Barca gonflabila

Creat de Razvan25, Noiembrie 08, 2013, 03:28:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kmbh69

#15
Vesta de salvare gonflabila (automata) are si termen de valabilitate, dupa care trebuie facuta verificarea tehnica. Adica la fiecare 2-3 ani se controleaza sau se schimba cartusul de CO2, se controleaza mecanismul de declansare si bineinteles etanseitatea vestei (a camerei de aer din ea). Aici in Germania exista firme care se ocupa cu asa ceva (cu service-ul pentru veste si plute de salvare) si dau garantie pentru care raspund in instanta daca se intampla sa moara cineva ca nu l-a salvat vesta respectiva (ca nu s-a declansat, ca nu s-a umflat sau ca nu a tinut gazul in ea cand a fost nevoie).
Vestele mai serioase au si un fel de ham care cuprinde si coapsele (cam ca si hamul de alpinisti), nu doar trunchiul, iar centura hamului are unul sau doua inele prin care se poate trece o carabiniera. Cel mai sigur model e cel cu doua inele (la fiecare capat al centurii), treci carabiniera prin amandoua si atunci esti sigur ca nu ti se desface centura vestei si nu cazi afara din vesta.
Aici, daca iesi pe mare libera cu velierul, trebuie sa ai cate o chinga solida de la prova la pupa (una la tribord, alta la babord). Exista apoi de cumparat o chinga in Y, care se leaga cu carabiniere (un capat la centura vestei de salvare, iar unul din bratele Y-ului la chinga de pe punte), astfel, velistul respectiv e permanent legat de barca. daca ai de lucru in celelalt bord, prinzi celalalt brat de la chinga in Y pe cealalta chinga de pe punte si eliberezi apoi primul brat pentru ca sa te poti muta de pe o parte pe alta. In acest mod nu esti in pericol sa pierzi legatura cu velierul in care erai, daca un val te spala jos de pe punte, in caz de furtuna. Ceea ce am descris e obligatoriu aici daca te indepartezi de coasta (cei cu permis de tip A)
Inelele vestei de salvare mai sunt importante cand incearca sa te scoata din apa cu macaraua, cand ai cazut (pe mare agitata, cand te gaseste nava de salvare sau elicopterul). Salvatorul coboara (din nava sau din elicopter) pe troliul lui individual si incearca sa treaca o carabiniera prin inelele vestei tale de salvare (situatie valabila pentru cei cazuti in apa, inconstienti, care au EPIRB care deci emite automat un SOS).
Mai exista si varianta de vesta cu un fel de gluga, cu viziera (un fel de plastic transparent, o polietilena mai groasa), care iti acopera si fata, lasandu-te in acelasi timp sa respiri, care sunt cu mult mai sigure pentru cine are ghinionul sa cada in apa pe furtuna.
De aceea de fiecare data am navigat doar in apropierea coastei, la cativa km, pentru ca asemenea veste ajung lejer la 400 euro de persoana, iar un EPIRB ajunge pe la 600 euro de persoana. Deocamdata recunosc ca folosesc doar veste fixe, din spuma, care sunt acceptate in apropierea coastei, mai accesibile ca pret.
Cand vrei sa navighezi pe mare libera, pentru ca sa ramai in legalitate, aici trebuie sa investesti lejer cate 1500 euro pentru fiecare membru al echipajului (ma refer aici si la costumul special impermeabil, care iti tine de cald, dar nu transpiri in el, cel oceanic ajunge linistit la 500 euro/pers., si alte diferite accesorii).

Mihaif99

#16
Citat din: Spinoza din Noiembrie 10, 2013, 11:20:58 AM
Hai sa nu fim chiar asa de categorici cand punem la colt pneumaticele low-cost.
Depinde unde si cat le folosesti.
Cu putina atentie te poti servi de ele in conditii de siguranta pentru multi ani.
Eu am un SeaHawk 2 din 2008 si am iesit cu ea pe Rausor, Siriu, Moeciu, Vidra, pe Olt la Turnu, Pecineagu, Cumpanita, Bradisor, Izbiceni, Cincis, nemaivorbind de Dunare. In Delta n-am pus-o pe apa, doar pentru ca acolo am avut mereu o Laguna 480 sau o Black Sea 510.
Pe Dunare te descurci onorabil in apropierea malului. N-o sa poti da la clonc, insa oricand te legi de copaci si dai in cioate dupa crap, dupa somn, trebuie doar sa-ti cauti locul.
O zi buna sa aveti si bine v-am gasit!

Man, fiecare si-a spus parerea, dupa experienta sa. Toate sfaturile sunt bune in acest topic. Desi mai mult sau mai putin la obiect.

Aici tema a fost clara: Buget pe la 650 RON, portabila (banuiesc ca omul vrea sa o care in spate), si cat de cat sigura.
Crestia este, ca asa cum zice Cristi, Seahawk II (roman), e o barca mult superioara la acelasi pret ca barca prezentata de cel care a inceput topicul.

