America : Exploatarea gazelor de sist

Creat de Florio, Octombrie 19, 2013, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionpescarul

Citat din: ionpescarul din Decembrie 12, 2013, 11:10:43 AM
Citat din: ionpescarul din Decembrie 09, 2013, 11:56:02 AM
Meseria de politician e o chestie tare misto ,e o hotie poleita cu fraze frumoase ,gen democratie  si libertatea cuvantului, in realitate politicieni nu sunt decat niste hoti  care fura sub protectia legalitati .Toti sunt o mare gasca ,in realitate nu exista o opozitie reala , tot circul face parte din joc ,interesul jocului este ,abururea electoratului. Rezultatul jocului pentru ei ?
O viata fara griji ,super lux ,acces la tot ce vor , tot ce viseaza se indeplineste.
Ce trebuie sa faca pentru a avea toate aceste privilegi ?
Doar sa minta prostimea ,e greu ? o joaca.
Treaba merge bine ii ajuta si masmedia , sansa ca lucrurile sa se indrepte nu suntem noi ,noi am  vazut atat de multe ,incat am devenit prea pesimisti ,tineri ,ei sunt sansa ca lucrurile sa se mai indrepte ,au inocenta ,puritate ,nu au nimic de pierdut. Niciodata sa nu ii descurajam ei sunt sansa. Dar lucrurile nu se vor rezolva cu petiti si manifestati .Ce natie  nu are cojones , ramane sluga altor nati.
Irlanda cum sa impus ?  asta e solutia ,dar deocamdata e departe .


Vorbe adevarate
http://capitalismpepaine.ro/2013/12/11/parlamentul-a-votat-romani-deschideti-bucile/
Lumea la noi intra in politica si de foame ,nu doar din ambiti ,sau pentru a-si proteja afacerile.Oameni care au intrat in politica pentru a-si sustine electoratul (a se intelege nu sa le dai de pomana ,lasa-i sa prospere ,nu ii mai stoarce ca pe niste carpe de ultimul leut ? nu cred ca sunt in Romania 2%) Orice subiect discutat la colt de strada ,in masina sau pe forumuri ,sau oriunde ,concluzia aici duce  ,politicieni nostri sunt hoti calificati ,experti. Vali avea dreptate ,fara politica pe forum ,  nu stiu daca e in regula cand vezi cat dezastru e in jur , noi sa vorbim doar de fibra.Florio scuze ca am intrat pe topicul tau cu cizmele  ,am fost si eu la manifestatile din toamna asta ,nu zic ca nu e bine ,e foarte bine pentru noi ,asa vedem ca nu suntem morti 100% si incepem sa speram  ,dar totusi e putin ,politicieni sunt prea nesimtiti.

21 noiembrie 2013. Parlamentul European discuta cresterea taxelor in toata Uniunea Europeana si combaterea evaziunii fiscale

Les gens vont vous pendre et ils auront raison... (parlement européen, 21/11/2013)

Godfrey Bloom
Taxele sunt un sistem prin care politicienii si birocratii FURA bani de la cetateni, ca sa-i delapideze cu nerusinare. Acest loc nu face exceptie.

Ma intreb cum puteti ramane seriosi, atunci cand vorbiti de evaziunea fiscala, cand toata Comisia Europeana si angajatii ei, nu platesc taxe!

Voi nu platiti taxe, asa cum platesc cetatenii. Voi aveti tot soiul de privilegii: impozite preferentiale, impozite plafonate, pensii neimpozabile. Voi sunteti campionii evaziunii fiscale in Europa si totusi, aveti tupeul stati aici si sa dati lectii.

Dar oamenii din Uniunea Europeana au inteles mesajul. O sa vedeti ca euroscepticii vor fi tot mai numerosi.

Ba chiar mai rau: cand oamenii isi vor da seama cu adevarat ce faceti aici, nu va trece mult timp pana cand or sa dea navala in aceasta Camera si or sa va spanzure!

Si vor avea dreptate.


