Aberatii...."made in romania"

Creat de corsarul, Aprilie 17, 2012, 09:07:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

corsarul

Una ar fi intamplarea lui Dan Dragos de la fisc !
A doua semnalata de mine ar fi:
- Iarna cind ninge !...Zapada multa !...pe trotuar in fata casei ,tot zapada !
S-o arunc la vecinu ????....Nu-i frumos !!!...sa mi-o bag in casa ???? ...Nu "merge" !
O las acolo !!...se topeste ea !
Dar...vine politia comunitara !
...."ai amenda ca n-ai luat zapada din fata curtii de pe trotuarul tau !"
Aha !...e trotuarul meu !!!!
Vine vara !...vreau sa torn ciment intr-un loc in curte ,si descarc o bascula de nisip pe trotuarul din fata curtii mele !
Dar...vine din nou politia comunitara !
..." ai amenda ca ai pus nisipu' pe trotuarul primariei ! "
Aha !...nu mai e' trotuaru' meu !!!

Si exemplele pot continua ...dar va las pe voi !

solpet

#1
Citat din: corsarul din Aprilie 17, 2012, 09:07:22 AM
Aha !...nu mai e' trotuaru' meu !!!
Trece, pe post de eseu compact ;D
Se va intitula (probabil) Iarna nu-i ca vara!

Florio

Corect !
Iarna e al tau, vara e al primariei.
Vezi, daca nu te-ai gandit sa-ti aduci nisipul iarna ?!

Trebuie sa intelegi ca ori de cate ori ai nevoie de trotuar, el e al primariei.
Si ori de cate ori trebuie curatat, e al tau !
Si mai ales, ori de cate ori e nevoie sa votezi un primar, e o datorie  ! :)

ionitzady

:)):)):))  pai un coleg de-al meu a facut curat in spatiul verde , a cumparat saci de gunoi pe care ia incarcat , dar de unde atatia saci ??? asa ca omul a decis sa mai arda gunoiul lemnos , hartie bla bla bla si .................    surpriza au venit comunitarii : amenda domne..... amenda :))   
   pana la urma dupa un scandal notoriu in care a luat parte si oameni de la balcoane , comunitarii sau lasat la mana lor .

buccaneer

In cazul trotuarului nici zapada si nici nisipul nu au ce cauta pe trotuar si in multe tari e o datorie "de onoare" si respect pentru ceilalti sa cureti trotuarul din fata casei de zapada.
In celalalt caz e bine ca si vecinii sa se implice nu numai in lupta cu comunitarii dar se poate merge la primarie si spune uite noi vrem sa facem curat, sa plantam flori sau arbusti acolo dar avem nevoie de saci, rasad. In felul asta si primaria este fortata sa faca ceva si nu numai unul face munca si ceilalti fac galerie de la balcon.
Cu o bere si niste mici la sfarsit se pune de o imprietenire cum deocamdata numai barcagii sunt in stare sa faca.

corsarul

#5
Citat din: buccaneer din Aprilie 18, 2012, 06:33:01 PM

Cu o bere si niste mici la sfarsit se pune de o imprietenire cum deocamdata numai barcagii sunt in stare sa faca.
N-ai voie ! Vezi "legea picnicului" !!!!
Din nou amenda !!!.. ;D
Sa nu-mi spui din nou ca in "multe tari e o datorie de onoare......"
Noi suntem mai catolici decat Papa...???!!!  ::)

ionitzady

eu cred ca zona din jurul blocului nu este spatiul puplic pt ca in actele fiecariu apartament este specificat o anumita suprafata exterioara . un anumit perimetrul ce inconjoara blocul este spatiul LOCATIV asa cred ca se numeste . nu cred ca am avea nevoie de primarie sa-l facem frumos si nici sa faca legi impotriva LOCATARILOR.

buccaneer

Spațiu locativ = ansamblul încăperilor locuite sau destinate a fi locuite de cineva.
In cota indiviza de teren intra terenul de sub bloc si cel din fata necesar folosintei normale a blocului (cel pe care se face accesul). Restul terenului cred ca este administrat de primarie. Dar nu asta este important. Cred ca este nevoie ca oamenii sa se organizeze sub diferite forme pentru a putea conlucra cu primariile de pe o pozitie mai puternica. Individual e foarte greu. Altfel trateaza primarul 100 potentiali alegatori. 
Legea picnicului este o aberatie ce da masura capacitatii de gandire a parlamentarilor romani dusi cu ...pluta, la figurat ca la propriu sigur nu sunt in stare.

ionitzady

nu te contrazic deloc , dar cu legea picnicului ... am apartament si la parter si la patru si cand unul de la parter faece gratar aia de sus chiar sufera , nu este nici-o problema daca mai face omu dar uni o tin langa si nu stiu cum este sa te trezesti cu fum in casa. pt gratar utilizati o barca fuga pe balta si pofta buna :). totul tine de noi vecinii si legea o facem tot noi prin omenie

gvincentiu

#9
Marioara Zavoranu in direct pe Antena 1 la Acces DIrect, dar in acelasi timp si in direct prin telefon la ProTV la Maruta in emisiune. Dublare de personalitate, univers paralel, alter ego, univers transvers? Acum 5 minute pe Antena si ProTV !
http://www.youtube.com/watch?v=1Dauyo85uuw&feature=youtu.be
Ma intreb, o fi tinut post? http://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ
Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din Aprilie 26, 2012, 06:26:04 PM
Marioara Zavoranu in direct pe Antena 1 la Acces DIrect, dar in acelasi timp si in direct prin telefon la ProTV la Maruta in emisiune. Dublare de personalitate, univers paralel, alter ego, univers transvers? Acum 5 minute pe Antena si ProTV !
http://www.youtube.com/watch?v=1Dauyo85uuw&feature=youtu.be
Ma intreb, o fi tinut post? http://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ

Zavorancele astea sunt deja clone. Eu am o banuiala ca ele nici nu mai exista... sunt clonate in zeci de exemplare, pentru audienta :).
Pe modelul bunicului decedat al lui Bula, pe care il proptea asta de pervaz o data pe luna, sa-l vada postasul, sa incaseze pensia :D .


Florio

Citat din: home made din Ianuarie 24, 2014, 08:05:58 PM
cred ca aici ii este locul,la aberatii:
http://www.kmkz.ro/investigatii-2/ancheta/instrainarea-pavilionului-romanesc-un-tun-de-cel-putin-un-miliard-de-euro-anul/
Ce sesizez eu:
1. Marlanii fara perdea, facute impotriva romanilor. Romanii fac si ei ceea ce stiu mai bine: injura, tac si indura. Despre asta se stia de anul trecut, dinainte de a se realiza faptic. 
2. Intelegeri cu exteriorul tarii pentru a submina interiorul :) . Daca spunem "tradare de tara" suna pompos, nu-i asa? La fel cum suna si aia cu  "teoria conspiratiei" . Dar ambele sunt reale.
3. Ca de final, observ ca autorul articolului, dincolo de gravitatea faptelor, nu s-a abtinut si a luat apararea fetitei Basescului, cu milionul ei luat de la banca intr-un mod in care niciunul dintre noi nu va reusi vreodata. Asta e presa la noi. Ii cpndamna pe unii ticalosi, ii apara pe alti ticalosi.  Noua ne e sila, devenim debusolati de atatea zvonuri si scarbiti de atatea marsavii.