@Spinoza Daca ai avut Seahawk 2 (arab) si te-ai descurcat cu ea, nu inseamna nimic. Si eu am avaut pe vremuri un Seahawk 4, pe care l-am folosit mult, I-am pus motor si sm pierdut timpul sa fac o podea, dar tot de cacao era. Tot nimic nu inseamna ca unul sau altul prefera barci cu oglinda, supape de suprapresiune, barci pe periodic, RIB-uri samd. Astea sunt preferinte personale si opinii, nimic mai mult.

Oricum, cel ce a deschis subiectul nu a mai raspuns, asa ca parerea mea e ca ne racim gura de pomana.

Razvan25

Multumesc. am citit parerile voastre si o sa vad zilele astea ce aleg.

modi

#18
Citat din: Mihaif99 din Noiembrie 11, 2013, 02:41:50 AM

Oricum, cel ce a descis subiectul nu a mai raspuns, asa ca parerea mea e ca ne racim gura de pomana.

'99, plus la karma .......  ;) ;) ;)

De raspuns a raspuns . Ca ala de v-am povestit eu de el , Padre 26 . Dupa ce ne-au inghetat tastele ( nu gura de pomana )  sfatuindu-l despre carlige in asa fel incat se putea da o lucrare de licenta cu copy-paste topicul respectiv ..... si-a luat omu' ....... carlige vrac , de la chinezi in Doraly .

Razvane , dupa ce ne mobilizezi si generezi in noi atata abnegatie ..... meritam poate nitel mai mult decat un "multumesc" sec venit din obligatie sau complezenta si starnit doar de diafana si eleganta observatie a lui Mihai .
Parerea mea : inchide topicul asta si da-ne sansa de-a redeschide noi unul care efectiv sa foloseasca cuiva ......
Uite , numa' daca vrei tu po' sa ne tii la curent cu ce ti-ai luat .

..... multumesc . Vad eu pe unde-l deschid .

cristiantutuianu

Hai sa acceptam ca de a fost "uichend" nu trebuie sa fim rai.
Poate Razvan25 nu a avut posibilitatea sa intre pe forum ......Razvan25 propun sa te "razbuni"cu ceva poze cu barca care ai hotarat sa o cumpei ;D

Mihaif99

#20
Daca tot divagam, pe mine ma preocupa subiectul barcilor ultrausoare.  Adica ma tenteaza o barca portabila pentru luat in rucsac, impreuna cu alte lucruri. Sunt suficiente lacuri la care nu ai acces cu masina, si ai de mers cativa kilometri pina la malul apei. In situatii ca acestea, pina si Seahawk II e mult prea greu.  Vreau o barca din material poliuretanic TPU, si sunt sigur ca in catva ani vor fi destule pe piata

Acum, sunt mai mult de 50% decis sa dau 1000$ si sa imi cumpar anul acesta un Alpackaraft

Asta e modelul Alpackaraft:
http://www.packrafting-store.de/Packrafts/Alpacka-Raft-Explorer-42::466.html?language=en

Asta e Colemanul Navigator 2 pe care l-am folosit pina acum ca barca de rucsac:
http://www.amazon.com/Coleman-Navigator-2-Person-Inflatable-Boat/dp/B000OU3MDS/ref=pd_sxp_f_i

Fritz

 Razvane ...Ti-ai luat barca pana la urma ??? De la cmall ???   ;D

  http://www.rapitori.ro/forum/barca-pescuit-t28399.html   

La-sa-neee !!! ... ;D  La-sa-neee !!!   ;D 

Vali

Eu ma bucur de un singur lucru: in urma acestei discutii, la fel ca in cazul discutiei despre lanterna, s-au condensat informatii importante, si personal am invatat foarte multe despre pneumatice, despre care recunosc ca sunt afon.

Asa ca sa nu ne facem probleme ca ne vin useri noi cu diverse sugestii. Oricum reclama pe forum e gratuita, si oricum noii useri isi vor face "loc" pe forum in functie de modul cum trateaza comunitatea. De la o intrebare comuna se ajunge la discutii interesante si complementare.

Asa ca multumim contributorilor care si-au donat din timpul lor postarii de informatii de interes petru toata comunitatea, si nu doar pentru un user nou-venit. Cine va avea nevoie, va sti de acum ce si unde sa caute, si ca de obicei avem parte exclusiv de informatii pertinente, in spiritul forumului.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

#23
Interesant!
Are si motor! De floapa din ceea de 8 inch, cu care lucra bunicu in Centru de Calcul! Are si Vesta de salvare si voltmetru de control a bateriilor!

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=59&t=162220

cristiantutuianu

Ciby nu toti colegi pot vedea
imi permit sa te ajut  ..asa arat anuntul de pe elforum.ro
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vând barcă gonflabilă rusească (2 pers.) cu motor electric.
Foloseşte 2 acc. Matiz; autonomie 5 - 6 ore.
Motor american, 2 viteze.
Asigur redresor automat pentru încărcare.
Se pretează pentru pescuit pe lac: zgomot neglijabil.
Preţ 12oo RON (Cu scuze, din grabă ... )
Arad, 0771.474.836 seara 19-21

http://imgur.com/DvOuYt8
http://imgur.com/RdYa4Kl
http://imgur.com/69aoRit
-------------------------------------------------------------------------------------------