Godfrey Bloom

Sub semnul intrebarii cu Dan Puric (B1 TV, 25 decembrie 2013)
merita vazut integral

Sub semnul intrebarii cu Dan Puric (B1 TV, 25 decembrie 2013)

Captan

Apropo de vedere bi sau tri sau cate vreti voi laterale! Am vorbit in seara asta,  cu un bun prieten de-al meu, jandarm, care a fost de fata la "batalia" impotriva gazelor de sist. Sa va spun ca au fost pusi oameni,special, sa apara in fata camerelor pentru denigrare? Sigur nu o sa ma credeti! Dar mi-a spus si pe aratat filmat, oameni pusi si platiti special sa-i provoace pe jandarmi si politisti si, pentru ca si ei sunt oameni, ma intrebat, cum este sa vezi un coleg de-al tau cazut, lovit de  o piatra si sa nu reactionezi?
Asa a fost si va fi intotdeauna! Televizor si net manipulant mai ales pentru oamenii care nu vad decat de afara! Canada,etc!
Asa ca nu va mai datri cu parerea dupa ceea ce vedeti la TV, incercati sa aflati cat mai multe informatii si de pe alte cai.
Salutari la toata lumea! Si respect la toata lumewa!

Captan

Sa va mai spun ca, terenul (pamantul) nu era al nici unui taran de la fata locului si totul a fost o manevra a fostului primar! Care a stiut  de manevra si a vandut terenul inainte sa fie inlocuit! Si mai am multe in tolba. Ma enerveaza faptul ca se vorbeste in necunostinta de cauza.
Nu sunt de acord cu vanzarea pamantului romanesc la straini, dar se poate face ceva,  in urma ultimei legi a pamantului? Da , se poate ! dar va dura zeci de ani!
Stiu ca din strainatate se vede total diferit,(mai ales cu date de pe net sau TV)  dar oricum ei nu sufera si nu vor suferii niciodata ca noi, aici in Romania! Daca erau romani "adevarati" nu plecau,sau veneau in tara sa ajute, nu povesti de pe alte meleaguri, plini de ei si doar isi dau cu parerea.
Salutari.

ionpescarul

#93
Citat din: Captan din Decembrie 29, 2013, 08:28:49 PM
Sa va mai spun ca, terenul (pamantul) nu era al nici unui taran de la fata locului si totul a fost o manevra a fostului primar! Care a stiut  de manevra si a vandut terenul inainte sa fie inlocuit! Si mai am multe in tolba. Ma enerveaza faptul ca se vorbeste in necunostinta de cauza.
Nu sunt de acord cu vanzarea pamantului romanesc la straini, dar se poate face ceva,  in urma ultimei legi a pamantului? Da , se poate ! dar va dura zeci de ani!
Stiu ca din strainatate se vede total diferit,(mai ales cu date de pe net sau TV)  dar oricum ei nu sufera si nu vor suferii niciodata ca noi, aici in Romania! Daca erau romani "adevarati" nu plecau,sau veneau in tara sa ajute, nu povesti de pe alte meleaguri, plini de ei si doar isi dau cu parerea.
Salutari.


Stiu ca era pamantul primarului (poate Dan Puric nu stia   ? ),banuiesc ca jandarmi au fost provocati ,(pe noi cit ne mint politicieni ?) va intreb doar un lucru .
daca ati avea pamant la tara ,poate si casa tot acolo ? ,v-ar conveni sa vina astia care exploateaza gazele de sist sa foreze in curtea dvs ? ( un bun roman nu ar accepta asa ceva )
oricine are pamant la tara este  beneficiarul acestei actiuni contra forari ? ,restul ,ori nu sunt informati suficient ,ori sunt antiromani.
O judecatoare le-a dat castig de cauza taranilor zilele trecute
vezi aici
http://www.vrn.ro/suletea-a-treia-comuna-care-invinge-prefectura-vaslui-in-instanta

,dar Comunitatea Europeana  vrea sa dea niste legi sa nu te mai poti impotrivi exploatari (sa ia ei tot,de la fraieri )
vezi aici
http://www.nasul.tv/2013/12/28/lovitura-pentru-ecologisti-reprezentantii-statelor-ue-propun-exploatarea-gazelor-de-sist-fara-consultarea-populatiei/

ar trebui sa fim mai uniti.


Florio

#94
Citat din: Captan din Decembrie 29, 2013, 08:16:44 PM
Apropo de vedere bi sau tri sau cate vreti voi laterale! Am vorbit in seara asta,  cu un bun prieten de-al meu, jandarm, care a fost de fata la "batalia" impotriva gazelor de sist. Sa va spun ca au fost pusi oameni,special, sa apara in fata camerelor pentru denigrare? Sigur nu o sa ma credeti! Dar mi-a spus si pe aratat filmat, oameni pusi si platiti special sa-i provoace pe jandarmi si politisti si, pentru ca si ei sunt oameni, ma intrebat, cum este sa vezi un coleg de-al tau cazut, lovit de  o piatra si sa nu reactionezi?
Asa a fost si va fi intotdeauna! Televizor si net manipulant mai ales pentru oamenii care nu vad decat de afara! Canada,etc!
Asa ca nu va mai datri cu parerea dupa ceea ce vedeti la TV, incercati sa aflati cat mai multe informatii si de pe alte cai.
Salutari la toata lumea! Si respect la toata lumewa!

