Avantajele peridocului basculabil fata de cel normal

Creat de dany, Octombrie 18, 2013, 07:18:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionitzady

mai intai  aratane peridocul si dupa care sa ne dam cu parerea

bbl81

incerc sa fac ceva poze zilele astea ca tre sa dau barca jos de pe el mai intai.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

#17
cam asa arata peridocul meu la inceput de drum ....    poate reuseste VALI  cu pozele

Vali

Citat din: ionitzady din August 06, 2014, 08:51:15 PM
cam asa arata peridocul meu la inceput de drum ....    poate reuseste VALI  cu pozele
Voila:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

O sugestie:suportii rolelor sunt prea proeminenti si s-ar putea sa-ti zgarie chila barcii.Scoate rolele si polizeaza la rotund[mai taie din ele chiar]sa fie cat mai mult sub cota rolelor de cauciuc,fara a le subtia prea tare.La o manevrare mai neatenta a barcii s-ar putea sa frece fundul barcii si ar fi naspa,nu?

Ciby

Am si eu o sugestie de facut:
Bara verticala pe care o sa montezi troliul si suportul de prova nu trebuie sudata de protap. Prin deplasarea fata-spate reglezi centrul de echilibru al barcii fata de roti, in asa fel incat forta exercitata de cupla pe carlig sa nu depaseasca valoarea specificata in documentele carligului si a masinii. La Logan, spre exemplu, greutatea maxima pe carlig este de 70 kg. Pe de alta parte, daca barca apasa prea tare pe fata, iti va fi greu sa o manevrezi la mana.
Personal, am fost nevoit sa tai sudura si sa-i fac un sistem de strangere cu suruburi, tocmai pentru motivele enumerate mai sus.

ionitzady

Opaaaaaaaa  Bv Dany ... sa-nteleg ca nu esti suparat pe mine !!!!  Doamne ajuta sa nu     deci ...   domnilor ati punctat corect dar rolele sunt foarte mari si late si ar fi foarte greu sa se intample o juleala , dar nu imposibil asa ca voi mai ajusta pe cat posibil ACOLO cat despre suportul vinciului asa este Ciby  , ai dreptate , dar :
log n x+2x+ cosx - ........     =  cam cat trebuie dupa ochiul meu :)  , da cam asa ar trebui sa vina . Dar ce a fost mai greu a trecut sa ma vedeti de acum in colo ...  vai de mine  ::) ::) ::). Sper sa iasa lucrul ca lumea ,si lumea cum o fi ?
    Apropo Forio , peridocul asta tine si barca ta asa ca daca treci pe la Braila si ei o pauza ...  ai si aici un suport :)

Mihaif99

Dani a observat bine, dar problema e ca suportii ar fi ok, dar rolele nu prea. De obicei acele role sunt cam asa:

http://www.easternmarine.com/Boat-Trailer-Keel-Rollers-Bump-Pads/

ionitzady

da Mihai , dar asa au picat si barca v-a fi ghidata de mine pe role si incadrata de saniile de lemn

Ciby

Log n x, adica logaritm natural de x, se scrie corect ln x.  ;D Micile detalii fac diferenta!
Cat despre masuratul si potrivitul dinainte, sa dea Domnul sa ai dreptate! Dar stii si tu ca socoteala de acasa nu prea se potriveste cu cea din targ.
Dany a zis-o bine, eu la fel, daca vrei sa tii cont de ce se spune pe aici bine, daca nu, iarasi bine! Dar in caz ca ne vei da dreptate mai tarziu, te rog sa-ti asumi faptele si sa ne spui si noua!

Fritz

Merge si fara logaritmi. Peridocul trebuie facut reglabil...pe bride ...profile paralele si pe cat se poate fara suduri. Sa poti muta puntea in functie cde centrul de greutate al barcii...rolele in f. de forma barcii.
Uite peridocul meu facut prin 2002...Are si o prelungire cu o rola in spate ...care iese 1 metru...dar mi-a fost lene sa-i dau bara cu luminile jos.

costel

Citeste talonul, al meu e basculabil,"inspirat " dupa Fritz (Adila, MULTUMIRI) si nu scrie ca e basculabil, deci spor la treaba

bbl81

Citat din: costel din August 08, 2014, 10:57:26 AM
Citeste talonul, al meu e basculabil,"inspirat " dupa Fritz (Adila, MULTUMIRI) si nu scrie ca e basculabil, deci spor la treaba
al meu nu este basculabil dar parca l-as cam modifica. (fara sa modific talonul)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

Ciby , oameni buni , nu v-a suparati pe mine , eu sunt o persoana cu gluma pe buze , peridocul se incadreaza in dimensiunile cu cel pe care l-am mai imprumutat si eu vreau sa impartasesc cu voi bucuria de a avea lucrul meu cu ajutorul unor oameni carora sa le dea D-zeu sanatate.  Sigur ca mi-ar placea sa v-a tin la curent cu plusuri si minusuri . Cu respe t Ady

Mihaif99