .....cred ca am luat-o razna) .La capete ma gandeam sa pun tub folosit la "fire electrice" termo..... pui mei im scapa denumirea  , pentru a proteja randa.
O sa combin variantele folosite de tine .
Multumesc maxim

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Octombrie 31, 2013, 08:11:27 AM
Florio multumesc frumos de raspuns .Sincer si eu pana sa primesc raspunsul aveam un "fix "sa zic asa sa le fac din fibra de sticla ( "fix" = asa sunt ,asa trebuie sa fie .....cred ca am luat-o razna) .La capete ma gandeam sa pun tub folosit la "fire electrice" termo..... pui mei im scapa denumirea  , pentru a proteja randa.
O sa combin variantele folosite de tine .
Multumesc maxim

Da, e bun un varnis pentru protectie, la capete. Balenele originale au un plastic cauciucat, de parca ar fi avut capetele inmuiate in substanta aia :) .
Eu voiam sa pun tot varnis pentru cabluri electrice, fiindca se muleaza frumos la caldura pe forma ce o imbraca, dar din graba momentului, n-am mai pus nimic. Am slefuit doar materialul rotunjind toate muchiile. Nu va afecta in nici un fel materialul buzunarului in care sta pe randa .

cristiantutuianu

 Astept cand are timp @captan sa  aduca o balena .
Sa o scanez "nemteste"(adica cu sublerul)  la lungime folosim alt "utilaj" ;D