Bogdan, manipulari, misculatii, opinii partinitoare si omisiuni de adevar au sa fie mereu si peste tot.
Un jandarm va spune ca ei erau acolo ca asa le cere datoria, un politician va spune ca nu e el de vina ci e o decizie politica, un hot va spune ca n-a furat el si un violator va spune ca victima era o curva si el a cazut in ispita.

Important dincolo de opinia prietenilor si de mici nuante care se schimba de la om la om,  este sa avem in minte tabloul general. Astfel ne formam propria opinie .

Iar tabloul general arata clar niste locuitori de la sate care nu vor exploatari prin fracturare pe plaiurile unde traiesc.
De ce nu vor? Stiti daca ati vizionat ce a mai facut Chevron in alte tari, nu lungim vorba aici.
Acesti sateni au protestat si nu i-a luat nimeni in seama, iar cand vocile lor au devenit mai sonore si li s-au alaturat si alte persoane, statul roman a trimis trupe intregi de jandarmi ca  sa-i aduca la tacere. Statul roman a trimis efective covarsitoare de jandarmi, care apar ca niste trupe de ocupatie, sa apere o firma privata straina, in demersul ei de a distruge arealul oamenilor.
  Dau exemplu concret intalnit in domeniul meu: intr-o Germanie si intr-o Italie, nu se aproba nici un PUZ pentru constructia vreunei fabrici, daca societatea civila nu este de acord in sedinta deschisa pe probleme de mediu.
Aici nici nu se pune problema mediului. Politicienii imbraca acest nou jaf al tarii sub emblema frumoasa a castigarii  independentei energetice.
Bazaconii, noi n-o sa beneficiem de nimic, ca si pana acum.
A fost castigat de curand la Haga, acel perimetrul din platforma continentala a Marii Negre care era disputat de catre Ucraina. Petrol garla. Instantaneu a fost dat strainilor prin contracte atat de avantajoase noua, incat n-am vazut nimic. A scazut pretul carburantului ? Ne-am imbogatit noi ca natiune cu ceva?
  Cam asta se va intampla si cu gazele care ne vor asigura "independenta energetica" . Un nou tun al politicienilor si o imbogatire a strainilor.
Noi vom castiga niste ape otravite, zone intregi nelocuibile, arealuri distruse pentru sute de ani.

Cam asta apara trupele de jandarmi.
Jandarmul, ca jandarmul: el ne poate fi in viata civila frate, var, prieten, sau vecin.
Ma intreb totusi cum vad ei ridicarea unor babe si a unor sateni cu ilice de lana, supravegherea unor ulite cu balegar, inchiderea unor drumuri pe care ar fi trebuit sa mearga la scoala niste copchii ai locului ...
Evidenta aia clara spune cam ce gen de pericol reprezinta acesti oameni, las-o-n colo :) . Da, mai sunt si altii veniti de prin tara, o mana de oameni. Si astia periculosi nevoie mare.

Abuzuri, Bogdane !

Abuzuri de care eu si cu tine suntem feriti astazi, fiindca stam in casele noastre, departe de aceste evenimente si suntem cuminti asa cum ne vor guvernantii.
Dar maine, abuzul ajunge si la noi in casa. Privim impasibil framantarile celor din tara ? Ne va veni randul la abuz si atunci ne va ustura tare, atunci ne vom striga neputinta. Si probabil altii vor privi impasibil fiindca nu ii atinge.

Dar lucrurile sunt mai aproape decat credem. Fracturarea a venit langa tine, in Dobrogea. Langa tine in Mangalia.
Daca iesi la manifestatie, sigur nu il vor trimite pe prietenul tau in trupele care iti vor baga pumnul pe gat.
Vor trimite trupe de jandarmi din alta parte a tarii, ca asa se face.  Sa nu existe rude intre manifestanti, ca altfel nu bate jandarmul cu spor, i se inmoaie inima.

Crede-ma ca in acel moment voi fi alaturi de tine, chiar daca pe mine, in Bucuresti, nu ma va afecta. Asta fiindca un abuz e un abuz, se cere amendat, incriminat de catre oameni.
Iar pentru asta oamenii trebuie sa fie uniti .

Florio

Citat din: ionpescarul din Decembrie 29, 2013, 11:44:49 PM

ar trebui sa fim mai uniti.

Nea Ion. Mare om, mare vorba !
"Ar trebui sa fim mai uniti".  Doar pentru acest lucru exista  topicul de fata.

Nu facem revolutii pe forumuri. Doar schimbam idei, aflam unii de la altii si avem ocazia sa ne unim in vointe.

Deja forumul isi indeplineste menirea de multa vreme. Uneste oameni cu aceleasi pasiuni.
Si uniunea asta ne bucura mult, s-a vazut la toate intalnirile noastre.... ultima data la Plenara de la Modi :) .

Captan

Da,Florine, ai dreptate cam tot ce se intampla azi in tara asta, sunt abuzuri si tare a-si vrea sa le punem capat. Poate se mai naste un Tepes! Dar mi-e teama sa nu fie prea tarziu.
Vroiam doar sa subliniez ca nu tot ce vedem pe net sau Tv este adevarat de aceea trebuie sa avem cat mai multe informatii inainte de a ne da cu parerea. Auzind povestea jandarmului imi venea sa-i dau dreptate, dar si bietii oameni de acolo au dreptate(totala), dar cum la toti le e frica sa nu-si piarda locul de munca, bunatatea oamenilor ramane undeva in urma,fara sa se mai tina cont de nimic. Pacat,mare pacat ca am ajuns in situatia asta.
Un an nou mult mai bun doresc la toata lumea. Offf, nu mai vine vara odata! :(

Mihaif99

#97
Citat din: Captan din Decembrie 29, 2013, 08:16:44 PM
...........................
Asa a fost si va fi intotdeauna! Televizor si net manipulant mai ales pentru oamenii care nu vad decat de afara! Canada,etc!
..........................

BAU !






Gataaa gataaa treaca-ti  ;)

Ciby

Citat din: Captan din Decembrie 30, 2013, 01:02:54 PM
...
Poate se mai naste un Tepes!
...
Sa nu uitam ca poporul roman a avut in ultimele sute de ani cam acelasi fel de conducatori. Toti supusi unei puteri straine, ca se numea Imperiul Otoman, Europa de vest, URSS, nu prea conteaza, si toti pusi pe capatuiala, pe stoarcerea supusilor.
Si dupa cum probabil stiti, pe Tepes l-au mai dorit si altii:

"Cum nu vii tu Tepes Doamne, ca punand mana pe ei,
Sa-i imparti in doua cete, in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!"

Mihai Eminescu, Scrisoarea a treia

Aceasta ar fi in acest moment vointa marii majoritati a poporului roman!

Nakasone

#99
Spunea Captan mai sus ,citez" Am vorbit in seara asta,  cu un bun prieten de-al meu, jandarm, care a fost de fata la "batalia" ...". Imi permit un scurt comentariu : cred ca un jandarm nu poate sa faca o astfel de spovedanie unui ,,bun prieten"... civil.  Bietii oameni de acolo, de fapt niste tarani, au avut tupeul sa protesteze. Ce nu e OK ? Ca sunt doar niste ,,bieti oameni" ?  Pentru cei din Canada care au opinie : bravo lor ca au si ca o fac publica ! 
Un neinsemnat amanunt : singurul jandar cazut,secerat(foarte tare!!),lovit de ploaia de OZN-uri locale ce numai contenea, insangerat, inconjurat de SMURD ,televiziunile independente, FPS , PSI si rivanol, ar fi trebuit,ulterior, trecut  rapid in rezerva. De ce ? Simplu : echiparea lui (scut,casca, vizeta,vesta, cotiere,genunchiere,etc.) nu putea permite o astfel de ranire, decat daca nu le purta . Caz in care situatia se schimba radical.
Dar deh,teoria manipularii bat-o vina. Credeti ca un jandarm,chiar bun prieten fiind,are stiinta de asa ceva ? Eu nu cred !
Bineinteles ca acesta nu este decat un nevinovat pamflet.
carpe diem

Florio

Am vazut aseara la TeVe niste imagini din Piata Revolutiei sau Piata Constitutiei, ca le confund mereu. Posibil Piata Constipatiei.
  Canta Smiley cu voce  subtirica usor gay, treaba aia :
Vreau sa cant, sa visez si sa rad
Sa nu uit sa ma joc cateodata.
Si-atunci cand in lume voi pleca,
Sa nu uit sa ma-ntorc acasa.
Zicea Heeei ! Si lumea ...aaa..aaa... il ingana frumos. Era atmosfera, era fain, poporul se distra de anul nou.

Se retrage camera pe desupra scenei si matura zarea intr-o miscare consacrata de San Remo ...iar eu intepenesc !
Era popor ca la Bobalna ! Era ca la 1907 ! Era popor ca la Revolutie (dupa ce s-au terminat impuscaturile, ca inainte eram mai putini ;) ) .
   Si mi-am zis ca de multe ori in asemenea imprejurari : Oooo, conducatori epigonici, tarfe politice, edili delapidatori ! Daca ne-am strange noi asa la fiecare magarie pe care ne-o faceti, ce ati mai tremura de frica ! Si ce tara frumoasa am mai avea !
Ce usor am scapa de saracie, de mizerie, de rusini !

Si cu ce respect am fi tratati in lume ! 

Nakasone

Rasfoiam niste sit-uri demodate,poate ,pentru unii. Despre detinutii politici.
"Vlasie Constantin, a dat în judecată statul român şi cere daune morale în valoare de 600.000 lei, pentru cei şase ani de viaţă sacrificaţi în temniţele comuniste de la Gherla,Jilava, Peninsula,Poarta Alba si Galata-Iasi."
Iata ce declara in 2010 cred, Vlasie Constantin,la 81 de ani  :"Mai am o singură dorinţă: vreau ca poporul român să nu mai fie superficial. Avem nevoie de spiritualitate".
carpe diem

pelicanul

Un articol interesant despre rolul campaniilor media in viata noastra: http://www.catavencii.ro/Ciobanul-ghita-personaj-monden_0_9961.html

cristiantutuianu

http://rt.com/usa/fracking-protest-new-york-348/
Daca toata treaba este OK cum zic uni ........ >:( >:( >:( de ce protesteaza americani ??????????

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 09, 2014, 12:25:26 PM
http://rt.com/usa/fracking-protest-new-york-348/
Daca toata treaba este OK cum zic uni ........ >:( >:( >:( de ce protesteaza americani ??????????

De obicei sunt rezervat in a ma pronunta in lucruri pe care nu le stapanesc foarte bine.
Dar aici lucrurile sunt destul de stravezii. Nu are cum sa fie in regula, e o agresiune puternica asupra naturii, iar natura va reactiona in directia in care o impingem.
Dintre om si natura, omul este cel slab; anapoda apar acele slogane "salvati planeta" . Sunt vorbe care ascund lucruri clare. Salvati-va pe voi, salvati-ne pe noi !
Planeta va dainui in continuare, chiar otravita cu diverse chimicale, cu stratul de ozon zdrentuit, cu gauri uriase ale disperatilor cautatori de aur, cu imense fracturi in subteran, etc...
Pe noi, oamenii, ne extermina insa. Pe animale la fel.
Stiu ca suntem foarte multi si e acum deja o politica globala de reducere a populatiei, evident una neortodoxa si nespusa in gura mare :) . Planeta nu ne mai poate suporta asa risipitori, avizi dupa bogatie, distrugatori.

Stiu toate astea si multe altele, ca si voi probabil.
Doar ca nu ma pot impaca cu gandul ca muntii tarii mele sa dispara lasand lacuri cu cianura in loc, de dragul imbogatirii unor firme straine.
Si nici nu vreau sa risc otravirea unor zone mari din tara mea, tot de dragul imbogatirii unor firme si in general a unui numar mic de oameni privilegiati ( privilegiati de catre ei insisi) .

Ma gandesc cat de frumos am crescut noi, mergand la bunici, alergand pe campuri, printre dealuri, strabatand padurile dese ale unor munti ( acum padurile sunt mai chele si unii munti vor astia sa-i macine, sa gaseasca aur) . Ma gandesc la tot traiul natural, curat, simplu, pe care l-am gustat.
Si as vrea sa aiba parte de el si cei doi copii ai mei, si acei multi copii ai nostri.
Pe care politicienii i-au indatorat pe doua generatii de acum inainte, imprumutand bani in numele natiunii si impartindu-i intre ei prin matrapazlacuri.
Cred ca datoria mea era sa ies in strada, sa protestez si sa-i iau de guler.
N-am facut-o eu, n-ati facut-o nici voi, romani. E greu sa faci ceva de unul singur, daca nu te unesti cu cei ca tine.
E destul de tarziu acum, dar cu siguranta nu e prea tarziu.

P.S.
Desigur bunul simt si putin comoditatea, ne fac sa le mai gasim niste scuze (guvernantilor) in loc sa actionam.
Asta nu face decat sa mareasca gaura in care ne afundam ca natiune, sa mareasca saracia in care ne adancim. Cu cat mai tarziu, cu atat mai rau.